کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ به ایبنا خبر داد:

حمایت 43هزار و 300 یورویی دبیرخانه گرنت در سال 1398

+ فهرست کتاب‌های مورد حمایت گرنت در سال گذشته

6 فروردين 1399 ساعت 8:42

علی فریدون، فعالیت‌های سال 1398 دبیرخانه گرنت را تشریح و اعلام کرد این دبیرخانه سال گذشته 43 هزار 300 یورو برای ترجمه و انتشار کتاب ایرانی در کشور‌های دیگر هزینه کرده است.


علی فریدون، مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره کارنامه فعالیت دبیرخانه گرنت در سال 1398 بیان کرد: سال جاری در مجموع 80 عنوان کتاب در دبیر‌خانه گرنت بررسی شد.

وی افزود: درخواست‌ بهره‌مندی از گرنت ایران برای انتشار این کتاب‌ها از سوی ناشران کشور‌های ایتالیا، سوئد، انگلستان، روسیه، لبنان، ترکیه، مصر، فرانسه، سوریه و ارمنستان اعلام شده بود.

فریدون ادامه داد: از بین 80 عنوان کتاب بررسی شده، 40 عنوان مشمول حمایت طرح گرنت شدند. بعد از بررسی در نهایت 17 عنوان منتشر و 23 عنوان نیز از سوی ناشران خارجی در آستانه انتشار قرار دارند.

وی افزود: البته هیات داوران پنج عنوان را مشمول حمایت ندانستند و بررسی نهایی 35 عنوان به دلیل نقص مدارک ناشران متوقف شده که با تکمیل مدارک احتمالا به تصویب خواهند رسید.
 
مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فرآیند بررسی آثار گفت: در مرحله نخست، بررسی شکلی انجام می‌شود. در مرحله بعد، حداقل سه کارشناس دبیر‌خانه به تناسب موضوع آثار را بررسی می‌کنند.

فریدون با اشاره به معیار‌های بررسی کارشناسان دبیرخانه بیان کرد: اعتبار ناشر، زبان مقصد، توانایی ناشر خارجی در توزیع کتاب، اعتبار قرارداد کپی‌رایت بین ناشر داخلی و خارجی، محتوا و همچنین اعتبار مترجم بررسی می‌شود. در نهایت به تناسب دیدگاه‌ کارشناسان تا 1000 یورو برای کتاب کودک و 1500 یورو برای بزرگسال به تصویب می‌رسد.
کد مطلب: 288375

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/shortint/288375/حمایت-43هزار-300-یورویی-دبیرخانه-گرنت-سال-1398

ایبنا
  http://www.ibna.ir