نریمانی جزئیات «جشنواره بین‌المللی کتاب سال ایثار و شهادت» را تشریح کرد

تفاوت‌ جشنواره کتاب سال ایثار و شهادت و کتاب سال دفاع مقدس

نویسندگان تا 30 دی ماه فرصت دارند تا آثار خود را به نخستین «جشنواره بین‌المللی کتاب سال ایثار و شهادت» ارسال کنند.
تفاوت‌ جشنواره کتاب سال ایثار و شهادت و کتاب سال دفاع مقدس
رحیم نریمانی، مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اشاره به برنامه‌های نخستین جشنواره کتاب سال ایثار و شهادت عنوان کرد: نخستین دوره جشنواره بین‌المللی کتاب سال ایثار و شهادت با عنوان «سرخ‌نگاران» و در بخش‌های ادبیات داستانی (در دو حوزه بزرگسال)، کودک و نوجوان، تاریخ شفاهی و مستندنگاری برگزار می‌شود. ژانر ما در این جشنواره ایثار و شهادت است و کتاب‌هایی را که از سال 1395 تا 1397 منتشر شده در این جشنواره ارزیابی می‌کنیم.

نریمانی،​مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به این پرسش که این جشنواره چه تفاوتی با کتاب سال دفاع مقدس دارد؟ گفت: جشنواره کتاب سال ایثار و شهادت به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و با توجه به بررسی میدانی که انجام دادیم آثار بسیاری از داخل به خارج و برخی آثار از خارج به داخل در این حوزه ترجمه شده‌اند. در حوزه بین‌الملل سعی کردیم به صورت هدفمند آثاری را انتخاب کنیم. دومین تفاوت این است که جامعیت آثار ایثار و شهادت از حوزه دفاع مقدس بیشتر است. 

او ادامه داد: ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران اولویت‌هایی مانند دیپلماسی ایثار و ایثار اجتماعی داریم که این گفتمان‌ها را در قالب رسانه کتاب پیگیری می‌کنیم. هدف اساسی ما انگیزه‌دهی به نویسندگان نوقلم است و هدف دیگر نیز از برگزاری این جشنواره، کیفی‌سازی فعالیت‌های ناشران و نویسندگان است.

مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران به دو کشور آلمان و ترکیه اشاره کرد که به آن‌ها فراخوان شرکت در جشنواره ارسال شده و درباره موسسات مشارکت‌کننده در این جشنواره بیان کرد: 15 دستگاه فرهنگی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگاه علوم انسانی، صدا و سیما، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشر جمهور (وابسته به نهاد ریاست جمهوری) و ... از شرکت‌کنندگان در این جشنواره هستند. از اهداف ما این است با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نویسندگان بیشتری را در سطح جهانی شناسایی کنیم.

شعار جشنواره «ادبیات ایثار و شهادت؛ محور توسعه فرهنگی» است و ناشران و نویسندگان تا 30 دی فرصت دارند که با ثبت نام الکترونیک در وبگاه این جشنواره به نشانی navideshahed.com  و ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره واقع در معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، جنب هتل انقلاب در نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت شرکت کنند. 

نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت همزمان با هفته شهید برگزار می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۸۳۸۹۷
http://www.ibna.ir/vdceox8wfjh8vvi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما