حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی ایازی می‌گوید: شاید درباره پیامبر منابع دیگری نظیر «سیره پیامبر» یا «پیامبر در تاریخ» و ... داریم، اما تاکنون کتابی که در آن شخصیت، آرا و اندیشه‌های پیامبر معرفی شده باشد و مستند به خود قرآن باشد، نداشته‌ایم.
«فرهنگ‌نامه پیامبر در قرآن» تنها فرهنگ‌نامه درباره پیامبر که مستند به متن قرآن کریم است
 حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی ایازی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات و استاد حوزه در گفت‌وگو خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از انتشار جدیدترین کتاب خود خبر داد و گفت: عنوان این کتاب «فرهنگ‌نامه پیامبر در قرآن» است. همان‌طور که می‌دانید، امروزه فرهنگ‌ها با رشته‌ها و گرایش‌های تخصصی نوشته می‌شود. ما شاید درباره پیامبر منابع دیگری نظیر «سیره پیامبر» یا «پیامبر در تاریخ» و ... داریم، اما تاکنون کتابی نداشته‌ایم که در آن شخصیت، آرا و اندیشه‌های پیامبر معرفی شده باشد و مستند به خود قرآن باشد.
 
او ادامه داد: هدف این فرهنگنامه این است که کتابی باشد تا اگر کسی بخواهد براساس شخصیت پیامبر، به ترتیب الفبایی و به صورت فرهنگ‌نامه‌ای تحقیق کند، می‌تواند به این کتاب که حدود 2000 صفحه هم هست، مراجعه کرده و از مطالب آن استفاده کنند. «فرهنگ‌نامه پیامبر در قرآن» در دو جلد قطور که هر جلد آن حدود 1000 صفحه است، از طرف انتشارات سرایی چاپ و منتشر شده است. این فرهنگ‌نامه منبع مهمی برای علاقه‌مندان و دانشجویان رشته‌های مرتبط به پیامبر و قرآن، که مستند به خود قرآن است.
 
این قرآن پژوه درباره وقتی که برای نگارش این فرهنگ‌نامه گذاشته، بیان کرد: این کتاب را در حدود 7 سال با همکاری یکی از دوستان، دو نفره کار کردیم، ولی با تجربه حدود 50 جلد کتاب که در حوزه مطالعات قرآن نوشته‌ام، می‌توانم بگویم که این کار تقریبا محصول تجربه سال‌ها عمر بنده است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات در ادامه و درباره دیگر کارهایی که تاکنون انجام داده، اظهار کرد: گرایش بنده بیشتر در حوزه تفسیر و قرآن است. «قرآن و تفسیر اصلی»، «قرآن و فرهنگ زمانه»، «قرآن و جامعیت»، «آزادی در قرآن»، «سیر تطور تفاسیر شعر»، «شناخت‌نامه تفاسیر»، «فقه‌پژوهی قرآنی»، «تفسیر قرآن مجید برگرفته از آثار امام خمینی(ره)» که در پنج جلد است و بسیاری دیگر، بخشی از کتاب‌های من در این حوزه است.
کد مطلب : ۲۶۱۲۴۷
http://www.ibna.ir/vdcjxve8auqem8z.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما