کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

گفت‌و‌گو با ناشر تخصصی حوزه دین و معارف اهل بیت (ع)

دنبال رویکرد و نگاهی جدید به زندگی و سیره عملی حضرت بودیم

29 بهمن 1396 ساعت 13:09

کتاب‌های «پرسش و پاسخ درباره زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س)»، «چهل حدیث از حضرت زهرا (س)» و کتاب در دست انتشار «پژوهشی درباره مصحف فاطمه (س)» همزمان با ایام فاطمیه، در گفت‌وگو با مدیر انتشارات یاس بهشت به شیفتگان اهل بیت پیامبر (ص) معرفی شد.


محمدرضا کمالی آشتیانی، مدیر انتشارات یاس بهشت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به رویکرد این انتشارات در زمینه چاپ و انتشار کتاب‌هایی با موضوع دین و زندگانی و سیره اهل بیت (ع)، بیان کرد: درباره حضرت زهرا (س) تاکنون کتاب‌های زیادی نوشته شده، ولی ما به دنبال رویکرد و نگاهی جدید به زندگی و سیره عملی آن حضرت بودیم.
 
وی افزود: در این راستا به ترجمه کتابی از حبیب بدری، نویسنده لبنانی اقدام کردیم که با عنوان «پرسش و پاسخ درباره زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س)» با ترجمه فاطمه مشایخ منتشر شد. در این کتاب،‌ سیره و تمامی صفحات کتاب زندگانی حضرت زهرا (س) در قالب پرسش و پاسخ معرفی شده است. این اثر در واقع بیان روش زندگانی حضرت و شیوه رفتار ایشان با خانواده (پدر، همسر و فرزندان) و در اجتماع است.
 


مدیر انتشارات یاس بهشت، گفت: نخستین‌بار این کتاب را در سال 1391 منتشر کردیم و تاکنون سه بار هر نوبت در پنج هزار جلد تجدیدچاپ شده است. متن ترجمه حاضر به‌ویژه برای استفاده جوانان، بسیار روان و ساده نوشته شده است. در این کتاب 604 صفحه‌ای، تمام بخش‌های زندگی حضرت زهرا (س) از جمله در ارتباط با نزدیکان، موارد و مسائل اجتماعی و موضوعات مهمی همچون ماجرای فدک پس از رحلت پیامبر (ص)، برخورد با غاصبان فدک، ‌حدیث شریف کساء و تسبیح حضرت زهرا (س) تشریح شده است.
 
کمالی درباره دیگر کتابی که با محوریت وجود مقدس حضرت زهرا (س) از سوی این انتشارات به چاپ رسیده، اظهار کرد: در کتاب «چهل حدیث از حضرت زهرا (س)»، 40 مورد از احادیث منتسب به آن حضرت در موضوعات مختلف همراه با ترجمه ارائه شده است.
 
انتشار «پژوهشی درباره مصحف فاطمه (س)» تا یک سال آینده

وی در ادامه با اشاره به کتابی با موضوع مصحف حضرت زهرا (س) که سال آینده راهی بازار نشر خواهد شد، افزود: به اعتقاد شیعیان، پس از رحلت رسول اکرم (ص)، جبرئیل امین بر حضرت فاطمه زهرا (س) نازل و تمام علم و اتفاقات آینده تا آخرالزمان را به ایشان عرضه کرده که این مصحف نسل به نسل از امامی به امام دیگر منتقل شده و اینک در اختیار حضرت مهدی (عج) است. شیخ اکرم برکات، نویسنده و اندیشمند سودانی، درباره هویت و کیفیت این مصحف، کتابی به زبان عربی و با عنوان «حقیقة مصحف فاطمه عند الشیعه» نوشته که با عنوان فارسی «پژوهشی درباره مصحف فاطمه (س)» از سوی محمدحسین احمدیان ترجمه شد.
 
این ناشر تخصصی حوزه دین و معارف اهل بیت (ع)،‌ درباره محتوای این اثر توضیح داد: شیخ اکرم برکات،‌ در کتابش عنوان کرده که از حضرت فاطمه زهرا (س)، پنج کتاب به ما رسیده که «لوح فاطمه» یکی از آن‌ها بوده که شامل حدیث جابر و اسماء 12 امام است. کتاب دیگر وصیت حضرت زهرا (س) خطاب به امیرالمومنین (ع) است که شامل وصیت‌نامه شرعی و همچنین سیاسی و اجتماعی است. از جمله مواردی که در این وصیت‌نامه ذکر شده این است که حضرت فرمودند نمی‌خواهم کسانی که به من ظلم کرده‌اند در تشییع جنازه من شرکت کنند و از محل تدفین من اطلاع داشته باشند.
 


کمالی گفت: بنا داشتیم این کتاب را در سال 96 چاپ و راهی بازار نشر کنیم که به دلیل برخی شبهات مطرح شده و با توجه به اینکه کتاب به تناسب جامعه سودان تالیف شده، در برخی موارد نیاز به بازنگری و اصلاح،‌ احساس شد و حتی ناچار شدیم برخی از بخش‌های کتاب را نیز در ترجمه نیاوریم. امیدواریم بتوانیم در ایام فاطمیه سال آینده، کتاب را منتشر کنیم.


کد مطلب: 257952

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/shortint/257952/دنبال-رویکرد-نگاهی-جدید-زندگی-سیره-عملی-حضرت-بودیم

ایبنا
  http://www.ibna.ir