اشکان پورکیوانی می‌گوید: به جز بزرگان شعر نوجوان که صاحب سبک‌اند مثل بیوک ملکی و کمال شفیعی، در اغلب آثار به شدت به موضوعات تکراری پرداخته می‌شود.
جز بیوک ملکی و کمال شفیعی، بقیه تکراری شعر می‌نویسند
اشکان پورکیوانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب «لحظه‌های ساکت پیاده‌رو» که به تازگی از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات سوره مهر (مهرک) منتشر شده، گفت: این کتاب پنجمین کتاب شعر من است؛ پیش از این سه کتاب شعر برای بزرگسالان با عنوان‌های «من به دنیا آمدم تا از تو بنویسم»، «سایه‌های کوتاه سایه‌های بلند» و «عاشقانه‌های شکار» از سوی نشر داستان چاپ شد. «چشم‌هایم همه توست» نیز نخستین کار نوجوان من بود که از سوی کانون پرورش فکری منتشر شد و «لحظه‌های ساکت پیاده‌رو» دومین کار نوجوان من است.
 
وی درباره مجموعه «لحظه‌های ساکت پیاده‌رو» توضیح داد: سرودن و ویرایش نهایی این کتاب، حدود هشت ماه طول کشید و شامل 17 شعر در قالب نیمایی است و موضوعاتی متفاوت از مجموعه شعر نوجوان قبلی در آن مطرح شده. در این مجموعه بیشتر به فضاهایی پرداخته‌ام که به دغدغه نوجوان امروز بسیار نزدیک است.
 
پورکیوانی ادامه داد: در شعرهایم برای نوجوانان سعی نمی‌کنم چیزی را به آن‌ها القا کنم،‌ فقط می‌خواهم تفکری لحظه‌ای راجع به موضوعات مورد نظر در ذهن‌شان ایجاد ‌شود و فضای زیادی برای فکر کردن روی شعرها وجود دارد. درواقع بدون مستقیم‌گویی، نوجوان را آزاد گذاشته‌ام تا در فضای ذهنی‌اش به نتیجه‌ای برسد. و فکر می‌کنم این مساله نقطه قوت «لحظه‌های ساکت پیاده‌رو» نسبت به کتاب «چشم‌هایم همه توست» است. ضمن اینکه در این کتاب از پرداختن به موضوعات تکراری که در اغلب کتاب‌های شعر نوجوان به چشم می‌خورد، پرهیز کرده‌ام.
 
 

وی با بیان اینکه نوجوان امروز نسبت به گذشته تغییراتی داشته و ما باید این تغییرات را در شعر بگنجانیم، درباره فضایی حاکم بر شعر نوجوان در کشور گفت: در آثاری که در این حوزه می‌بینم به جز بزرگان شعر نوجوان که صاحب سبک‌اند مثل بیوک ملکی و کمال شفیعی، در اغلب آثار به شدت به موضوعات تکراری پرداخته می‌شود، به‌طوری‌که اگر تعدادی مجموعه شعر نوجوان را کنار هم بگذارید و نام شاعران را حذف کنید، به سختی می‌توانید تشخیص دهید که هر شعر مربوط به کدام شاعر است. ما وارد تکرارگویی شده‌ایم و این تکرار بیش از حد، به مخاطب ضربه می‌ز‌ند. البته نمی‌گویم تکرارگویی بد است چون ممکن است هر شاعری از زاویه دید جدیدی به موضوع بپردازد اما در اشعار موجود، بسیاری از ساختارهای شعر، قافیه‌ها و صحنه‌هایی که به‌کار برده می‌شود به‌هم نزدیک است.
 
پورکیوانی درباره سابقه‌اش در شعر نوجوان گفت: من از ابتدا برای مجلات، شعر نوجوان می‌سرودم. سپس سه مجموعه شعر بزرگسال چاپ کردم و بعد یک مجموعه شعر نوجوان به چاپ رساندم. اما بطورکلی بازخوردی که از مجموعه شعرهای بزرگسالم دیدم خیلی خوب بود و احساس می‌کنم از کار دوم به بعد پیشرفت خوبی در کارم داشتم و زبانم پخته‌تر شده است و «عاشقانه‌های شکار» را بهترین مجموعه شعرم در حوزه بزرگسال می‌دانم. در حوزه نوجوان هم به نظرم کار دومم قوی‌تر از کار اولم است چون سبک انتخاب موضوع در این کتاب کاملا متفاوت بود.
 
وی درباره تاثیر فاصله سنی شاعر با مخاطب نیز بیان کرد: نمی‌توان گفت این مساله کاملا بی‌تاثیر است. شاید چون هنوز خیلی از سن نوجوانی دور نشده‌ام، دغدغه‌های نوجوان امروز را بهتر درک کنم. اما به نظر من اگر کسی بتواند به مرحله شناخت مخاطب نوجوان امروز برسد، می‌تواند در سنین بالاتر کارهای موفقی انجام دهد مثلا بیوک ملکی یا کمال شفیعی با اینکه از سن نوجوانی فاصله گرفته‌اند اما با موفقیت در فضای شعر نوجوان کشور کار می‌کنند.
 
بخش کودک و نوجوان انتشارات سوره مهر (مهرک)، کتاب «لحظه‌های ساکت پیاده‌رو» را با شمارگان هزار و 250 نسخه با قیمت 180 هزار ریال منتشر کرده است.
 
کد مطلب : ۲۸۲۷۰۹
http://www.ibna.ir/vdcfx0d01w6dcea.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما