مسعود کوثری به ایبنا گفت:

نظام غرفه‌ای نیاز به بازبینی دارد

مسعود کوثری، مدیر انتشارات علمی و فرهنگی، که امسال در بخش کودک و نوجوان سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت نکرده است، می‌گوید: به نظر من نظام تقسیم غرفه‌ها در نمایشگاه چندان مناسب نیست و بحث نظام غرفه‌ای باید بازبینی شود.
نظام غرفه‌ای نیاز به بازبینی دارد
مسعود کوثری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: نمایشگاه کتاب تهران امسال از نظر مکان برای مردم راحت‌تر بود و مراجعه بیشتری نسبت به شهر آفتاب داشتند. اگرچه مصلی یک محیط نمایشگاهی صرف نیست اما فکر می‌کنم امسال شاهد رشد 15 درصدی بازدید و خرید مردم از نمایشگاه کتاب بودیم.
 
مدیر انتشارات علمی و فرهنگی درباره عدم حضور در بخش کودک و نوجوان نمایشگاه 97 گفت: باوجود اینکه امسال در حوزه کودک و نوجوان بیشترین کتاب‌ها را برای بچه‌ها تولید کردیم و 50 عنوان تجدید چاپ و 70 عنوان چاپ نخست در حوزه کودک و نوجوان داشتیم ولی بخاطر نظام غرفه‌‌بندی‌ها از حضور در بخش کودک و نوجوان نمایشگاه پرهیز کردیم و فقط در بخش بزرگسال شرکت کردیم.
 
وی در ادامه توضیح داد: در سه سال گذشته تجربه خوبی در این حوزه نداشتیم چه زمانی که در زیر چادرهای مصلی بودیم، چه در شهر آفتاب. منطقه‌ای که به ما اختصاص داده بودند خیلی باریک و نامناسب بود و به هیچ‌وجه هزینه‌های شرکت در نمایشگاه ما بازنگشت. چون محل جانمایی غرفه نامناسب بود و تصمیم گرفتیم تا زمانیکه شرایط بهتر شود از گرفتن غرفه در بخش کودک خودداری کنیم و همین تخفیفی که قرار است در نمایشگاه کتاب به مخاطبان بدهیم در فروشگاه‌هایمان در سطح شهر در حوزه کتاب‌های کودک و نوجوان به مخاطبان می‌دهیم.
 
کوثری بیان کرد: به نظر من نظام تقسیم غرفه‌ها چندان مناسب نیست و بحث نظام غرفه‌ای باید بازبینی شود، اما متاسفانه این مساله هرسال تکرار می‌شود.
 
وی درباره فعالیت‌های انتشارات علمی و فرهنگی در طول یک‌سال گذشته توضیح داد: امسال تعدادی رمان در حوزه اسطوره و فانتزی منتشر کردیم که حاصل کارگاه داستان‌نویسی است که چهار سال است در سه سطح مقدماتی، حرفه‌ای و کاملا حرفه‌ای در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار می‌شود. ناشران در حوزه تالیف به خاطر سختی که وجود دارد و هزینه بالا‌ی تولید، کمتر کار می‌کنند و بیشتر به انتشار آثار ترجمه روی آورده‌اند. ما تلاش زیادی در عرصه نوجوان کردیم که رمان‌های تالیفی ایرانی منتشر کنیم تا بتواند با موضوعات ایرانی به درد نوجوانان بخورد.
 
مدیر انتشارات علمی و فرهنگی در ادامه بیان کرد: همچنین مجموعه‌های خوبی مانند «نقاشان بزرگ برای کودکان» که نقاشی‌های نقاشان بزرگ را به صورت کودکانه و با زبان ساده برای بچه‌ها توضیح داده است را عرضه کرده‌ایم. آثار متعددی از نویسندگان و مترجمان خوب با جلد سخت در حوزه کودک منتشر کردیم. تعدادی کتاب کمیک و طنز نیز برای کودکان و نوجوانان تولید کردیم مثل «خنگ بالای خنگ بسیار است» و مجموعه‌ای هم با درونمایه صلح برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده‌ایم.
 
کوثری درباره فعالیت‌های امسال انتشارات علمی و فرهنگی توضیح داد: از سال گذشته 150 عنوان کتاب کودک در دستور چاپ داشتیم که نرسیدیم برای نمایشگاه چاپ کنیم، ادامه آن‌ها امسال منتشر می‌شود. در زمینه کمیک هم کارهای جدیدی داریم. همچنین مجموعه داستان‌های ایرانی درباره ادبیات جنگ برای کودکان و نوجوانان منتشر کردیم.
 
این ناشر گفت: روی بحث تالیف سرمایه گذاری زیادی کردیم و در طول 2 سال گذشته حجم تالیفی‌های ما بیش از ترجمه بوده است.

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 22 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام برپاست.
کد مطلب : ۲۶۱۰۰۴
http://www.ibna.ir/vdcaw6nuy49niw1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما