صدور مجوز نشر کتاب به‌صورت ناشر-مولف به دلیل خلاء قانونی و برخی سوءاستفاده‌ها تا اطلاع ثانوی متوقف شد.
توقف صدور مجوز ناشر-مولف به دلیل خلاء قانونی و برخی سوء استفاده‌ها
محمدجواد مرادی‌نیا؛ مدیر کل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه  صدور مجوز نشر به مولفان به شکل ناشر-مولف جایگاه قانونی ندارد، تا اطلاع ثانوی صدور این نوع مجوز متوقف شده است.
 
وی افزود: حدود 15 سال پیش صدور مجوز به مولفان به صورت موردی و غیررسمی برای افرادی در نظر گرفته شد که  فقط یک اثر داشتند و احیاناً ناشری هم برای چاپ و نشر کتاب خود پیدا نمی‌کردند، لذا برای کمک به این نویسندگان اجازه داده شد که استثنائاً کتاب را خودشان چاپ کنند.
 
مرادی‌نیا با بیان اینکه این موضوع چند سالی است رویه‌ای برای سوءاستفاده برخی افراد شده است، گفت: روزانه در اداره کتاب با افرادی روبه‌رو هستیم که برای درخواست مجوز کتاب خود در قالب ناشر-مولف اقدام می‌کنند،‌ افرادی که گاهی در سال بین ۵ تا ۵۰ عنوان کتاب با این مجوزها منتشر می‌کنند، یعنی در واقع نقض غرض شده و هدف اولیه گم شده است.
 
وی تاکید کرد: اکنون روند صدور مجوز کتاب برای مولف–ناشرها متوقف شده است تا بررسی بیشتری در این زمینه انجام و تصمیم صائب‌تری گرفته شود.
 
مدیر کل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت صدور مجوز برای این گروه در دستور کار قرار گرفته است گفت: ناشران برای ورود به کار نشر صلاحیت‌های حرفه‌ای و صنفی‌شان سنجیده و ارزیابی می‌شود و در برابر حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی مسئولیت پذیر می‌شوند اما درباره ناشر مولفان وضعیت این‌گونه نیست. 

مرادی نیا گفت: در این میان یکی از سرنخ‌های پدیده کتاب‌سازی و سرقت ادبی را می‌توان در پدیده ناشر-مولف جستجو کرد.
 
وی تاکید کرد: علاوه بر این‌ها؛ اینکه شخصی بدون احراز صلاحیت حرفه‌ای نسبت به چاپ کتاب اقدام کند، قابل قبول نیست، زیرا کتاب‌های اینچنین معمولا از استانداردهای لازم برخوردار نیستند. به همین دلایل فعلا صدور این مجوزها متوقف شده است تا بررسی بیشتری روی موضوع صورت پذیرد و راه بر هر گونه سوء‌استفاده احتمالی نیز بسته شود.
کد مطلب : ۲۶۹۲۷۹
http://www.ibna.ir/vdccmoqio2bqei8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
محقق
ممکن یک نویسنده مستقل پول نداشته باشه کارهاشو چاپ کنه چند سال طول بکشه بعد مجموعه کارهاشو یک باره چاپ کنه نمیشه
اون انسان نادانی که این حرفا را میزنه قدرت قانون گذاری نداره نمیتونه احتمالات مختلفو در نظر بگیره
feedback
Iran, Islamic Republic of
علی پرسوته
با سلام
جناب مدیر کل اداره کتاب ، اقای مرادی نیا شما بهتر است قبل از اینکه جلوی ناشر مولف را که آب باریکه ای برای نویسندگان و مترجمان باز کرده بود را بگیرید جلوی ناشران رانت خوار را بگیرید که تحت عنوان چاپ کتاب خون نویسنده یا مترجم را میمکند، پولهای کلانی از نویسندگان میگیرند و تمام حقوق چاپ کتاب را از مولف و مترجم سلب میکنند و یا به صورت فله ای اقدام به اخذ شابک به صورت رایگان کرده وانرا میفروشند و در بعضی مواقع یک شابک را به چند نفر میفروشند .
آیا شما واقعا از مافیای کتاب بی خبرید !!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
علی ثابت
ممنوعیت اجازه چاپ اثر توسط مولف، تبعات زیادی در بر دارد، ناشران در این برهه به علت گرانی کاغذ و چاپ تمایلی به سرمایه گذاری روی کتابهای ناشناخته ندارند و این قانون باعث می شود آمار نشر کتاب در ایران از این هم کمتر شود. درضمن این قانون راه را برای اخاذی برخی ناشران سودجو باز می کند. آنها به بهانه اخذ مجوز چاپ برای مولف، مبالغی را از آنان دریافت می نمایند و مجوز دریافت می کنند و سپس خود را کنار می کشند و هزینه چاپ را به عهده مولف می گذارند. در حقیقت هیچ تفاوتی حاصل نشده جز اینکه ناشران پولی به عنوان هزینه دریافت مجوز برای مولف دریافت می کنند. قطعا عده ای هم در اداره ارشاد ناشرانی را با قیمت مناسب به مولف سرگردان معرفی می کنند و از ناشر پورسانت می گیرند. مولف نیز با یک بار دریافت شابک، بارها کتاب را تجدید چاپ می کند و قیمت را با برچسب تغییر می دهد
feedback
Russian Federation
مسعود
برخی ناشران به یک نویسنده یا مترجم فقط به چشم یک منبع درامد نگاه می کنند... کتابی که ناشر هزینه چاپ هر جلد را 20 هزار تومان عنوان می کرد، فقط با 6 هزار تومان چاپ کردم...هزینه تمام شده برای خواننده کتاب بسیار گران تر تمام خواهد شد...
feedback
Iran, Islamic Republic of
سعید دهقان
با سلام و احترام
طرح مولف ناشر بسیار خوب بوده. چرا که سرعت کار بالاتر هزینه ها پایین تر بود
حالا ممکن هست ی جای کار ایراد داشته باشه دلیل نمی شه جلوی کار را بگیرند.
خواهشمند است هر چه سریعتر وری توقف تجدید نظر بشه که بتونیم کتابهامونو چاپ کنیم
feedback
Iran, Islamic Republic of
با سلام
می توان تعداد مجوزها را در سال محدود کرد. ولی این روند ناشر مولف ادامه داشته باشد.
feedback
Netherlands
ناشر مولف
بسم رب الشهداء والصدیقین
سلام علیکم
دوستانه ومردانه هشدار می دهیم اگر مشکل قلم واهل قلم حل نشود به زودی کاری می کنیم که فرصت پشیمانی و توبه هم نداشته باشید

ظلم دیگر بس است
ستم کافی است
تحمل ما تمام شده است
feedback
Iran, Islamic Republic of
m
تصورش را کنید که در این اوضاع وخیم و هزاران مشکلی که مؤلفان و مترجمان دارند، بخواهند این امکان ناشر مؤلف را هم بگیرند. هزینه نشر کتاب بدست انتشاراتی ها بسیار زیاد است و این انگیزه مؤلفان و مترجمان را بسیار تضعیف می کند.

یعنی مؤلف و مترجم نمی توانند یک سری امور اداری مربوط به چاپ کتاب خود را به انجام برسانند. این که مؤلف خود به دنبال چاپ کتابش باشد خیلی عالی بود؛ کار هم زودتر انجام می شد. حالا مؤلف باید مرتب تماس بگیرد به انتشاراتی، انتشارات هم که فقط به تأخیر می اندازد. یک سری کارهای اداری بود که مؤلف انجام می دهد، چاپ کتاب هم که چاپخانه انجام می داد، این که دیگر مسأله خاصی نیست که می گویید نیازمند کار تخصصی ناشران است.
feedback
Iran, Islamic Republic of
یک ناشر مولف
ان شاء الله کسانی که این آب باریکه را قطع کردند
در دنیاو آخرت لعنت بشوند
و سعادت دنیاو آخرت از آنها قطع شود
....
feedback
Iran, Islamic Republic of
احافظ
آمین
feedback
Iran, Islamic Republic of
....
نامردا چرا نظرات مرا نمی گذارید
تا مردم بفهمنداین دیوثها با مردم واهل قلم چه کردند وچه می کنند
feedback
Iran, Islamic Republic of
مهران
باسلام و عرض ادب .

درود بر شما عزیز که جلوی کتاب سازی و ناشر مولفین غیر حرفه ای گرفتید .
من خودم ناشر نیستم ولی کتابهایی را می دیدم که خیلی ضعیف بودند و بعد ناشرش را چک می کردم می دیدم ناشرمولف خورده
ناشر مولفی 100 عنوان کتاب دارد و برای خودش مشاور انتشارات شده است و کلی هم استاد استاد به پاش بستند
نه نظارتی بر این افراد بود و با گرفتن یک شابک و فیپا مثل آب خوردن کتاب چاپ می کرد و

درود خدا و ملائکه آسمان بر شما باد
و صد بلکه هزان و صد هزاران احسنت بر این کار بزرگ و سُترگ و گرانسنگ که جلوی این سوء استفاده گران را گرفتید
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهروز شهرکی
دوست صاحب نظر و قاطع، کافر همه را به کیش خود پندارد. همه ناشر مولفان اینطور که شما میفرمایید نیستند بلکه برخی از دست ناشرانی که مانند دزدان سر گردنه در انتظار جیب بری هستند به ناشر مولفی روی آورده اند. لطفا حرف نسنجیده کمتر بفرمایید.
feedback
Romania
ع اسکی
یعنی چه! برای جلوگیری از دزدها که نباید دست همه‌ی مردم شهر را قطع کرد. آن دزدها را شناسایی می‌کنند. بله کتاب ساز دروغین وجود دارد ولی راهش شناسایی نویسندگان واقعی و دارای اثر معتبر و ناشرمولف کردن آنهاست. نه اینکه هیچ کسی نباید ناشر مولف شود. من به عنوان یک نویسنده به شما می‌گویم که شما خیلی ساده اید که نمی‌دانید همین الان ناشرانی حتی معروف هستتند که پول می‌‌گیرند تا کتابی به نام پول دهنده و با زحمت تعدای نویسنده و مترجم بدبخت و فلک زده تحویل دهند. پس باید همه انتشاراتی ها را بست. این منطق سُست است و هر منطق سُستی فساد زا و فزاینده‌ی هرج و مرج است.
feedback
Iran, Islamic Republic of
حسین
من هم موافقم
خیلی عالی بود
حتی یک لیست از کتب این ناشر مولفها تهیه کنید تا جلوی چاپ مججد غیرقانونی شان را بگیرید .
وری گود در حد لالیگا و بوندسلیگا دوستتون دارم
feedback
Iran, Islamic Republic of
کاردان
محمدجواد مرادی‌نیا؛ مدیر کل اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

یک هورای بزرگ برای کار پسندیده شما
هورررررررررررررررررررررررررررررررررررراااااااااااااا
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهروز شهرکی
البته نمیتوان گفت انتقادها به ناشر مولف اشتباه است. اما کنار گذاشتن ناشر مولف هم با وجود این ناشرهایی که در بازار کتاب ریخته اند و معمولا دنبال سر کیسه کردن هستند و یا دنبال کتابهای خاص میگردند کار درستی نیست. مطلقا جلوی ناشر مولف را گرفتن هم یک نوع خود زنی است. هیچ وقت فراموش نمیکنم که اولین کتابم را به ناشری دادم و او هم پول قابل توجهی از من گرفت بعد هم شروع کرد به سر دواندن تا اینکه مدتی گم شد و بعد هم جلوی در دفترش یک تکه کاغذ چسبانده بودند که هر کس از این انتشارات شکایت دارد به کلانتری خیابان جمهوری مراجعه کند. من که بی خیال پولم شدم چون از یک آدم لاابالی پولی در نمی آید! اما تصمیم گرفتم از آن پس ناشر اگر بمیرد هم کتابی برای نشر به او ندهم.‌ خودم مینویسم خودم چاپ میکنم و اگر لازم باشد خودم میبرم جلوی پارک میفروشم.
feedback
Iran, Islamic Republic of
شکیبا
جناب آقای مرادی نیا سلام علیکم
بنده می دانم حضرتعالی مجوز ناشر مولف را دوباره تایید میکنید فقط به فکر به روز رسانی یا برنامه ای بهتر به این عزیزان هستید تا بر کار خود دقت بیشتری کنند و حتما با این برنامه، ناشر مولفان موفق تر خواهند شد و جلوی سوء استفاده از جیب ناشر مولفان گرفته می شود.
feedback
Germany
درود
1.همین کتاب هایی که نظارت میکنید جای بسی تامل داره کیفیتشون.و معنی نظارت شمارو مشخص میکنه.
2.اگر هدف نظارت بود خب نظارت کنید چرا میزنین کورش میکنین؟
3.تو این کشور ازین کارا کم نمی کنن به نفع یه قشر خاص! حتی ممکنه چندتا سایت رو ببندن که بعضی سایت های دوستان بازدید بگیرن!
علی برکت الله!!!!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
عاشق قلم ونویسندگی
سلام علیکم ورحمة الله

از کتاب صدتا ناشر یکی هم چنگی به دل نمی زنه
چون اثر رو از دیگران میگیره وهیچگونه دلسوزی به اثر دیگران ندارد
اما ناشر مولف چون اثر کار خودش هست دل می سوزاند
وکارش مفیدتر از ناشر هست چون شخصا دیدم
اگر ناشر مولف کاراولش تجربه نداشته باشد خوب ناشر هم کار اولش تجربه ندارد
در کل انداختن اثر نویسنده در دام ناشر به مرور زمان باعث تحقیر و کوچک شدن وادی نویسندگی می شود ودر آینده خسارت بزرگی و جبران ناپذیری به وادی قلم ونویسندگی خواهد
خورد
امید وارم مسئولین امر بهتر بیندیشند تا بهترعمل کنند
ان شاء الله
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهروز شهرکی
کسی مدعی نشده که ناشرها بد هستند و ناشر مولفها خوب هستند. در واقع خوب و بد همه جا هست پس وقتی خوب و خراب درهم شده باید در نظارت تجدید نظر کرد نه اینکه به خودزنی فرهنگی و حذف تفکر و قلم روی آورد. همه ی ناشرها میدانند که اگر مولف نباشد نشری هم نیست اما همه دنیا میدانند که اگر ناشر منصف و سالم نباشد باز هم قلم، نویسندگی، کتاب و نشر هست. پس باید بجای حذف ناشر مولف به حذف ناشرهای اسمی که تقریبا فراگیر شده پرداخت. ضمن اینکه ناشر اگر واقعا قصد نشر و کسب درآمد دارد خب لطف بفرماید مولف استخدام کند تا مطلب دلخواهش را بنویسد، چرا نشسته و راه را نگاه میکند تا مولفی با اثرش پیدایش شود و با نیرنگ اثر را تصاحب کند و در نهایت با صدتا منت به مولف بگوید من تو را در سطح کشور معروف کردم. معروف شدن آب و نان میشود آقای ناشر؟! آدم خوب است اگر جوالدوزی به دیگران میزند سوزنی هم به خود بزند!
feedback
Iran, Islamic Republic of
سالاروند
با سلام
به نظرم قانون ناشر مولف خیلی خوبه.بنده به عنوان یک نویسنده تقاضا دارم که در تصمیم اخیر تجدید نظر بشه.بهتر است قانون سختی در مورد سوء استفاده ها در تمام زمینه های چاپ و نشر تدوین شود.قوانین بازدارنده قوی.با تشکر
feedback
سعید حامدیان اصفهانی
ضمن عرض سلام خدمت همه دوستان

دوستان عزیزی که تشکر کردن از زحمات مسئولین محترم اداره ارشاد، خدمت شما عارضم که هیچ چیز عوض نشده و فقط ناشر مولف بایستی یه مبلغی رو به ناشر پرداخت کنه برای دریافت شابک. پس یا خودتون انتشاراتی هستین یا اینکه ناآگاهانه تشکر کردین.
ممنون
feedback
Iran, Islamic Republic of
mousa
متأسفانه گنه کردی در بلخ آهنگری ... به شوشتر زدند گردن مسگری... اگر مولفی سرقت ادبی کرده یا هر تخلف دیگری با همان مجرم برخورد کنید نه اینکه تمام نویسندگان را تنبیه کنید...وزارت فرهنگ نباید پادگان نظامی باشد و بگوید تنبیه برای همه است... در همه اصناف متخلف وجود دارد و با ید با همان متخاف برخورد کرد نه با کل صنف.... الان یک رانتی ایجاد شده است برای ناشران که شابک را مجانی بگیرند و به مولف بیچاره بفروشند.....
feedback
Romania
غ.اسکی
شما آمدید جلوی فساد را بگیریدولی این قانون شما فساد را افزایش داد. شما با کارتان واسطه های مجوز گیری نهان و آشکار را افزایش دادید. اگر واقعا می‌خواهید جلوی فساد و کتاب سازی دروغین را بگیرید جلوی ناشر مولف شدن مولفانی که دست کم یکی دو اثر فاخر بیرون داده اند را نگیرید. همین الان کارهایی را آماده کرده ام که روی هر کدامشان سالها زحمت کشیده‌ام.ناشر من می‌گوید این کتاب‌ها بسیار باارزش اند ولی فروش ندارند.خوب من چه کنم. می گوید بیا کتاب هایی را آماده کن که من می گویم و جالب است که او می‌خواهد کتاب‌هایی را آماده کنم که او پول گرفته تا به نام پول دهنده چاپ بدهد. این یعنی به فساد کشاندن مولفانی که عاشق خلق آثار فاخرند ولی برای رفع مشکلات اقتصادی خود ناگزیز به خود فروشی می‌شوند. خوب معنی اش همین است دیگر.
feedback
Iran, Islamic Republic of
احمد
چرا باید گزینه مولف ناشر حذف شود ؟
اول باید پرسید آیا ناشران کار نشر انجام می دهند یا دلال نشر هستند؟ جواب واضح است ناشران مانند بنگاه عمل می کنند از نویسنده پول می گیرند و حق العمل کتاب را چاپ و کل کتاب را تحویل نویسنده می دند چرا؟
ناشر کسی است که کار نویسنده را تحویل و پس از چاپ توسط هزینه خود ناشر حق نویسنده را هم پرداخت کند
این کار برای درست کردن رانت برای ناشران مورد نظر است مبارک است انشالله
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهروز شهرکی
با حذف ناشر مولف کار خوبی اتفاق نیفتاد. مطمئنا چون مولفان بسیاری در مسیر چاپ و نشر کتابشان از ناحیه ناشر گزیده شده اند، کتابهای جدید التالیفشان را در آرشیو قرار خواهند داد و حاضر نمیشوند از یک سوراخ دوبار گزیده شوند و متاسفانه وزارت ارشاد از دو جهت به قلم و فرهنگ لطمه وارد میکند. ۱- رها کردن ناشرهای اسمی در بازار نشر ۲- پس زدن مولفین واقعی با وضع قوانین محدود کننده. و این یعنی خودزنی فرهنگی. مسلما بیش از این هم نباید انتظار داشت. مولف ساده چه خوابهای رنگی میبیند!
feedback
Iran, Islamic Republic of
فاخته ناشر مولف
واقعا متاسفم به خاطر این نوع نگرش . انتشارات مبالغ چند میلیونی می گیرن و من نویسنده و شاعر نمی تونم این هزینه رو پرداخت کنم . از لحاظ فنی هم خود من حتی نیم فاصله ها رومیگیرم و هدفم از مجوز این هست که از اشعارم سو استفاده نشه و بتونم در فضای مجازی انتشار بدم . چرا متهم به کپی می کنید ؟ مگر مجوز نمی دهید مگر چک نمی کنید ؟ می تونید قسمتی در ارشاد بذارید تا از لحاظ فنی کتاب رو تایید و چک کنه . من ناشر مولف چه گناهی کردم که بخاطر تنبلی مسوولین باید کتابهام رو سالهای سال نگه دارم تا هزینه چاپ تامین بشه . انتشاراتی ها پول چاپ رو نقد می گیرن . ضمنا ما حتی در نمایشگاه کتاب هم جایگاهی برای فروش کتابهامون نداریم بجای حمایت دارید شابک رو حذف می کنید که نشه مجوز گرفت ؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
مرادی
مسلمه که تحت فشار همون مافیای کتاب این تصمیم گرفته شده!!!
وگرنه ناشر مولف نیز همان مراحل اخذ تاییدیه کتاب رو طی میکنه
feedback
Iran, Islamic Republic of
ازناشر سوخته (ناشرمولف)به ناشران پدر سوخته
ای ناشرانی که به حق وحقوقات ناشرمولفین تجاوز کرده اید آیا حالا دنیا را فتح کرده اید؟!با کرونا چطورید ؟!آیا کتابهای مملو از غلط تایپی شما به فروش رفته است ؟!چون نمی توانستید مثل ناشر مولف دل سوز کارتان باشید سعی کردید رقیب را کنار بزنید ؟!شما‌به زودی بازار نشر را همپخراب می‌کنید،،،،نه رقیبی دارید نه دقتی ،،،قیمت کتاب ده هزار تومانی را صد هزار می زنید با صدهزار‌غلط تایپی ووووونامردا خودتون و‌کارتون رودرست کنید به مردم چکار دارید
feedback
Iran, Islamic Republic of
مجید
لعنت خدا بر کسی که حق نویسنده پایمال می‌کند
feedback
Iran, Islamic Republic of
محمد
با سلام
ناشر باید روی یه کتاب سرمایه گذاری کنه
نه اینکه پول مجوز از نویسنده بگیره
خیلی مسخره است که ناشرها شدن مغازه فروش مجوز انتشار کتاب
یه بنده خدایی سه سال پیش یه کتابی رو داده بود انتشارات .... برای چاپ
امسال دکتری قبول شده بود میخاست بره مصاحبه
رفته بود تو سایت خانه کتاب یه پرینت از نمایه کتابش بگیره ببره برای مصاحبه دید اصلا کتابش تو خانه کتاب نمایه نشده
رفته بود تو سایت فیپا دید فیپایی برای کتابش وجود نداره
ناشره گرفته بود از این بنده خدا کلی پول گرفته بود یه فیپای الکی تو شناسنامه کتابش زده بود چند جلد تو چاپخونه چاپ کرده بود به این بنده خدا داده بود
من خودم زنگ زدم به این انتشاراتی گفتم میخام یه کتاب چاپ کنم هزینه مجوزاش چند میشه سال پیش بهم گفت دو میلیوت تومن!
رفتم تو سایت خانه کتاب اسم انتشاراتیشو وارد کردم
در کمال تعجب دیدم این ناشر برای هیچ کدام از کتابهاش اعلام وصول نگرفته
زنگ زدم ارشاد تهران بهشون گفتم , زنگ زدم فیپا گفتم , ولی کاری نکردن
با این اوضاع اومدن ناشر مولف رو غیرقانونی اعلام کردن
ا
feedback
Iran, Islamic Republic of
حبیب
سلام. لطفا دوستان راهنمایی بفرمایید که چطور میشه ازنویسنده ای که سمت علمی جعلی پژوهشگر یک موسسه تحقیقاتی رو روی جلد کتابش زده و از انتشارات اون کتاب شکایت کرد؟ این فرد برای استخدام هیات علمی از این کتابها استفاده کرده.