به گفته معاون فرهنگی ورزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساز و کار تصمیم‌گیری درباره کارگروه کتاب‌های دینی نیاز به همکاری نهادهای حوزوی دارد.
تشکیل کارگروه کتاب‌های دینی نیازمند همکاری نهادهای حوزوی است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت هشتم بود که از تشکیل کارگروه کتاب‌های دینی با کمک نهادهای مربوط سخن گفته شد، کارگروهی که قرار بود یکی از وظایفش بررسی و ممیزی کتاب‌های دینی و قرآنی باشد، اما محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: تشکیل این کارگروه نیاز به همکاری بیشتر نهادهای حوزوی دارد.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایبنا درباره مراحل تشکیل این کارگروه و روندی که طی کرده توضیح داد: مطالعه‌ای در این باره صورت گرفت اما کارگروه کتاب‌های دینی آن طور که باید شکل نگرفت که بتواند تصمیمی هم بگیرد. این کار به شکل پروژه‌ای پیش رفت که نتیجه آن پژوهش در اختیار دوستانی است که می‌خواهند به شکل کارگروهی کار کنند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دوره‌ای که تشکیل این کارگروه را دنبال کردیم بسیار درگیر آن بودیم اما چون ساز و کار تصمیم‌گیری در این حوزه تنها دست ما نیست و نیاز به همکاری نهادهای حوزوی داشت شکل نگرفت و در حد پروژه مطالعاتی شده باقی ماند. البته پژوهش آن گزارش شده و دست من است.

او در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود، در کتاب‌های رمان و داستان سختگیری‌های زیادی در زمینه ممیزی می‌شود ولی در کتاب‌های دینی و قرآنی این سخت‌گیری‌ها کمتر است؟ گفت: یک مقدار گروه‌ها و سلیقه خود بررس‌ها تأثیر دارد اما بعید می‌دانم به شکل ساختاری این اتفاق بیفتد که آنجا آنگونه باشد و اینجا اینگونه. شاید در یک مورد مربوط به مباحث قرآنی است که خیلی در این مقوله سخت‌گیری نکردند و جای دیگر در رمان سخت‌گیری صورت گرفته و این سخت‌گیری‌ها بیشتر به بررس‌ها مربوط  است و نه به ساختار.  
 
کد مطلب : ۲۸۱۹۵۳
http://www.ibna.ir/vdcftyd0mw6dc1a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما