مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال معتقد است؛ معافیت‌ از مالیات برای اهالی فرهنگ و نشر به نوعی حمایت از فعالیت‌های آنان در مقیاس وسیع به حساب می‌آید؛ اما این روند تنها راه مناسب برای آرامش خاطر ناشران به حساب نمی‌آید.
حسین عابدینی: ساماندهی مالیاتی؛ بیشتر به درد ناشران می‌خورد نه معافیت
حسین عابدینی؛ مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تصمیم هیات دولت مبنی بر ادامه روند معافیت‌های مالیاتی اهالی فرهنگ و رسانه گفت: همیشه این روند دریافت مالیات ادامه داشته، البته نه به عنوان مالیات بلکه به بهانه‌های مختلف. حال اینکه خبری مبنی بر اینکه این روند ادامه پیدا کرده است، در اصل تفاوتی برای روند کاری ناشران ایجاد نمی‌کند. به نظر من ساماندهی مالیاتی بیشتر به درد ناشران پردرآمد می‌خورد.
 
عابدینی گفت: لازم است بگویم در این چند سال گذشته معافیتی در مالیات‌ها مشمول حال ناشران نمی‌شد، چراکه به بهانه‌های مختلف مبالغی را به اداره دارایی پرداخت می‌کردیم. برای مثال من در سال 95 نزدیک به هشت میلیون تومان و در سال 96 هم چهل میلیون تومان مالیات پرداخت کردم و در طی این دوازده سال فعالیتم در صنعت نشر تنها دو سال از مالیات‌ معاف بودم.
 
این ناشر درباره اهمیت ساماندهی مالیاتی اظهار کرد: معافیت‌ از مالیات برای اهالی فرهنگ و نشر به نوعی حمایت از فعالیت‌های آنان در مقیاس وسیع به حساب می‌آید؛ اما این روند تنها راه مناسب برای آرامش خاطر ناشران به حساب نمی‌آید. حتی شاید این تصمیمات به سوء استفاده برخی ناشران پردرآمد هم بیانجامد. باید روش دیگری برای این کار قرار دهند و با این روش که از ناشران و اصحاب فرهنگ مالیات دریافت نکنند پیشرفتی در روند مطالبات مردم ایجاد نمی‌شود.
 
وی افزود: معافیت برای ناشران پردرآمد، سودمندتر از دیگر ناشران خواهد بود. برای مثال چرا باید هم ناشری که سالانه چندین میلیارد تومان درآمد دارد و هم ناشری که درآمدش به دویست میلیون تومان هم نمی‌رسد به هر دو نگرش یکسانی شود و هر دو از پرداخت مالیات معاف باشند؟ برخی ناشران درآمد فضایی دارند که آن‌ها هم معاف می‌شوند در اصل همانگونه که پیش‌تر اشاره شد معافیت مالیاتی تنها به درد ناشران پردرآمد می‌خورد درحالیکه درباره برخی ناشران باید گفت، اگر هم این قانون وجود نداشته باشد اصلا مشمول مالیات نمی‌شوند.
 
کد مطلب : ۲۸۴۱۱۴
http://www.ibna.ir/vdchzknik23n6zd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما