?> ?> ایبنا - «قزوینی» منتشر شد/ «میوه‌چین» شکیب‌زاده در راه است - نسخه قابل چاپ

کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

«قزوینی» منتشر شد/ «میوه‌چین» شکیب‌زاده در راه است

10 آذر 1393 ساعت 18:28

حسن شکیب‌زاده با کتاب «میوه‌چین» درباره یکی از شهیدان استان قزوین به بازار کتاب می‌آید.


حسن شکیب‌زاده، در گفت‌و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) از انتشار کتابی به نام «قزوینی» خبر داد و گفت: این اثر به شهید «حمید قزوینی» از سرداران استان قزوین می‌پردازد.

نگارنده «آخرین وداع» شهید حمید قزوینی را از رزمندگانی معرفی کرد که سه سال آخر جنگ تحمیلی را در قرارگاه نجف سپری کرد و افزود: وی در این قرارگاه، مسوول اتاق جنگ بود؛ مکانی که کلیدی‌ترین بخش جبهه محسوب می‌شد و سران کشور اطلاعات و اخبار جنگ را از آن دریافت می‌کردند. 

به گفته وی، سردار حمید قزوینی، با در عملیات مرصاد هم فعالیت داشت و توسط منافقان در همین عملیات به شهادت رسید.

شکیب‌زاده درباره دلیل پرداختش به سرگذشت و خاطرات شهید قزوینی گفت: با وجود آن‌که وی عملکرد بسیار مهم و ویژه‌ای در سال‌های جنگ تحمیلی داشت، اطلاعات چندانی درباره عملکرد وی منتشر نشده بود. حتی خانواده این شهید درباره نحوه عملکردش در جنگ اطلاعات زیادی نداشتند.

این روزنامه‌نگار درباره نحوه گردآوری خاطرات شهید قزوینی توضیح داد: من در بنیاد شهید و امور ایثارگران مشغول به فعالیتم. از این رو، مشکلی برای ارتباط گرفتن با خانواده و هم‌رزمان شهید نداشتم. متاسفانه کار گردآوری خاطرات برای شهید قزوینی بسیار دیر انجام شد و برای انجام مصاحبه سراغ حدود 100 نفر از دوستان، هم‌رزمان و خانواده وی رفتم اما در نهایت توانستم از 15 نفر خاطرات مستند گردآوری کنم زیرا بسیاری از خاطرات دوستان و آشنایان وی شامل مرور زمان و فراموشی شده بود.

شکیب‌زاده با بیان این‌که «قزوینی» در قالب خاطره نوشته شده است، درباره نحوه تدوین خاطرات کتاب گفت: خاطرات با عنوان‌ها و موضوع ‌های مختلف بر اساس سیر تاریخی زندگی شهید آمده است و در پایان فهرستی از سبک زندگی شهید آورده‌ام. این فهرست شامل عنوان‌هایی چون توجه شهید به نماز اول وقت، احترام ویژه به خانواده و سبقت در سلام گفتن است.

وی همچنین از در دست نگارش و تدوین داشتن سه اثر دیگر با موضوع شهیدان استان قزوین خبر داد و گفت: در این سه کتاب به شهیدان  علی میوه‌چین، فرمانده گردان‌های رزمی دفاع مقدس و مسوول آموزش بسیج قبل از اعزام، سعید قنبری معاونت اطلاعات لشکر‌های سپاه و آموزش نیرو‌های بسیج و مسعود پرویز، معاونت عملیاتی سپاه قزوین می‌پردازم.

نویسنده «بی‌قرار» با بیان این‌که کتاب شهید «میوه‌چین» هم با نام خود شهید تا پایان سال 1393 منتشر می‌شود، درباره انگیزه خود برای نوشتن این سه کتاب توضیح داد: بیشتر شهیدان استان قزوین به واسطه یادواره‌ها و مراسم‌های مختلف شناخته شده‌اند و در این مجموعه کتاب‌ها قصد دارم به شهیدان کمتر شناخته‌ شده بپردازم.


کد مطلب: 212195

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/shortint/212195/قزوینی-منتشر-میوه-چین-شکیب-زاده-راه

ایبنا
  http://www.ibna.ir