مدیر کمیته ناشران داخلی نمایشگاه کتاب تهران به ایبنا خبر داد:

افزایش 5درصدی ثبت‌نامی‌های نمایشگاه کتاب

احمدجواهری گفت: در‌حالی شاهد افزایش تعداد ثبت‌نام‌شدگان در این دوره هستیم که انتظار داشتیم کاهش 15 درصدی داشته باشیم؛ به‌نظر می‌رسد، دلیل اصلی این میزان افزایش تعداد ناشران باشد.
افزایش 5درصدی ثبت‌نامی‌های نمایشگاه کتاب
سید‌رفیع احمدجواهری، مدیر کمیته ناشران داخلی سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره پایان زمان بررسی صلاحیت ناشران برای حضور در نمایشگاه بیان کرد: براساس جدول زمان‌بندی 24 بهمن‌ماه فهرست نهایی ناشران برای حضور در سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خواهد بود.    
 
وی با بیان این مطلب که در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش آمار ثبت‌نام‌شدگان بودیم، افزود: در‌حالی شاهد افزایش پنج درصدی تعداد ثبت‌نام‌شدگان در این دوره هستیم که انتظار داشتیم کاهش 15 درصدی داشته باشیم؛ چراکه همه تمهیدات برای شناخت ناشر واقعی و غیر‌واقعی دیده شده بود. به‌نظر می‌رسد، دلیل اصلی این میزان رشد افزایش تعداد ناشران باشد.   

احمدجواهری ادامه داد: پرسش اینجاست که آیا این پنج درصد افزایش واقعی است یا خیر؟ پاسخ این سوال در غربالگری مشخص خواهد شد؛ به‌عبارت دیگر، آمار اعلامی از ناشران ثبت‌نام شده‌ باید از نظر ثبت‌‌نام کامل و یا ناقص نیز بررسی و آمار‌های نهایی اعلام شود.     
      
مدیرکمیته ناشران داخلی سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به وجود دو زاویه نگاه در غربالگری ناشران، ادامه داد: نباید  غربالگری ناشران از دو زاویه قابل بررسی و دقت‌نظر است؛ نخست اینکه نباید در این جریان به‌گونه‌ای رفتار کرد که به ناشران واقعی ظلم شود و از سوی دیگر این غربال باید با دقت نظر و صحیح باشد تا ناشران غیر‌واقعی مجال حضور در نمایشگاه کتاب را پیدا نکنند.

احمدجواهری درباره میزان تاثیر‌گذاری آئین‌نامه جدید درغربال‌‌ ناشران متقاضی، گفت: بسیار تلاش شد تا آئین‌نامه‌ای منطقی تدوین شود. تاکید می‌کنم؛ کمیته ناشران داخلی نمی‌تواند در روند اجرای وظایف به اصطلاح دل‌بخواهی رفتار کند؛ بلکه تابع قوانین و مقررات و آئین‌نامه‌ است و ما مشخصا به آنچه در آئین‌نامه آمده عمل می‌کنیم.    
    
وی درباره تاثیر استفاده «اندروید ‌پوز» در کاهش تخلف ناشران حاضر در این دوره نمایشگاه کتاب تهران، افزود: با توجه به طراحی دستگاه اندروید‌ پوز و اینکه ناشران فقط می‌توانند کتاب‌ نشر خود را بفروشند فرصت حضور ناشرانی که ادوار گذشته به هر شکل حضور پیدا می‌کردند و «کتابِ‌غیر» می‌‌فروختند، بی‌معنا خواهد شد.

مدیرکمیته ناشران داخلی سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره شیوه چیدمان ناشران با توجه به انتقاد‌ها درباره جانمایی ناشران براساس حروف الفبا، افزود: تلاش داریم جانمایی‌ها این دوره واقعی باشد. راهکار‌های مختلفی هم برای نوع چیدمان ارائه شده و کمیته ناشران داخلی فقط ناظر خواهد بود.  

احمدجواهری درباره راهکار‌های جانمایی ناشران برای نمایشگاه کتاب سال آینده، بیان کرد: به‌عنوان مثال؛ یکی از پیشنهادات این است غرفه‌های مرغوب که سه سال گذشته به چند ناشر داده شده بود به ناشران دیگر واگذار شود.  

وی درباره زمان استقرار کمیته ناشران داخلی بیان کرد: در حال تامین زیر‌ساخت‌ها هستیم و در سال جدید، بعد از مشخص شدن سالن‌ها در مصلی مستقر خواهیم شد.
کد مطلب : ۲۸۷۰۹۹
http://www.ibna.ir/vdccomqio2bq4x8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما