مجموعه حکایت‌های بازنویسی شده از ادبیات کلاسیک برای نوجوانان با عنوان «شاخ بلوطی» نوشته مرتضی حاتمی، از سوی نشر هشت منتشر شد.
حکایت‌های «شاخ بلوطی» حاصل ادبیات شفاهی مشترک کرمانشاه و ایلام است
مرتضی حاتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از انتشار کتاب «شاخ بلوطی» خبر داد و گفت: این کتاب تازه‌ترین اثر من در حوزه بازنویسی از ادبیات کلاسیک و شفاهی است که به تازگی از سوی نشر هشت در ۷۴ صفحه برای مخاطبان نوجوان منتشر شده است.
 
این نویسنده افزود: این کتاب شامل بازآفرینی ۷ حکایت از ادبیات کلاسیک و فولکلور (مناطق کُرد زبان غرب کشور) است و در نشر هشت منتشر شده. همچنین پخش نخست این کتاب در نمایشگاه کتاب استان خوزستان در بهمن ماه سال جاری، انجام می‌شود.

وی درباره کتابش توضیح داد: در «شاخ بلوطی» حکایت‌هایی از شاهنامه، مثنوی مولوی، بهارستان جامی، کلیله و دمنه، بازپرداختی تازه از داستان ضامن آهو و حکایتی مشترک از ادبیات شفاهی مربوط به استان‌های کرمانشاه و ایلام بازنویسی و بازآفرینی کرده و تلاش داشته‌ام که لذتی تازه و شیرین در کام نوجوان مخاطب انتقال دهم.

نویسنده مجموعه داستان «بیمارستانی در باغچه» افزود: در کتاب شاخ بلوطی تلاش کردم که مضامین کتاب، تنوع محتوایی داشته باشد تا مخاطب احساس خستگی نکند و رغبت خوانش کتاب تا پایان در او تقویت شود.

وی درباره عنوان کتاب نیز گفت: «شاخ بلوطی» حکایتی از ادبیات شفاهی مشترک در استان‌های کرمانشاه و ایلام است که آموزه‌هایی مانند احترام به طبیعت و جنگل‌های بلوط، حیوان دوستی و نگهداری از حیوانات کوهی، بهره‌مندی از روابط مسالمیت‌آمیز میان انسان و طبیعت و حیوانات، مرگ تبر و تفنگ در طبیعت و... در روح و جان نوجوان ته‌نشین می‌کند.

حاتمی ادامه داد: وطن دوستی و عشق به آب و خاک و سرزمین نیز در داستان آرش کمانگیر با پرداختی تازه ارائه شده است. همچنین در حکایتی دیگر نوجوانان با ظلم و ستم‌ها و فرجام ناخوشایند ضحاک ماردوش بیشتر آشنا می‌شوند. «راوی هزار و چندصد ساله» هم داستان معروف ضامن آهوست که از زبان آهو روایت می‌شود و مخاطب را با خود به هوایی تازه می‌برد. سایر حکایت‌ها هم در حال و هوای خوب، آموزه‌های اخلاقی، انسانی، رفتاری و ... را به نوجوان انتقال می‌دهد.

 

وی با اشاره به ضرورت بازنویسی برای نوجوانان بیان کرد: بازنویسی و بازآفرینی از ادبیات کلاسیک و فولکلور، موجب آشنایی جامعه مخاطب با گنجینه ادبیات کلاسیک، که از پیشینیان ما به یادگار مانده، می‌شود. این سرمایه‌های فرهنگی، بخش مهمی از هویت فرهنگ و تاریخ سرزمین کهن ما به شمار می‌روند و یکی از راه‌های معرفی کتاب و آثار این نوع از ادبیات به مخاطبان کودک و نوجوان، بازنویسی و بازآفرینی با رعایت اصول و معیارهای مصوب این قالب‌ها برای این مخاطبان است.

گفتنی است کتاب «ناشنوایی که می‌شنید!» از این نویسنده، ماه گذشته از سوی نشر باشور برای کودکان و نوجوانان با نیازهای خاص، منتشر شد.
 
 
کد مطلب : ۲۸۵۹۲۵
http://www.ibna.ir/vdcirwarwt1av32.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
ملک محمدی
عنوان زیبایی است.
این کتاب را کجا میتوان تهیه کرد؟؟