لیون گری در «حیوانات دانشمند» به بررسی مهارت‌های حیوانات در ساخت و ساز، برقرار کردن ارتباط، شیوه‌های پنهان شدن و شیوه‌ سازگاری آنان با محیط پرداخته است.
معرفی حیوانات دانشمند به کودکان
مجید عمیق در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره مجموعه «حیوانات دانشمند» گفت: این مجموعه اثر لیون گری شامل پنج جلد با عنوان‌های «حیوانات ابزارساز در حیات‌وحش»، «حیوانات ردیاب در حیات‌وحش»، «حیوانات تغییر شکل دهنده در حیات‌وحش»، «حیوانات پیغام‌رسان در حیات‌وحش» و «حیوانات مهندس در حیات‌وحش» است که به تازگی با ترجمه من از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.
 
وی این مجموعه را پلی دانست بین علم و آفرینش و گفت: وقتی بچه‌ها این مجموعه را مطالعه می‌کنند با اطلاعات علمی زیادی از دنیای حیوانات و دنیای انسان‌ها آشنا می‌شوند و متوجه می‌شوند انسان‌ها از دنیای حیوانات چه بهره‌هایی برده‌اند. مثلا سدی که در فلوریدا ساخته شده از سگ آبی الهام گرفته شده است. یا سیستم ردیاب از کوسه ماهی و سیستم رادار از خفاش گرفته شده است.
 
این مترجم افزود: از سویی تا به حال کتاب‌های زیادی در زمینه مطالب علمی و دنیای حیوانات برای کودکان و نوجوانان منتشر شده اما هیچکدام تفکیک موضوعی نشده است. اما در مجموعه «حیوانات دانشمند» تفکیک موضوعی انجام شده و حیوانات مهندس از حیوانات پیغام‌رسان، ردیاب، تغییر شکل دهنده و ابزارساز تفکیک شده‌اند. هر کتاب هویت مستقل دارد و کودکان ۹ تا ۱۲ سال مخاطبان آن هستند. همچنین این آثار همراه با بخش‌های ویژه‌ای در قالب جعبه‌ دانستنی‌ها، متن اصلی، توضیح عکس‌ها و تصویرها ارائه شده که درک مسایل را برای مخاطب راحت کرده ‌است.
 
به گفته عمیق مجموعه «حیوانات دانشمند» بهترین راهنما برای کودکان 12 ساله است که محیط اطرافشان را بادقت بیشتری نگاه کنند و سرسری از آن عبور نکنند و از ابعاد مختلف به آن بیاندیشند.
 
این آثار با رعایت کامل قانون بین‌المللی حق نشر (کپی رایت) و اجازه‌ی رسمی انتشارات Brown Bear از کشور انگلستان به چاپ رسیده‌ است.

 
 

هر یک از دانشنامه‌های مجموعه «حیوانات دانشمند» که با واژه‌نامه‌ و نمایه همراه‌ است در ۳۲ صفحه رنگی با شمارگان ۷۰۰۰ نسخه و قیمت 65 هزار ریال از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.
 
کد مطلب : ۲۶۸۴۵۱
http://www.ibna.ir/vdcdkj0xfyt09o6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما