رئیس کنفرانس علمی هزاره خیام در گفت‌وگو با ایبنا:

زبان فارسی در دانشگاه‌های اسپانیا ذیل دپارتمان عربی تدریس می‌شود!

نجمه شبیری گفت: متاسفانه در دانشگاه‌های مختلف اسپانیا زبان فارسی تدریس نمی‌شود و اگر جایی فارسی تدریس می‌شود، ذیل دپارتمان عربی است.
زبان فارسی در دانشگاه‌های اسپانیا ذیل دپارتمان عربی تدریس می‌شود!
نجمه شبیری، مدیر گروه آموزشی زبان اسپانیایی دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس کنفرانس هزاره خیام ضمن اعلام این خبر در گفت‌وگو با خبرگزاری‌کتاب ایران (ایبنا)، گفت: در قالب تفاهم‌نامه‌های همکاری متقابل میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه نبریخای مادرید، یک بخش در این دانشگاه به ما تعلق گرفته است، که ما آن را مرکز خیام نام‌گذاری کرده‌ایم و امیدواریم که این مرکز در مادرید، روزی به کانون نشر فرهنگ و ادب و زبان فارسی و سنت ایرانی در اسپانیا بدل شود. چون متاسفانه در دانشگاه‌های مختلف اسپانیا زبان فارسی اصلا تدریس نمی‌شود. در اسپانیا دپارتمان‌های عربی خیلی قوی هستند و اگر جایی فارسی تدریس می‌شود، ذیل دپارتمان عربی است. هدف بر این است که در آینده این اتفاق بیفتد.
 
او ادامه داد: مرکز ایرانشناسی خیام، که در مارس ۲۰۱۸ زیر نظر دانشگاه علامه‌طباطبایی افتتاح شده است، مرکزی علمی و فرهنگی است که به معرفی فرهنگ، آداب و رسوم، زبان و تاریخ ایران می‌پردازد. امسال که دومین سال تاسیس این مرکز در دانشگاه نبریخای مادرید است، فکر کردیم حالا که هم‌زمان با هزاره خیام است، کنفرانسی با این موضوع داشته باشیم، که این کنفرانس هم راهی برای معرفی آن مرکز است و هم اینکه از اندیشمندان خیام‌پژوه دعوت کنیم که در این مرکز گردهم آیند. بنابراین این کنفرانس علمی بین‌المللی، به‌دنبال راه‌اندازی مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در دانشگاه نبریخا و با هدف معرفی فرهنگ ایرانی و دانشمندان نامی آن و بررسی ابعاد مختلف شخصیت علمی این دانشمند ایرانی در سطح بین المللی تدارک دیده شده است.
 
رئیس کنفرانس علمی هزاره خیام درباره زمان‌ برگزاری این کنفرانس اعلام کرد: برنامه‌ریزی این کنفرانس را از بهمن‌ماه سال گذشته شروع کردیم، از اردیبهشت‌ماه به صورت جدی پیگیر آن بودیم و نهایتا در روزهای 17 و 18 فوریه 2020 ، مصادف با 27 و 28 بهمن‌ماه 1398 در مادرید برگزار می‌شود؛ به این ترتیب که روز اول و افتتاحیه در دانشگاه نبریخا، که مهم‌ترین مرکز خصوصی دانشگاهی اسپانیا و روز دوم در دانشگاه کمپلوتنسه، که قدیمی‌ترین دانشگاه اسپانیا است؛ برگزار خواهد شد.
 

نجمه شبیری
 
شبیری درباره شرکت‌کنندگان این کنفرانس اظهار کرد: استادان زیادی از ایران در این کنفرانس شرکت خواهند کرد. علاوه بر این افراد زیادی هم از کشورهای مختلف برای ما مقاله ارسال کرده‌اند. داوری مقالات از همین هفته شروع و تا هفته آینده اسامی سخنرانان کنفرانس اعلام خواهد شد، که این سخنرانان هم ایرانی و هم از کشورهای دیگر هستند. بخشی از آثار در ایران و برخی در اسپانیا داوری می‌شود؛ چون یک‌سری از استادان ما ایرانی نیستند و ما به صورت آنلاین با هم همکاری داریم؛ اما جلسه رسمی آن در تهران برگزار می‌شود.
 
او ادامه داد: برای این کنفرانس ده داور داریم و برای نشر زبان فارسی، زبان کنفرانس را فارسی انتخاب کردیم. البته برای میزها مترجم گذاشته‌ایم تا اگر مستمع غیر زبان فارسی داشتیم، چکیده سخنرانی سخنرانان را به زبان اسپانیایی برگردانیم. یعنی ارائه همه سخنرانان به زبان فارسی است، برخی هم که اعلام کرده‌اند به زبان فارسی مسلط نیستند، به زبان اسپانیایی از آن‌ها پذیرفته‌ایم، که برای این سخنرانان هم مترجم برای مستمعان فارسی‌زبان توضیح خواهد داد.
 
شبیری در پایان درباره عوامل اجرایی کنفرانس هزاره خیام گفت: ریاست این کنفرانس برعهده خود بنده است، دبیر اجرایی کنفرانس هم در اسپانیا، فاطمه بیات‌فر، مدیر مرکز آزفا در مرکز خیام در اسپانیا و در ایران آقای محمدبیگی از پژوهشگاه علوم انسانی هستند.
 
  لازم به ذکر است این کنفرانس بین‌المللی، با پیشنهاد دانشگاه علامه طباطبائی و در راستای نام‌گذاری سال جاری با نام هزاره خیام از سوی مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در اسپانیا که زیر نظر دانشگاه علامه طباطبائی در دانشگاه نبریخا راه اندازی شده است، برگزار خواهد شد و «خیام در کشورهای مختلف جهان»، «وجوه مختلف شخصیت خیام»، «رباعیات مستند خیام»، «چهره خیام در شرق و غرب»، «ترجمه‌پذیری رباعیات خیام»، «خیام و حکمت»، «خیام و نجوم»، «خیام و ریاضی»، «خیام و شعر»، «خیام و عرفان»، ازجمله محورهای مورد بررسی این کنفرانس دو روزه با حضور استادان، صاحب‌نظران و شخصیت‌های علمی و فرهنگی بین‌المللی خواهد بود.
کد مطلب : ۲۸۴۰۲۴
http://www.ibna.ir/vdchiknik23n6vd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
اينكه اين خانم مي گويد زبان فارسي در دانشگاههاي اسپانيا تدريس نمي شود و اينطور وانمود مي كند زبان فارسي فقط به همت دانشگاه علامه و شخص ايشان در يك دانشگاه تدريس مي شود كاملا غيرمنصفانه است. سالهاست زبان فارسي در دانشگاه هاي كمپلوتنسه مادريد؛ آتوناماي مادريد؛ بارسلون؛ سالامانكا؛ آليكانته تدريس مي شود .خود شخص شخيص ايشان در سال 1391 در كنفرانس آموزش و یادگیری زبان فارسی به اسپانيايي زبانان شركت كردند و مي دانند زبان فارسي در چه دانشگاههايي تدريس مي شود اما جز دانشگاه نبريخا از دانشگاه ديگري نام نمي برد.اتفاقا مركز خيام فقط يك تبليغ بوده و اصولا زبان فارسي در آنجا فعال نيست
feedback
Spain
نجمه شبیری
اتفاقا در یکی از مراکزی که فارسی تدریس میشود در رایزنی ج. ا. ایران است و زیر نظر دکتر خواکین رودریگس بارگاس است و بسیار هم موفق هستند.
منظور عدم وجود دپارتمان مسقل فارسی است.
شبیری
feedback
Iran, Islamic Republic of
زبان فارسي سالهاست در دانشگاههاي مادريد؛ سالامانكا؛ آليكانته؛ بارسلون تدريس مي شود وضمنا مركز خيام در دانشگاه نبريخا تنها يك اسم است و تنها سه نفر دانشجو در كلاس هاي فارسي كه 150 يورو شهريه گرفته مي شود شركت مي كنند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
زبان فارسي در اين دانشگاه ذيل انستيتو زبان هاي مدرن در كنار 6 زبان ديگر بصورت اختياري تدريس مي شود تنها سه نفر ثبت نام كننده دارد.
زبان فارسي در دانشگاه بارسلون نيز سالهاست در ذيل انستيتو زبان هاي مدرن تدريس مي شود بيش از 20 متقاضي دارد .
در دانشگاه كمپلوتنسه مادريد نيز ذيل دانشكده زبان شناسي تدريس مي شود و بيش از 30 نفر دانشجو دارد. در دانشگاه سالامانكا نيز 30 دانشجو زبان فارسي را انتخاب كرده اند و اتاق ايران و سمينار دائم ايرانشناسي وجود دارد. در دانشگاه آليكانته نيز سمنيار دائم ايرانشناسي سالهاست كه فعاليت مي كند.
feedback
نجمه شبیری
دوست کرامی
در مصاحبه عرض شده بود که زبان فارسی و‌مطالعات ایران دپارتمان مستقلی ندارد و همواره ذیل گروه عربی تدریس میشود. در دانشگاه های مختلف اسپانیا هنوز این روال ادامه دارد و فارسی دپارتمان مستقل ندارد و امید است در تمامی مراکز نامبرده شاهد تشکیل گروه فارسی باشیم و‌ نیریخا نیز بکی از همین مراکز باشد.
شبیری
feedback
شبیری
اتفاقا در یکی از مراکزی که فارسی تدریس میشود در رایزنی ج. ا. ایران است و زیر نظر دکتر خواکین رودریگس بارگاس است و بسیار هم موفق هستند.
منظور عدم وجود دپارتمان مسقل فارسی است.
شبیری
feedback
Iran, Islamic Republic of
باز هم اشتباه مي كنيد اولا در دانشگاه بارسلون زبان فارسي در انستيتو زبان هاي مدرن escuela de idiomas modernos در كنار پنج زبان مهم ديگر مانند انگليسي؛ فرانسه؛ آلماني؛ ايتاليايي تدريس مي شود . همانطور كه مركز خيام هم مستقل نيست و در ذيل انستيتو زبان هاي مدرن قرار دارد.
ثانيا عملكرد مركز خيام چه در زمينه مطالعات ايرانشناسي و چه در زمينه آموزش زبان فارسي اصلا روشن نيست به عنوان مثال چند نفر دانشجو امسال زبان فارسي را انتخاب كرده اند؟ مركز به جز آموزش زبان فارسي چه برنامه هاي مطالعاتي و پژوهشي دارد؟