​رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران:

کتابگردی امسال با قطع اینترنت غریبانه برگزار شد

محمدجواد حق‌شناس گفت: ما اهالی فرهنگ و دوستداران کتاب در هفته کتاب حال خوبی داشتیم اما امسال متاسفانه بابت قطع اینترنت مشکلات بسیاری در فضای مجازی به‌وجود آمد و این رویداد ارزشمند غریبانه برگزار شد.
کتابگردی امسال با قطع اینترنت غریبانه برگزار شد
محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ششمین پویش کتابگردی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: فضای کتابگردی را تاثیرگذار دیدم گرچه باید با کتاب زندگی کنیم و به یک روز و یک هفته و یک دهه منجر نشود.

وی در ادامه افزود: در روزگاری که وضعیت کتاب وضعیت سختی است و مثل همه حوزه‌های فرهنگ حال خوبی ندارد یکی از اتفاقات خوب اهالی فرهنگ و دوستداران کتاب و مخاطبان کتاب، هفته کتاب است که در این هفته حال خوبی است اما امسال متاسفانه بابت قطع اینترنت مشکلات بسیاری در فضای مجازی داشتیم و این رویداد ارزشمند غریبانه برگزار شد.

حق‌شناس با تاکید به قطع اینترنت و مشکلاتی که پیش‌ آورده است، گفت: امروز از کنار هر کتابفروشی که می‌گذشتیم و از مخاطبان سوال می‌کردیم نمی‌دانستند که امروز روز کتابگردی است و این نشان می‌دهد جامعه در این سال‌ها کاملا در بستر فضای مجازی یاد گرفته‌اند که نیازهای خودشان را برآورده کنند و ادامه این روند و ایجاد محدودیت در فضای مجازی قطعا آسیب جدی به فضای فرهنگ کشور می‌زند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنانش افزود: امروز خبر گرفته‌ام میزان تماشاگران تئاتر و سینما بابت عدم امکان فروش بلیت به شکل اینترنتی به شدت کاهش پیدا کرده است. این روند در بستر فضای مجازی تسهیل ایجاد می‌کرد و اکنون در مساله توزیع، نشر و انتقال تجربیات با محدودیت روبه‌رو شده است، امیدوارم مسئولان هر چه زودتر با توجه به آرامشی که فراهم شده فضا را به سمت عادی شدن در این حوزه پیش ببرند و موجب کاهش آسیب‌های حوزه فرهنگ و هنر شوند که با قطعی اینترنت دچار مشکلات بسیاری شده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که مساله کتابگردی بیشتر مسئول‌محور است تا مردم‌محور، گفت: اگر مخاطب عام پیدا کند بسیار خوب است. در سال‌های گذشته در فضای مجازی فراخوان اعلام می‌شد و این‌گونه بود که مردم نیز به کتابگردی بپیوندند به جای این‌که تبدیل بشود به اینکه فقط تعدادی از مسئولان به آن سر بزنند.

حق‌شناس افزود: کتابگردی باید تبدیل بشود به یک رویداد فرهنگی که یک هفته تمام کتابفروشی‌های کشور آماده شوند و کار تبلیغی مشترک انجام دهند و مانند برخی از رویدادها و اتفاقاتی که در حوزه پوشاک و حراجی‌ها پیش می‌آید در این ایام کتابفروشی‌ها کار فروش کتاب را با 20 درصد تخفیف عرضه کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: باید فضایی فراهم شود که با حمایت دولت و اتحادیه ناشران و در عین حال خیران و خود کتابفروشی‌ها آرام آرام این هفته را تبدیل کنیم به یک رویداد عمومی که ارتباط بهتری بین مخاطبان کتاب و ناشران، مولفان، مترجمان و تولیدکنندگان برقرار بشود.
کد مطلب : ۲۸۳۶۷۷
http://www.ibna.ir/vdca0enu049nai1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
United Kingdom
فارسی دوست
با سلام. لطفا از واژه قطعی استفاده نکنید. اگر فارسی زبان هستید می دانید که قطعی صفت است و معنی و کاربرد دیگری دارد. باید بگوییم قطع اینترنت. به عنوان یک خبرگزاری فرهنگی لطفا فارسی درست و معیار را به کار ببرید و ترویج کنید.
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهتر بود بنویسید غیاب اینترنت