به قلم محمود فاضلی‌بیرجندی منتشر می‌شود

تاریخچه‌ای از فرمانروایان خراسان از آغاز قاجار تا پایان پهلوی

«تاریخچه‌ای از فرمانروایان خراسان» (از آغاز قاجار تا پایان پهلوی؛ 1165 تا 1357 خورشیدی) نوشته محمود فاضلی‌بیرجندی منتشر می‌شود. این کتاب گوشه­‌هایی از تاریخ سیاسی خراسان در حدود 200 ساله اخیر از طلوع قاجاران تا غروب پهلویان است.
تاریخچه‌ای از فرمانروایان خراسان از آغاز قاجار تا پایان پهلوی
محمود فاضلی بیرجندی، پژوهشگر تاریخ ایران به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: نگارش کتاب «تاریخچه‌ای از فرمانروایان خراسان» به پایان رسیده و امور فنی کتاب نیز به انجام رسیده و چشم به راه صدور پروانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا این کتاب از سوی نشر پایان چاپ و پخش شود.

مترجم کتاب «یادداشت‌های محرمانه کنسولگری انگلستان در سیستان و قاینات» ادامه داد: مطالب این کتاب به خراسان و امر حکومت در ایران کرده نگاهی است که بر پایه منافع ملی با هر گرایشی مغایر با منافع و مصالح ملی ایران مخالف است. این کتاب با باور به اصالت بقای ایران و قطعیت و ضرورت یکپارچگی آن بنا شده و نوشته شده است.

وی ادامه داد: «تاریخچه‌ای از فرمانروایان خراسان» حاصل نزدیک 10 سال پژوهش در منابع زیادی است که هر یک حاوی پاره‌­هایی از تاریخ شرق ایران است و گزارش­‌هایی را در باره مسایلی از خراسان داشته است. از خلال این پژوهش‌­ها و واکاوی­‌ها فهرستی از والیان و استانداران خراسان با رعایت احتیاط تهیه شده است.فاضلی‌بیرجندی گفت: مقصود از احتیاط، احتیاطی است که در تهیه فهرست اسامی والیان و استانداران شده، زیرا این فهرست نخستین‌بار است که در این کتاب تهیه شده و نهایت جدیت بر آن بوده تا این فهرست، نزدیک‌­تر به واقع و دورتر از تردید باشد. این فهرست حتی اسامی کسانی را هم دربردارد که سرپرست یا کفیل استانداری بوده‌­اند. مدت زمان تصدی هر والی یا استاندار هم به دست داده شده که موضوعی است ناظر بر ثبات یا بی‌ثباتی چه در استان و چه در مرکز.

مترجم کتاب «تاریخ سبئوس» به تاریخ خراسان نیز اشاره کرد و گفت: خراسان در سرتاسر طول تاریخ ایران بخشی مهم از ایران بوده است. بنا به همان اهمیت خاص باید تاریخ خراسان نوشته شود. منابع تاریخ خراسان کم نیست اما هنوز جای تاریخ‌­های جامع در تاریخ این خطه خالی است. کتابی که من فراهم آورده‌­ام گوشه‌­هایی است از تاریخ سیاسی خراسان در حدود 200 ساله اخیر از طلوع قاجاران تا غروب پهلویان.

​وی به ویژگی‌های کتاب نیز پرداخت و گفت: این کتاب والیان و استانداران خراسان را در دوره آن دو سلسله معرفی کرده و علاوه بر آن زندگی­نامه و نیز کارنامه­‌ای از هر والی یا استاندار را به دست داده که مبین بخش‌­هایی از راه و رسم او در حکومت است. از این رو بیراه نخواهد بود اگر کتاب حاضر را دستنامه و درسنامه حکومت در خراسان هم به حساب آوریم. زیرا آشنایی با رخدادهای پیشین و آنچه مدیران سیاسی گذشته در باره هر رخداد کرده‌­اند ما را برای مصاف با وقایع اکنون و آینده مجهزتر می‌­گرداند.مترجم کتاب «پارت‌ها و روزگارشان» ادامه داد: مروری بر نام­‌های فرمانروایان خراسان این را هم وامی­‌گوید که قاجاران، والیان را بیشتر از منسوبان خود برمی‌­گزیده‌­اند. در دوره پهلویان این رسم از میان برخاسته اما نصب استانداران مبین استقرار روال و نظمی مشخص نیست.

وی به مهم­ترین والیان خراسان نیز اشاره کرد و گفت: در دوره قاجار سه ولی­عهد (عباس میرزا، محمد میرزا، و کامران میرزا) و دو صدراعظم (الله­یار خان دولو، و میرزا حسین خان سپه­سالار) بوده‌اند. در دوره پهلوی، پدر یکی از زنان رضاشاه (غلام‌علی میرزا دولتشاهی)، سه نخست­وزیر (محمود خان جم، رجب­علی منصور، و محسن صدر)، دو امیر ارشد ارتش (سپهبد نادر باتمانقلیچ، و سپهبد صادق امیرعزیزی)، چند وزیر، و رجالی سرآمد چون حسن تقی‌­زاده و سید جلال‌االدین تهرانی به استانداری خراسان آمده‌­اند. در دوره قاجار انتصاب شخص واحد به ولایت خراسان تا پنج نوبت سابقه دارد. در دوره پهلوی انتصاب شخص واحد به استانداری بیش از دو نوبت تکرار نشده است.

فاضلی‌بیرجندی در پایان سخنانش عنوان کرد: کتاب فرمانروایان خراسان از جهاتی بعضی از کنش‌­ها و واکنش‌­های حکومت‌­های وقت را با خراسان و خراسان را با حکومت­‌ها هم روایت می­‌کند. در این کتاب موقع خراسان در نزد حاکمیت ایران در طول استیلای دو سلسله اخیر تاریخ ایران بازنموده شده است.
کد مطلب : ۲۷۹۸۶۸
http://www.ibna.ir/vdch-wni623nq6d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما