حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، نویسنده و پژوهشگر گفت: وقتی شمس 60 ساله عاشق «کیمیا»(دخترخوانده مولانا) شد، این دختر تنها 25 سال داشت. وقتی به احوالات شمس رجوع می‌کنیم درمی‌‌یابیم که پس از مرگ کیمیا وی دچار افسردگی شدید شد و بر سر چند راهی قرار گرفت که در قونیه بماند یا برود. شمس بی‌سر و صدا قونیه را ترک کرد و پیش از رفتن ارتباطی با مولانا نگرفت.
محمدمهدی بهداروند
حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کلاسیک در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره خبر انتشار کتابی با عنوان «گفتا من آن ترنجم» نوشته محمد قاسم‌زاده که عنوان کرده بود، کیمیا خاتون، بر اثر ضربات شمس تبریزی کشته شده است، عنوان کرد: نام مادر کیمیا «کرا خاتون» بود و یک‌بار با محمدشاه ایرانی ازدواج کرد و کیمیا را از او به یادگار داشت. او پس از مرگ شوهرش همسر مولانا می‌شود. وقتی شمس 60 سال سن داشت کیمیا دختری 25 ساله بود. باید بررسی کرد که چرا شمس به خواستگاری کیمیا می‌رود.
 
این نویسنده توضیح داد: کیمیا در قونیه آن زمان دختری جمیله و وجیهه بود. مولانا پسری به نام چلبی علاءالدین داشت. این پسر در مدرسه به دیگران می‌گفت شمس به خانه ما می‌آید و وارد اندورنی می‌شود؛ چه دلیلی دارد که نامحرم به خانه ما بیاید! شمس بر سر همین موضوع یکبار با پسر مولانا درگیر می‌شود به پسر مولانا به او می‌گوید که هر چه زودتر قونیه را ترک کند. در همان زمان هم شمس می خواهد از قونیه برود اما عشق کیمیا او را ماندگار می‌کند، بنابراین او راه دیگری جز ازدواج با کیمیا ندارد.
 
نویسنده کتاب «خلوتی با غدیر» گفت: شمس، این پیرمرد 60 ساله  با کیمیا 35 سال تفاوت سن دارد و باید دید که چرا دختر به او پاسخ مثبت می‌دهد. این موضوع یکی از رازهای پنهان زندگی شمس است و من با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه دارم باید بگویم که دو دلیل باعث این وصلت شد؛ یکی این‌که مولانا در این وصلت نقش داشت و پادرمیانی کرد و دیگر این‌که شمس عارف بزرگی بود و دختر هم این را می‌دانست و به همین دلیل به این وصلت تن داد و شمس را پذیرفت.

وی افزود: قرار بود شمس پس از سخنانی که چلبی علاءالدین در مدرسه نقل کرده و ورد زبان‌ها شده، قونیه را ترک کند اما این کار را نکرد و در قونیه ماند. بدگویی‌های پسر مولانا گرچه برای او گران تمام می‌شد، اما عشق کیمیا هم با دلش بازی می‌کرد. شمس که از همه چیز رها بود در کمند عشق کیمیا گرفتار می‌آید و راه پس و پیش ندارد. در عین حال، ذکر این نکته هم ضروری است که چلبی علاءالدین هم از کیمیا بدش نمی‌آمد و به او چشم داشت و به همین دلیل پشت سر شمس این همه بدگویی می‌کرد.
 
 بهداروند توضیح داد: روزی کیمیا از باغ به خانه بازمی‌گردد و بین او شوهرش شمس، اختلاف و مشاجره‌ای مانند مشاجره‌ای که بین همه زن و شوهرها رخ می‌دهد، پیش می‌آید. آن اتفاقی که نباید بیفتد رخ می‌دهد اما کیمیا پس از این اتفاق مریض می‌شود و سه روز بعد می‌میرد. شمس به هشداری که سلطان ولد به او داده بود بی‌اعتنایی می‌کند و شاید اگر زودتر از قونیه بار سفر می‌بست این اتفاق نمی‌افتاد.

وی ادامه داد: عشق به کیمیا، مولانا و قونیه باعث می‌شود که شمس در این شهر بدنام شود. شاید بهتر می‌بود که شمس زودتر از این‌ها شهر را ترک می‌کرد.

نویسنده کتاب «ناز و نیاز» اضافه کرد: وقتی به احوالات شمس رجوع می‌کنیم درمی‌‌یابیم که پس از مرگ کیمیا دچار افسردگی شدید می‌شود و بر سر چند راهی قرار می‌گیرد که در قونیه بماند یا برود. اگر در قونیه می‌ماند خاطرات حضور کیمیا او را می‌آزرد. او برای رهایی از این تعلق نیاز به طبیب الهی داشت. بارها خوانده‌ام و شنیده‌ام که شمس بی‌سر و صدا قونیه را ترک می‌کند و پیش از رفتن ارتباطی با مولانا نگرفت.
 
حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند متولد 1342 است. «نقبیله عشق»، «انقلاب اسلامی-امریکا-جنگ تحمیلی»، «نسبت اندیشی اندیشه شیعه و دمکراسی»، «ناز و نیاز»، «بررسی وظایف و اختیارات ولایت فقیه» و «جاده‌های سربی» نام برخی از کتاب‌های اوست.  

محمد قاسم‌زاده، پیش از این به ایبنا گفته بود، کیمیا، بعد از کتک خوردن از شمس‌ از دنیا رفته‌است. این بخش از زندگی شمس در قونیه، یکی از مجهول‌ترین قسمت‌های زندگی شمس و مولانا است.
کد مطلب : ۲۳۲۵۲۹
http://www.ibna.ir/vdcauunuo49nem1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
م
بهتره کتاب ملت عشق رو بخونید.
طبق اون کتاب که پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه هم هست ،کیمیا خودش از مولانا درخواست میکند تا با شمس ازدواج کند،زیرا مولانا به دنبال شخصی میگشت تا با شمس ازدواج کند و دراینصورت او مجبور شود در قونیه بماند.
feedback
Romania
زینب سادات میرحسینی
از سرگذشت کیمیا دلم به درد میاد. اون قربانی عشق شد....
feedback
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز ، کتاب ملت عشق ،کتاب داستان است و نه کتاب تاریخی.
feedback
Russian Federation
بله درسته. من توصیه میکنم کتاب کیمیا خاتون اثر سعیده قدس را هم بخوانید.
feedback
Russian Federation
من قویا توصیه میکنم کتاب کیمیا خاتون نوشته سعیده قدس را نیز بخوانید و کیمیا بعد از کتک خوردن از شمس بعد از سه روز میمیرد.او قربانی عشق یک طرفه شد.
feedback
Iran, Islamic Republic of
نازی
مگه میشه مردی ک انقدر عادل و انسان باشخصیتیه یکی رو کتک بزنه
feedback
Iran, Islamic Republic of
کسی که متاسفانه خودش را در حد خدا بداند
هیچی بعید نیست
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهار
پس شما معلومه ک اصلا یدونه از سخن های شمس را متوجه نشدی ک فکر میکنی شمس خودش را در حد خدا دانسته......
feedback
Iran, Islamic Republic of
شما هنوز به درکی از شخصیت شمس نرسیدید که این حرف را می زنید
feedback
Romania
خیر. کتابی کاملا ترفانی فلسفی است.
feedback
Iran, Islamic Republic of
خب تاریخ هم کمی به چالش کشیده و حتی داستان هم نمیشع گف عارفانس بیشتر
feedback
United States
کتاب داستانی که در مورد تاریخ و با توجه به روایات تاریخی نوشته شده
feedback
United States
کتاب ملت عشق کاملن خیالی ست و به واقعیت ارتباطی ندارد
feedback
Iran, Islamic Republic of
از نظر من نه
چون کنار زندگی نامه شمس نویسنده رمان خودش رو پیش برده اکثریت چنین چیزی میگن که ملت عشق داستانه
feedback
Iran, Islamic Republic of
مائده
به نظر من کاملا درسته
feedback
Romania
اين رمان است
feedback
Iran, Islamic Republic of
کتاب ملت عشق به تاریخ وفادار نیست
feedback
Iran, Islamic Republic of
نازی
درسته اون فقط کتاب داستانه .رمانه
feedback
Iran, Islamic Republic of
من این کتاب رو خوندم اما متاسفانه هیچ چیزی درمورد اینکه بعد از مرگ کیمیا شمس دچار افسردگی می شه یا نه ننوشته
feedback
Iran, Islamic Republic of
این کتاب برگرفته از حقایق هست ولی کاملا تاریخی نیست. نویسنده خیلی تخیلی بخشهاییش رو ذکر کرده.
feedback
Sweden
هیچگاه تعصب راستی رابه دنبال نخواهدداشت واین کتاب فقط برای تبریه شمس نگاشته شده وباتمام بزرگی مولانا درادبیات جهان وهمچنین شمس نبایداین صفحه سیاه زندگی شمس ومولانارانادیده گرفت یاتوجیه کرد
feedback
Iran, Islamic Republic of
اون یه رمانه زاییده فکر نویسنده
feedback
میشه بهش اعتماد کرد؟ شنیدم میگن نویسنده از منبعای معتبر استفاده نکرده
feedback
Iran, Islamic Republic of
مریم
توی کتاب ملت عشق این کیمیاست که عاشق شمس میشه و چون شمس درگیر عشق زمینی نبوده بعد از ازدواج به کیمیا نزدیکی نمیکنه و پسش میزنه و کیمیا هم از عشق شمس جون میده...
feedback
Iran, Islamic Republic of
علی
خودتون رو گول نزنید. بعید می‌دونم که کیمیا عاشق پیرمردی ۶۰ ساله بشه. این جور جملات و تفکرات درواقع راضی کردن یا گول زدن خودمون چونکه نمی‌خوایم در مورد قهرمانا و افاضل کشورمون فکر بد کنیم.
در واقع شمس یه قاتله
feedback
Iran, Islamic Republic of
مریم
شما میتونین کتاب ملت عشقو بخونین تا با شخصیت شمس اشنا بشین ...شمس یه ادم معمولی نبوده روح بزرگش با عث میشده که جذاب باشه چه برای یه شاگرد معمولی چه برای مردی بزرگ مثل مولانا
feedback
Iran, Islamic Republic of
ص.ح
نصیحت من به شما اینکه حول یک محور نگردید و با شخصیت پردازی های یک نویسنده رمان نویس عالم قضیه نشید حداقل چند کتاب دیگه هم بخوانید ک مستندتر در این مورد نوشته شده اند و بعد تصمیم بگیرید و یک نظر اگاهانه بدید این نوشته من جدا از هرگونه غرض ورزیه از نویسنده هایی که در این مورد مستند تحقیق کردند دکتر اسلامی ندوشن و دکتر زرین کوب هستند که هر دو استاد ادبیات و با عرفان آشنا بودند و با آثاری ک از خودشون به جا گذاشتند نشون میده که بار علمیشون بیشتر از این خانم بوده این خانم مثل هر رمان نویس دیگه اثری نوشته و حالا پرفروش بوده ولی به این معنا نیست ک حتما باید مستند باشه اگر انقدر با اطمینان نظر میدین حداقل ی آگاهیی در موردش داشته باشید
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام من هم با این نظر موافق هستم
من چند سال پیش کتاب کیمیا خاتون را خوندم و تازه کتاب ملت عشق را خوندم
از این همه تفاوت تعجب کردم، وقتی کمی تحقیق و مطالعه کردم متوجه شدم در واقع در هر دو رمان تا حدی نویسنده ها با قوه تخیل به ماجرای عشق کیمیا و شمس رنگ و لعابی که خودشون خواستند را دادند.
کیمیا خاتون مستند تر نوشته شده، ولی پایان داستان، به نوعی قتل کیمیا توسط شمس، زاییده خیال نویسنده است و واقعیت نداره
feedback
Iran, Islamic Republic of
توی همه کتاب ها نویسنده ها بخاطر فروش و جذب بیشتر خواننده از قوه تخیلشون استفاده می کنن ولی مهم اینه کنار قوه تخیل واقعیت هارو بگن
از نظر غیرمنطقی میاد که شمس با اون همه عشقی که توی کتاب های مختلف نوشته شده به کیمیا داشته اون رو به حدی بزنه که کیمیا جونشو از دست بده
feedback
Denmark
Asra
حالا خدا میدونه فیلمی که قراره در این بوره ساخته شه درسته یا نه
feedback
Iran, Islamic Republic of
مریم
با اطمینان نظر دادن و اگاهی من محدود میشه به همون کتاب ملت عشق ..من جواب اون اقایی رو دادم که گفت قطعا شمس قاتله ..کی همچین چیزی گفته ..هرکس از دید خودش به قضیه شمس و مولانا نگاه میکنه ولی حداقل نگاهی هم که میکنه باید عاقلانه باشه ..در ضمن هیچ کس قصد گول زدن مردم رو با یه اتفاقی که چند قرن پیش افتاده و هیچ کس در موردش مطمئن نیست نداره انقد ..تهاجمی به همه چیز نگاه نکنید ..
feedback
Sweden
بایدتوجه داشت مرگ کیمیا دخترخوانده مولانا وهمچنین بی تفاوتی وی به موضوعات اجتماعی زمانه اش حتی درموردقتل عام همشهری ها وخانواده اش جزئ نقاط سیاه زندگی این بزرگمردادبیات جهان است رانمی توان بانادیده گرفتن واقعیتهای تاریخی باتکیه بر احساس وتعصب منکرشد
feedback
Iran, Islamic Republic of
ب
ادکتر عرفان بود خیلی دلیل خوبی هم نیست ، شاید بر اساس دیدگاه خودشئن نوشتن چون له هرحال تصوف در ایران محبوبیت نداره
feedback
Iran, Islamic Republic of
اگه میشه چند تا کتاب درموردش معرفی کنین؟
feedback
Russian Federation
انابحلل
عشق همه مرز هارا می شکند
feedback
Iran, Islamic Republic of
آیلار
دقیقا...هرجوری که فکر می کنم می بینم شمس قاتل کیمیا بوده...چی گیرش میومده از این قتل....یا چرا اون که به همه چیز اگاه بوده این طوری با کیمیا رفتار می کنه...حتی اگر عشق اسمانی هم به جای کیمیا گیرش میومده....خیلی خودخواهه....خیلی ذهنمو درگیر کرده
feedback
United States
چرا فكر نمي كني اينكه انقدر به نظرت عجيب و غيرقابل قبوله شايد دروغ باشه؟
چرا اصلا اين حرف رو باور مي كني كه بعد ناراحت بشي.
تمام نويسندگان چه تاريخي چه غيره بر اساس مشاهدات و قضاوتهاي ظاهري ماجرا رو بيان كردند و همه موكدا تاكيد كردن رابطه اونها رازگونه و پر از اسرار بوده پس همه اينها فقط حدس و گمانه!
كاش به جاي قضاوت شخصيت شمس از گفته هاش استفاده كنيم و ياد بگيريم هرگز به ظاهر قضاوت نكنيم.
feedback
Iran, Islamic Republic of
Ashegh khoda
مردی که به خدا رسیده صد در صد قاتل نیست پیشنهاد میکنم کتاب باب اسرار رو بخونید شاید برای سازش منطق بهتون کمک کنه
feedback
United States
من هم با شما موافقم. برام جالب بود كه هنوز هم شمس مخالفاني داره كه با قضاوتهاي دروغين سعي در تخريب شخصيتش دارن.
درست مثل همه بزرگان و اولياي الهي
feedback
Iran, Islamic Republic of
کسی که به خدا برسه نمیتونه قاتل باشه
ولی کسی که خودشو در حد خدا بدونه میتونه قاتل باشه
feedback
Iran, Islamic Republic of
ما در شناخت خودمون موندیم
آدمی که در شناخت خودش مونده چطور ممکنه دیگران رو بشناسه!؟!!
feedback
Germany
با نظر شما ۱۰۰۰۰۰۰% موافقم
feedback
Iran, Islamic Republic of
شمس اگه قاتل بود امروز مولانا،مولانا نبود......
feedback
United States
من کلا شمس از چشمم افتاد مردی که در سن پیری با یه دختر بچه ازدواج میکنه بعد سر یه مسئله کوچک تا سر حد مرگ بزنش عرفانی بدرد عمه اش میخوره!!!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
درسته ولی خیلی بهتر میشد اگر احوالات شمس بعد از مرگ کیمیا رو می گفت
feedback
Iran, Islamic Republic of
احوالات شمس بعد از مرگ کیمیا، قتل خودش به دست علاالدین پسر مولانا بوده
feedback
Russian Federation
به تو چه
شمس عاشق کیمیا نبود کیمیا عاشق شمس شد شمسم یه بار قونیه را ترک کرد
feedback
Canada
سعید
ان شا الله تا مدت اندکی دیگر بهتون واقعیت را متذکر میشم و اصل اتفاق افتاده رو بدونه اتهام به شخصیتی میگم؛و مطمئنم تاریخ در حال تکرار هست و تمام گذشته رو میاید و همه چیز را به عینه مشاهده میکنید.
feedback
Iran, Islamic Republic of
Zahra
واقعا!!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
Shiraz
میشە بگید چطوری؟؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
Shiraz
قراره چطوری بهمون بگین؟؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
هیوا
پس افراطیون همچنان در عصر جدید به مبارزه علیه شمس تبریزی دارن ادامه میدن. عجیبین شما
feedback
Germany
Kimya
واقعن نقل چنین داستانی باعث تاسفه
feedback
Iran, Islamic Republic of
سمیناز
من اواسط خوندن کتاب ملت عشق بدجور رفتار شمس به دلم نشسته بود داشتم فکر میکردم چه اسطوره ای بوده و به عنوان یه قهرمان ازش الگو بگیرم ولی بعد که کتاب رو تا آخر خوندم و مخصوصا مرگ کیمیا بدجور سردرد گرفتم . آخه شمس عالم بوده درویش بوده چرا باید زنش رو پس بزنه مگه مقام شمس از پیامبرا هم بالاتر بوده ؟ پیامبرا هم خیلی مقام بالایی داشتند ولی خودشون رو از خواسته های جسمی منع نمی کردن ؟ شمس که اینقدر طرفدار ضعیفا بود چه جور تونست زن خودش رو به اون روز بندازه ؟ چه طوری اجازه داد ؟ من که تو مخیله ام نمی گنجه !!! فقط امیدوارم این کتاب داستان رو بد نقل کرده باشه چون من دیگه دیدگاه خوبی به شمس ندارم ! خوبی و نیکی مثل مردای امروزی جامعه ما فقط برای غریبه ها نیست اول از همه برای نزدیکان و اطرافیانه ....
feedback
لیلا
به نظر منم شمس باید ادم بسیار وارسته ای باشه که ممکنه حتی یه دختر 25 ساله هم عاشق شمس بشه ولی یه جاهایی از کتاب عجیبه مثلا همین مرگ شمس در قونیه که الان قبرش توی خوی هست بعدش انگار تو این رمان اصلا از ایران حرف نزده خوبه شعرای مولانا فارسیه والا میگفت واسه ترکیه هست انقدر خودمون کتاب ننوشتیم که مولانا رو واسه خودشون کردن. من اصلا از عاقبت شمس خوشم نیومدتو کتاب ملت عشق . خیلی جالبه کسی که این همه تجربه داره تو زندگی مثل شمس میاد ازدواج میکنه بعد میگه نمیددنستم چرا همچین کاری کردم دخترو بدبخت کرده که چی خیلی گنگه این قسمتش!
feedback
Iran, Islamic Republic of
صنم
خانم محترم کی گفته مولانا ایرانی هستش؟؟
تا جایی که من میدونم مولانا تو بلخ افغانستان که مزار امروزی هس به دنیا اومده و توی ترکیه زندگی کرد.
حالا این چه ربطی به ایران داره من واقعا نمیدونم!
feedback
Iran, Islamic Republic of
افغانستان به عنوان یک کشور و واحد سیاسی حدود دویست سال قبل تشکیل و نامگذاری شد.قبلا همه این مناطق را می گفتند ایران یا خراسان بزرگ.به برادران افغانستانی مان هم درود و احترام دارم اما تاریخ را نباید فراموش کرد.بهرحال همه سر خوان مولانا هستیم و ملیت امر جدیدتری هست
feedback
Romania
hani
علاوه بر اينم افغانستا براي ايران بوده تا حدود٢٠٠يسال پيش
تركيه هم قسمتاي اذربايجان ارمنستانو..براي ايران بوده تادوره ي صفوي يعني قرن ده
و مولونا قرن٧هستش يعني اصالتا جز كشور ايران بوده ب همين دليل فارسي مينوشته
feedback
Iran, Islamic Republic of
Ftm
من گفتم:)
خانم محترم افغانستان و ترکیه در قرن هفتم هجری جزئی از ایران بودند بنابراین مولانا شاعر و عارف ایرانی الاصل هستش
feedback
Germany
آزیتا
خب بلخ در ایران بوده قبلا"
feedback
Iran, Islamic Republic of
کیمیا
چی میگی عزیزم..مثلا الان یه شهری که تو ایرانه از ایران جدا بشه دیگه به آدمایی که سالها قبل اونجا زندگی میکردن ایرانی نمیگن؟حرفا میزنیدا..اونموقع جزء ایران بوده زبونشم که فارسی خودمونه پس ایرانی بوده..یخورده بیشتر مطالعه کنید لطفا بعد حرف بزنید
feedback
Iran, Islamic Republic of
عزیزم ب تاریخ اگه رجوع کنی متوجه میشی که اشتباه کردی
feedback
Iran, Islamic Republic of
ب
شمس کیمیا رو به هیچ رسوند ،منیت ش رو ازش گرفت ، درست همان کاری که با مولانا کرد عشق پاقعی رو نشون میده
feedback
Iran, Islamic Republic of
فاطمه
شاید از بین این همه نظر این بهترین بود
feedback
شمس
سلام دوستان
واقعا ما کجای تاریخ هستیم؟!
نه علمی ... نه ایمانی محکم... نه مستنداتی واضح...
همیشه همین طوریم و هیچ وقت اصلاح نمیشیم...
همیشه در مورد مسائل مختلف بدون آگاهی اظهار نظر می‌کنیم بدون اینکه بدونیم حرف ما چه تاثیری بر افکار دیگران میذاره!
زندگی شمس پر از عشق به خدا بوده و در پی کسی بوده که کاسه‌ی عشقش رو در اون خالی کنه تا قاصد عشق به دل و افکار آدمی باشه و مولانا رو پیدا کرد و ....
آیا از چنین آدمی که که همه هست و نیستش عشق بوده، خشونتهای دنیایی برمیاد؟!
درسته که شمس لحن خشن و برنده‌ای داشته اما دلیل نمیشه که بهش تهمت و افترا ببندیم و هر چی از ذهن کم ظرفیتمون بیرون میاد رو بارش کنیم.
شماها هم مثل بعضی از مریدان ظاهر بین مولانا که مورد امتحانات شمس قرار گرفتند هستین چرا که جاهلانه قضاوت می‌کنید.
هر جسم را جان می‌کند
جان را خدا دان می‌کند
داور سلیمان می‌کند
یا حکم دیوانیست این....

کسی که روح و جانها را در می‌یابد و با سخنانش جسمها را تبدیل به عاشقان ملکوتی میکند و عشق حقیقی را یافته، محال است دل به دنیا و زن و عشق مجازی بسپارد...

از همه دوستان می‌خوام بیشتر مطالعه کنید و دیوان شمس و مقالات شمس تبریزی را حتما بخونید.
متشکرم.
feedback
Romania
زنده باد
feedback
Iran, Islamic Republic of
واقعااا ب نظرم این بهترین نظر بود
feedback
Iran, Islamic Republic of
آیلار
دقیقا موافقم
feedback
Netherlands Antilles
الهام
سلام.کاربر گرامی
این اتفاق واقعیت ندارد.
هیچ گاه مردی آسمانی که سرشار از محبت الله است، دچار گناه کبیره و قتل و زدن و کتک نمی‌شود.
کسی که حالات ظاهری و دنیایی مولانا را به ملکوت و عرفان و خداشناسی محض و عشق الهی تبدیل می‌کند ، هیچ گاه زمینه‌های خشم خدا را فراهم نمی‌کند.
هر کسی در مورد زندگی بزرگان چیزی نقل کرده و اتفاقات تاریخی مستند در دست نیست.
اگر کسانی در کتابها این چنین گفته‌اند که شمس همسر جوان و زیبایش را کتک زده و چند روز بعد، او به این دلیل از دنیا می‌رود، مشخص است که قصد تخریب شخصیت معنوی و الهی شمس را داشته و یا هیجان و تخیل را به کتاب خود افزوده‌اند.
دنیای عارفان خالی از این تهمتهاست اما شیاطین در پی تخریب افکار مردم هستند.
لطفا واقع نگر باشید و عقل و منطق خویش را قاضی کنید نه نوشته‌ی رمانها و داستانهای تخیلی...
متشکرم
feedback
Iran, Islamic Republic of
فاطمه
شما اگه با دقت کتاب ملت عشق رو خونده باشین متوجه میشین که بزرگترین توصیه شمش این بوده که چیزی رو که نمیدونی پیش خودتون قضاوت نکنید من خودم از مرگ کیمیا کلی گریه کردم و حالم بد شد ولی به خودم حق نمیدم بدون هیچ علمی درمورد شمس تبریزی قضاوت کنم...
feedback
United States
هستی
به خاطر چه چیزایی حالتون بد میشه و گریه میکنید خانوم فاطمه
حداقل کاش این موضوع رو هیچ جا آشکار نکنین چون واقعا مسخرست
feedback
Netherlands Antilles
مارتین
واقعیت این امر رو نمیدونیم اما چیزی که میدونیم و مدارک مستند در دست داریم مومن واقعی و مرد خدا بودن شمس تبریزی و تاثیر عرفانیش بر ظاهر بینی مولاناست به چنین مردی افترا نمیچسبه هر چند که از گزند افترا مصون نبوده و ظاهراً هنوز هم نیست ...خدا ما رو ببخشه
feedback
Iran, Islamic Republic of
dorna
دوستان و دوستداران شمس و مولانا را جهت مطالعه سخنان این دو شخصیت بزرگ عرفانی دعوت میکنم به سایت و کانال شمس تبریزی و مولانا:
www.shamsrumi.com
@shamsmowlana
feedback
Iran, Islamic Republic of
باران
شمس شخصیت والایی داشته به نظرم این مطلب پر از اشکال بود ،دوست دارم داستان واقعی علت ازدواج انها را بخوانم لطفا اکر منبع موثفی میشناسید معرفی کتید
feedback
Iran, Islamic Republic of
مریم
🔰 رابطۀ شمس با کیمیا

صحبت کیمیا در آغاز به شمس فرصت می‌داد تا از استغراق خویش فاصله بگیرد و در سلوک تعبناک دشوار روح لمحه‌یی توقف کند. آغوش زن به او امکان می‌داد تا گه گاه به عالَم "کلّمینی یا حمیرا" پناه جوید و از عروج نفسگیر "لي مع الله" وقت بیاساید. اما عشق اندک اندک کیمیا را در نظر وی تجلی نور «الله» ساخت. وقتی در خلوت با او دستبازی می‌کرد و سروموی او را نوازش می‌داد، آن گونه که خود او یک بار به مولانا گفته بود، به نظرش چنان می‌آمد که خدا به صورت کیمیا بر وی مصور گشته بود. با این حال، در کنار کیمیا حس می‌کرد که او نیز انسان است، با عالم لي مع الله تجانس ندارد و لمحه‌یی چند می‌بایست به نفس خود، به خواهشهای نفسانی خود و به صدایی که از جسم خود به گوشش می‌رسد توجه کند.

دکتر عبدالحسین زرین کوب

ادامۀ متن در لینک زیر
👇
https://goo.gl/iqtf9J
feedback
Iran, Islamic Republic of
Arshida
سلام
من کتاب گفتا من آن ترنجم نوشته محمد قاسم زاده رو مطالعه میکردم که به این بر خوردم که شمس ، کیمیا خاتون رو کتک میزده .
آیا این موضوع واقعیت داره ؟
کتاب معتبر درباره زندگینامه مولانا و شمس از کجا میشه پیدا کرد ؟
با سپاس فراوان از شما
feedback
Iran, Islamic Republic of
زهره
اگر کتاب ملت عشق درست نوشته باشد کیمیا قربانی عشق یک طرفه شد و شمس هیچ بویی از انسانیت نبرده که با کیمیا اون طور رفتار می کند
feedback
Iran, Islamic Republic of
رویا
کتاب کیمیا خاتون یه رمان هستش به گفته خود سعیده عقدسی ،در کتاب مقالات شمس تبریزی که یادداشت های روزانه شمس هست با شمس به خوبی آشنا میشین،و اینکه شمس دشمنان بسیاری داشته و حتی الان داره،برای از بین بردن چنین شخصیتی این داستان ها در حد یک داستان تخیلی وقیح هستش،تا با عرفان شمس آشنا نباشید،شمس و مولانا را نباید قضاوت کنید.عرفان شمس، زن و مرد را یکی میداند .در کتاب ملت عشق هم اشاره کرد به این موضوع.
feedback
Romania
5سلام من هردو کتاب را خوندم اولا کیمیا دختر کرا خاتون بوده درصورتیکه درملت عشق چرت نوشته ضمنا با عذر خواهی وشرمندگی شمس عشق زنانه نداشته وعاشق مردان بوده متاسفانه ازنظر فیزیکی واز نظر عرفان وفلسفه وصوفی گری هم مرتبه عالی داشته کیمیاهم فدای حرفهای مردم شده برای اینکه جلوی حرفهای مردم را بگیرند دختر بیچاره را به عقد شمس درمیارند
feedback
Iran, Islamic Republic of
گیلدا
من نمی دونم چرا همه جا میگن کتاب ملت عشق داستان بوده یا چرته درحالی که واقعیت هارو گفته و حتی این تیکه که کیمیا فدای حرف مردم شده رو به روشنی گفته
متاسفانه چون نویسنده کنار زندگی نامه شمس رمان خودش رو هم پیش برده میگن الکیه و یا تخیلی
و این خیلی بده که اینطور به نوشته یک شخص توهین میشه
درست انتقاد کنید لطفا
feedback
Turkey
جالبه بدون مطالعه منهم اینجوری فکر کردم
feedback
Iran, Islamic Republic of
با درود.
من واقعا متاسفام برای این اقا بهداروند که از بین این همه اشعار مکتوب شمش و مولوی به نکته ای تاریک داره اشاره میکنه که هیچ کس خبر دقیقی نداره ازش
و ایشان دارن شخصیت بسیار بزرگ و عرفانی این خاک را تا حدی پایین میارن که بهش تهمت ادم کشی نیز ب نوعی میزن چرا از این همه مشکلات رفتن شمش از قونیه را ب گردن عشق کیمیا میگذارید .
حالا چه کیمیا عاشق شده باشه چه برعکس چرا حرمت شمش را پایین میاورید..شمش افاقی... انسانی وارسته از این دنیا بوده که از تمام بندهای رذالت را گسته بوده از جمله شهوت و حب مال چگونه مساعل را وارونه توضیح میدهد
feedback
United States
هستی
شخصیت شمس و مولوی به خودی خود پايين هست نیازی به پایین آوردن شخصیت نيست
feedback
Romania
از کجا مطمئنی که شمس وارسته بوده ؟ شاید نبوده
feedback
Romania
ساناز
جالبه که زنها چه راه سختی تو این تاریخ سیاه داشتند و دارند و با چه سرسختی درحال گرفتن کمترین حقوق خودشون هستند صدها سال طول کشیده که یک زن خودش رو از حرم های ترسناک نجات بده اگرچه راه هنوز طولانی است .شمس با تمام ادعایی که شده و بقول طرفداراش مرزهای عرفان رو درنوردیده چطورآرزوهای یک دختر رو بخاطر هوس و خودخواهیش نابود کرد؟؟!!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
هر کسی از ظن خود شد یار من
feedback
Iran, Islamic Republic of
نارسیس
هیچ کتاب و مدرک تاریخی صحت کامل نداره.یه حرف ساده که زده بشه تا به نفر دهم برسه غیر ممکنه عینا همون جمله اول باشه.چطور اتفاقای ۵۰۰ سال یا بیشتر رو انتظار دارید الان که به ما رسیده درست باشه.تاریخ که ازش بگذره میشه داستان و افسانه.
feedback
Russian Federation
پیمان
فقط شمس مانده بود خراب کنید که اورا هم خراب کردید
feedback
مه لقا
گل گفتی به خدا
feedback
Iran, Islamic Republic of
Shams
همش اشتباهه،تاریخ دروغ و توصیف کرده،فقط باید کتاب ملت عشق رو خوند تا واقعیت رو فهمید
feedback
United States
کانیا
من کتاب کیمیا خاتون را مطالعه کردم و از نثر زیبا و توصیف های ملموس اون لذت بردم به نظر میرسه نویسنده پایان داستان را کمی اغراق نموده ولی این امر که پیر مردی ۶۰ ساله نسبت به همسر جوان خود بدبین باشد انکار ناپذیر است و در اینکه زندگی با دوام خوبی نداشته اند شکی نیست.
feedback
Iran, Islamic Republic of
به نظر من که کیمیا ومرگش برگی سیاه در زندگی مولانا وشمس هست حالا به هر دلیلی که منجر به مرگ کیمیامیشه شمس ومولانا کیمیا را فدای هوس عرفان خودشون میکنن
feedback
Russian Federation
غریب
شمس را هر کسی درک نمی کند.روح بزرگش را یا جاذبه اش را.عالمان و فقهای امروز هم مثل آن زمان شخصی که به منافعشان سود نرساند را بی ایمان و کافر می شمرند.اما هر چه هست قصد مجادله و مشاجره با کسی را ندارم.هدفم تعظیم یا تذلیل شخصیت شمس هم نیست.اما گویا اطلاعات اشتباهی در این متن وجود دارد شاید هم اطلاعات من کفاف نمی دهد.اما در هر حال تا جایی که من می دانم کرا همسر مولانا بود و کیمیا هم دختری روستایی که به دلیل استعدادش توسط پدرش به نزد مولانا آورده شد تا از مریدان و شاگردان او باشد.اگر در گفته ام اشتباهی هست خواهش می کنم با ذکر دلیل و منبع رفع ابهام کنید.متشکرم.
feedback
Iran, Islamic Republic of
ف
شمس شمس شمس افتخار عالم عرفان افتخار عالم بشریت ، ای شمس تبریزی چطور من خاکی در مورد تو ی آسمانی نظر بدهم ، مگر میتوانم
feedback
United States
هستی
شما کلا نظر نده نه برای شمس آسمونی 😂
نه مولوي
feedback
Netherlands
ریحانه
دوری از کسی که دوستش داریم ما رو میکشه، چه نیازی به زدن؟
هرگز باور نمیکنم شمس زنی که عاشقش بود رو کشته باشه
feedback
Germany
درسته. منم همینطور فکر میکنم.
جایگاه حضرت شمس و حضرت مولانا را در کتاب کیمیا خاتون خییییلی پایین آورده است‌‌.
feedback
Germany
فریناز
شمس با این همه اخلاقیات چطوری ممکنه یه همچین کاری کرده باشه، چرا آنقدر زود باورید؟؟؟
feedback
Romania
مصطفی رضایی
سلام دوستان؛ بنده با مطالعه نظر نویسنده محترم و نظرات شما عزیزان لا اقل به این نکته پی بردم که چقدر خوبه برای رسیدن به حقیقت، آزادانه بحث کنیم و نظر بدیم اما باید توجه داشته باشیم دقیقا دنبال چه چیزی هستیم؟ اینکه کیمیا وجود خارجی داره یا نه؟ شمس عاشق اون شده یا اون عاشق شمس؟ به اختیار ازدواج کرده یا به اجبار؟ بر اثر کتک خوردن از شمس فوت شده یا بر اثر بیماری جسمی یا روحی؟ آیا شخصیتی بزرگ مثل مانند مولانا اساسا میتونه بی دلیل و منطق و از روی احساس شیفته ی کسی مانند شمس بشه؟
feedback
Romania
شما از کجا مطمئنی شمس اخلاقی بوده ؟ این همه اطمینان درباره اخلاقی بودنش برای چیه ؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
من مولانا رو دوست داشتم ولی از همون اول شمس رو نه . اصلا حرفاش و کردارش رو نمیتونم قبول کنم . کتاب ملت عشق و کیمیا خاتون رو خوندم نو نظرم مصمم تر شدم . مولانا رو دیگه نمیتونم مثل قبل قبول داشته باشم . شمس که عاشق خداست اصلا چرا باید ازدواج کنه و همسرش رو پس بزنه ؟ فکر کنم کیمیا خاتون به حقیقت نزدیک تره تا ملت عشق. عارف وارسته و عاشق خدا وقتی تو جامعه است مثل بقیه مردم نرگس میکنه نه اینکه خودش رو تافته جدا بافته بدونه .
feedback
Denmark
س.ر.م
از عوالم ذهنی زیاد گفته و می گویند و این ذهن گرایی چنان حاکم بر تفکر انسان ها ست که واقعیت و عینیت مادی انسان و شرایط مادی زندگی انسان فراموش شده است. تسلط از خود بیگانگی چنان است که انسان و زندگی انسان شکل هپروتی به خود گرفته و وارستگی را در دنیای خیالی (اسمانی) جستجو می کنیم . انسان زمینی است و در زمین زندگی می کند و وارستگی اش از شزایط زمینی وتغییر ان اغاز می شود.
feedback
Germany
M
سلام من کتاب ملت عشقو خوندم و ب نظرم کیمیا واقعا بخاطر عشق زیادش به شمس فدا شد و اینکه شمس هم حتما یه دلیل منطقی داشته که کیمیا رو پس میزده که به این نکته تو کتاب اشاره ای نکرده..ولی واقعا با عقل جور در نمیاد که کیمیا به خاطر کتک خوردن از شمس مرده باشه..آدمی که روحشو فدای خدا کرده برا چی باید با کتک زدن همسرش خدا رو خشمگین کنه؟ یکم منطقی فکر کنین!
feedback
Romania
از کجا مطمئنی شمس به خدا رسیده ؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
یارو سرش و مینداخته پایین میرفته تو اندرونی پیش دختر جوون نامحرم وقتی پسر مولانا بهش اعتراض کرده شده بدگویی پشت سر شمس ... حواستون هست چی می بافین ... در ضمن مگه شمس ذوب در عشق الهی نبوده دیگه سر پیری و معرکه گیریش به چی بوده
feedback
United States
هستی
دقيقا
feedback
Ukraine
نغمه
انسانهایی که ادعای زهد وتقرب دارند بیش ازهمه ازمهربانی ها بی خبرند....
حالم از شمسو مولانا بهم خورد
خدا نگذره ازشون
feedback
United States
😵افرررين
feedback
Iran, Islamic Republic of
H.m
نیاز به تحقیق بیشتراست،نکات بریده وپنهان زیادی درسرگذشت کیمیاخاتون وشمس به ذهن خطور میکند،گاهی بعضی ازمسایل برای همیشه مبهم وپنهان می مانند
بهتراینست براحتی محکوم نکنیم وباتحقیق ومطالعه بیشترهم بپذیریم ،درمسیرعشق وآ گاهی عرفانی درمجموعه ی شمس ومولانا واطرافیانشان درسهای بسیاربزرگی برای فراگیری وکاربردی وجود دارد وهمچنین بررسی نکاتی کورومبهم که نباید نادیده گرفته شوند.
مسیرمان آ گاهی آ گاهی آ گاهی باشد
به امید فراگیرشدن آ گاهی آ مین
feedback
چقدر مسخره بود 😂😂😂 بعد قرن ها چقدر شمس انسان تاثیر گذاری هست که هنوز شما میخواین اونو با این حرفا تخریب کنید. خوشبختانه یا متاسفانه شمس بعد از قرن ها روز بروز محبوب تر میشه و خوانندگان اشعار مولانا و شمس تبریزی روز بروز بیشتر و بیشتر میشوند
feedback
Denmark
مهدیه
اگر شمس نمی خواسته با کیمیا نزدیکی داشته باشه چرا اصلا باهاش ازدواج کرده این قسمت کتاب ملت عشق خیلی مجهوله اون که می دونسته که نمی خواد رابطه زناشویی داشته باشه چرا دختر بیچاره رو به عقد خودش درآورده
feedback
Iran, Islamic Republic of
زهرا
ما نااگاه تر وخام تر از انیم ک بخواهیم در مورد شخصیتهای برزگ وعرفانی مثل شمس و مولانا اظهار نظر کنیم..اونم نظرهای سخصی و خصمانه.در مورد بزرگی شمس همین بس ک مولانا اثر ماندگار وزاییده روح بزرگ شمس هست.اصلا همین دشمنی ها وافترا هاک هنوز ب شمس نسبت میدهند نشانگر منحصر ب فرد بودن و اسمانی بودن اوست.
feedback
Iran, Islamic Republic of
A
نظر ها هم شبیه زمانی هست که شمس تو قونیه بود و مردم پشتش حرف میزدند..من کاری ندارم عشق بین و شمس و کیمیا از طرف کدومشون بوده ولی اینو مطمئنم که شمس که روحش اسمونی شده بوده و اونقد به خدا نزدیک بوده هرگز نمیتونه کیمیا رو کتک بزنه که اون بمیره این دقیقا چیزی که عقل نمیپذیره و به نظرم کسی اینو گفته دقیقا از دشمنان شمس بوده
feedback
Romania
از کجا میدونی روحش آسمانی بوده ؟ شاید نبوده
feedback
Iran, Islamic Republic of
چرا شخصیت والای شمس رو تخریب میکنید این داستان زاده تخیل شماست کیمیا خاتون عاشق شمس میشود چطور میتونید بدون داشتن اگاهی و سواد لازم این دروغ هارو ببافید تاسف آوره
feedback
Iran, Islamic Republic of
نجی
چرا هر متن بیخودی را بدون شواهد و دلایل و مدرک توی سایتا میزارین!
این متن داره شخضیت شمس و مولانا رو زیر سوال میبره
feedback
Germany
علیرضا
سلام من هم با نظر شما موافقم آدم حتا نمیتونه راجب نزدیکان خودش نظر بده چون چه کسی از دل افراد بجر خداوند متعال باخبره حالا چه برسه به چند صد سال پیش واقعا قضاوت کردنو من حرام میدونم چون ما یه قاضی داریم اونم خداست فقط در عجبم که چرا ما آدما هزار خوبی از یه نفر بشنویم با یه بدی اون یه بدیرو میخواییم موشکافی کنیم در حالی که اگر یه نفر گناهیم مرتکب بشه طرف حسابش خداس خودش میدونه و خدای خودش ما این وسط سر پیازیم ته پیازیم ما باید حسن ظن و جای گزین سو ظن کنیم که همین یه عمل باعث میشه نزد پروردگارمون گناهان کمتری داشته باشیم و به رضا و آمرزش حضرت باری تعالا نزدیکترو مستحق تر باشیم التماس دعا
feedback
Iran, Islamic Republic of
El
حتی درباره زندگی کیمیا دروغ گفته این ادم، این جرت و پرتا چیه نوشتن؟! اصلا مادر کیمیا با مولانا ازدواج نمیکنه متاسفم واقعا برای این دروع ها، و این افرادی ک بال و پر میدن
feedback
Iran, Islamic Republic of
مائده
این متن برای کسانی که میخوان با زندگی کیمیاو شمس آشنا بشن کاملا غلطه و اشتباهش رو نمیفهمن وبرداشت دیکه ای برمی دارن ،طبق کتاب ملت عشق کیمیا خودش عاشق شمس میشه و با وجود اختلاف سنی زیاد ازدواج رو قبول میکنه ،بعد شم کرا زنی مسیحی بوده کیمیا اصلا بچه ی اونا نبوده که . با عرض احترام لطفا متن رو ویرایش بدید .
ممنون
feedback
Netherlands
سلام دوستان عزیزم
به نظرم استناد به کتاب ملت عشق که با خلاقیت داستان پردازی و اطلاعات تاریخی نویسنده نوشته شده نمیتونه ملاک قرار بگیره، در خصوص زندگی مولانا پژوهشی به استواری کتاب " پله پله تا ملاقات خدا" اثر مرحوم عبدالحسین زرین کوب ندیدم، در این کتاب همه فرضیات و روایات در خصوص همه جوانب زندگی مولانا با رویکرد پژوهشی مورد بررسی قرار گرفته.
feedback
Germany
ریحانه
حای سوال نیست که توی اون زمان که همه دخترها توسن پایین ازدواح میکردند چطور کیمیا تو 25 سالگی هتوز ازدواح نکرده بود؟!!
feedback
Iran, Islamic Republic of
ز.امانی
هیچکدام از این کتاب ها حتی کتاب های تاریخی کامل و بدون تحریف و نقص نیست.چیزی که حقیقت داره اینه ک شمس تبریزی انسانی والا و حقیقی و بی‌نظیر بوده.اینکه دراون زمان دخترها تا سن 25سالگی مجرد نمی‌موندن نشون میده که حتی این کتاب تاریخی هم خالی از تحریف نمیتونه باشه.
feedback
ه.تاجیک
شکی نیست که شمس تبریزی انسانی عارف و متفاوت با انسان های دیگه بودن.کتابهای تاریخی هم کاملا بدون تحریف و قابل اعتماد کامل نیستن.همونطور که مسلما در چندصد سال قبل دخترها تا سن 25سالگی مجرد نمیماندن.و امکان تحریف درکتاب وجود داره.یا فردی که تا اون سن از عمرش تنها زندگی میکرده و به درجات بالایی از عرفان رسیده بوده که توانایی خارق العاده ای در دیدن ضمیر انسان ها خداوند بهشون اعطا کرده بوده بنظر نمیاد ک اسیر نفس بشه و به دختری برای ازدواجش و درزندگیش تااین حد ظلم کنه.اینها مسائل بی اساسیه که نمیتونه از ارزش حضرت شمس کاسته کنه.بهتره چیزهایی که از مقالات ایشون یاد میگیریم حداقل دراین حد تو حرفهامون اثر بدیم.نه مثل داستان اصحاب حضرت موسی و گوساله سامری خیلی زود تمام آموزه هاشون رو فراموش کنیم.
feedback
Iran, Islamic Republic of
علیرضا
کارشون تحریف و تخریبه شمس عارفی بوده که از لحاظ عرفان از بودا بالاتر بود و اهل نفسانیات نبوده
feedback
Iran, Islamic Republic of
افرین
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام هیچ کس آن روز وان ساعت پیش کیمیا خاتون نبوده که واقعیت را بداند فقط خدا از اصل ماجرا خبر دارد.....به عوض این حرفها بیاید هر کس از درسی که این کتاب به ماها داده است. بگوییم..
feedback
Iran, Islamic Republic of
مریم
لطفاً درسی که یاد گرفتید بگید
feedback
Iran, Islamic Republic of
ایلای
همه نظرات رو خوندم و واقعا متاسفم برای آدمایی که با خوندن یه کتاب فکر میکنن همه چیزو می دونن متنی که یه آخوند بنویسه بهتر ازاین نمیشه
feedback
Iran, Islamic Republic of
بهمنی
وقتی شخصی پشت یک تریبون جهانی ازتفکرات واندیشه های ناب وعظیمش سخنرانی ارایه میدهد ما از مدل کفشهایش بحث کنیم مضحک وخنده دار است. در شگرفی وعظمت شمس واندیشه هایش کیمیا یک نقطه کوچکی به شمار میرود.درثانی شمس یکی از تفکراتش اینست که مخلوقات مثل تکه های اینه ایست که خدا در انها منعکس شده است وکیمیا هم یکی ازانها ومورد توجه شمس وهیچ وقت شمسی که دیوانه خداست به انعکاس ان اهانت نمیکند. ودر مورد سن کیمیا باید گفت در تاریخ اسلام ما سنی پایین تر از کیمیا به بالای سن چهل بله گفته است عایشه پس ایرادی بران نیست بخصوص عشقی دران باشد