رئیس کارگروه کتابفروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: بنیه ضعیف اقتصادی در کنار انواع و اقسام بازار موازی و غیرقانونی فروش کتاب، آسیب‌های زیادی به این حرفه وارد کرده است.
کارگروه کتاب‌فروشان در حال بررسی مساله «تخفیف‌ کتاب» است
محمد یراقچی؛ رئیس کارگروه کتاب‌فروشان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه ساماندهی وضعیت تخفیف کتاب در قالب یک طرح از مدت‌ها پیش نوشته شده است، گفت: عملیاتی شدن این طرح به همکاری همه بخش‌های صنف؛ ناشر و توزیع‌کننده و کتاب‌فروش بستگی دارد. البته مسائل مربوط به این موضوع برنامه‌ریزی باید در کارگروه کتاب‌فروشان، تدوین و اجرایی شود.
 
وی افزود: ما بر این باور هستیم که به اجبار نمی‌شود کاری را اجرایی کرد و باید با توافق صنف باشد و آن‌ها هم به این نتیجه برسند. تصمیمی که در نهایت گرفته می‌شود، به نفع همه است و رسیدن به این نقطه اهمیت  زیادی دارد.
 
یراقچی با بیان اینکه در کارگروه کتاب‌فروشان اتحادیه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی برای بررسی موضوع تخفیف انجام می‌شود، توضیح داد:‌ در این کارگروه بررسی می‌شود که سیستم و سبک کشورهای دیگر در ارائه تخفیف چگونه عمل کرده‌اند و امروز چگونه عمل می‌کنند و تلاش داریم که از نمونه‌های موفق الگوبرداری کنیم.
 
وی یادآور شد: ما در این کارگروه سعی داریم یک اقدام علمی، با دقت نظر و تحقیق کامل انجام دهیم تا بتوانیم به نتیجه برسیم، اجرایی شدن این کار به زمان زیادی نیاز دارد و کار مفصلی را می‌طلبد، به نظرم‌  خوب است صاحب‌نظران و صاحبان منافع دیدگاه‌های خود را بیان کنند.
 
یراقچی با بیان اینکه نشست‌های‌ هم‌اندیشی هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار با حضور ناشران و نویسندگان توسط کارگروه کتاب‌فروشان، برگزار می‌شود، گفت: در این نشست‌ها دیدگاه‌ها و نظرات فعالان حوزه نشر در بخش‌های مختلف به بحث و تبادل نظر گذاشته می‌شود تا بتوانیم در نهایت به یک جمع‌بندی کامل و جامع برسیم.
 
به گفته وی، یکی از بزرگترین معضلات ناشران این است که وقتی کتابی تولید می‌شود، فروش آن به یک سال و حتی بیشتر از آن می‌رسد که این کار کمر تولیدکننده را شکسته است و باید در کنار آن راهکاری هم برای این تخفیف‌ها اندیشیده شود.
 
یراقچی همچنین درباره وضعیت کتابفروشان، گفت: از سوی دیگر کتاب‌فروش هم به دلیل بنیه ضعیف اقتصادی، همچنین میزان پایین کتاب‌خوانی در کشور مشکلات زیادی را تجربه می‌کند، این موضوع را در کنار انواع و اقسام بازار موازی و غیرقانونی فروش کتاب قرار دهید که تابع قانون و ضابطه مشخصی نیست، خارج از عرف است و هر کس برای خودش کار می‌کند.
 
وی تاکید کرد: در این زمینه معتقدم اتحادیه ناشران وکتاب‌فروشان، بهترین کانون برای رسیدگی به این موضوع است تا بتواند تخفیف‌ها و فعالیت‌های این حوزه را ضابطه‌مند کند تا هم کتابفروش تضعیف نشود و هم بتواند در قالب طرح‌های مختلف این موضوع را ساماندهی کند.
کد مطلب : ۲۶۶۸۲۶
http://www.ibna.ir/vdchi-ni-23n-6d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما