کتاب دو جلدی «نیم قرن شعر بوشهر» اثر بشیر علوی، منتقد و نویسنده بوشهری روانه بازار کتاب شد.
«نیم‌قرن شعر بوشهر» در یک کتاب
مولف کتاب «نیم‌قرن شعر بوشهر» در خصوص انتشار این کتاب به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بوشهر، گفت: این کتاب چهارمین اثر من است و با عنوان اصلی «نیم قرن شعر بوشهر» و عنوان فرعی «نقد جریان‌های شعر معاصر بوشهر» به همت نشر روزگار در دو جلد و پنج فصل (با جلد سخت) و شمارگان 1000 جلد منتشر شده است.

بشیر علوی ادامه داد: تمامی دفترهای شعری چاپی استان بوشهر بعد از انقلاب در این اثر مورد نقد دانشگاهی و علمی قرار گرفته است.

این منتقد، نویسنده و استاد دانشگاه افزود: این اثر به جریان مختلف شعری از جمله جریان سنت‌گرای معاصر، نیمه‌سنتی، نو، گویشی و طنز معیار پرداخته است؛ جَنَم و شِمای اصلی این اثر، نقد است.

وی با بیان اینکه بر این اساس تمامی مجموعه‌های شعری استان در این کتاب در نیم قرن اخیر مورد نقد و واکای علمی و پژوهشی قرار گرفته است، تصریح کرد: کتاب به پنج فصل تقسم شده است و اشعار موجود هر جریان در همان جریان مورد واکاوی قرار گرفته است.

علوی بیان کرد: در پردازش و نقد شعرها، ابتدا اندکی از زندگی‌نامه علمی و هنری شاعر مطرح شده و در ادامه، یک دفتر شعر از او با توجه به ساختار موجود و رویکرد زبانی و بُعد واژگانی و ترکیبات مورد نقد و واکاوی قرار گرفته است.

این نویسنده و پژوهشگر افزود: در بَعد و در اصل، کار براساس نقد پویایی یا ایستایی، نقد صور خیال، نقد محور فرهنگی، عوامل و مؤلفه‌های بومی، آوانگاردها و گروتسک‌ها، محور عاطفه و درونمایه و موضوع و اندیشه، گونه‌های نوآوری، محور فنی و هنری و مؤلفه‌های پست مدرنیته (شعرهایی که این جریان دارند) صورت گرفته است.

یادآوری می‎شود، کتاب‌های «نیلوفران خونین»، «نقد چهارجانبه در شعر معاصر» و «ترجمان صبح» (نقد شعر محمدرضا شفیعی‌کدکنی) از زمره آثار پیشین بشیر علوی به‎شمار می‎روند.
کد مطلب : ۲۸۷۱۸۵
http://www.ibna.ir/vdcivyarwt1avz2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما