«هانسل و گرتل» افسانه‌اي آلماني است كه تعداد زيادي از كودكان و نوجوانان جهان آن را خوانده‌اند يا با ديدن فيلم و كارتوني با آن آشنا هستند. اما اگر مي‌خواهيد نويسنده‌ي اين اثر را بشناسيد يا درباره‌ي مهم‌ترين اقتباس‌هاي اين داستان بدانيد، اين گزارش را بخوانيد.
نويسنده‌ی افسانه‌ی چند صد ساله‌ی «هانسل و گرتل» كيست؟
ايبنا نوجوان: «هانسِل و گِرتِل» نام افسانه‌اي با ريشه‌ي آلماني است كه نخستين بار توسط «گيام باتيستا بازيل»(در سال 1566) و بعد از آن به‌وسيله‌ي «برادران گريم» مورد استفاده قرار گرفت و در حقيقت نمي‌توان از يك نويسنده به عنوان خالق اين اثر نام برد. اما آنچه مسلم است، اين اثر نخستين بار در سال 1812 با نام «برادران گريم» دو نويسنده‌ي محبوب آلماني منتشر شد.

خواهر و برادر نوجواني به نام‌هاي «هانسل» و «گرتل» به اعماق جنگل مي‌روند و فريب خانه‌ي شكلاتي پيرزن جادوگر آدم‌خواري را مي‌خورند و به دام او مي‌افتند؛ اما خواهر و برادر با تيزهوشي پيرزن را فريب مي‌دهند و نجات پيدا مي‌كنند. 

افسانه‌ي «هانسل و گرتل» بارها براي ساخت اپرا، تئاتر، انيميشن و فيلم مورد استفاده قرار گرفته است. نخستين بار در سال 1893 اپرايي با استفاده از اين داستان ساخته شد و در روز كريسمس آن سال در شهر «ويمار» آلمان به نمايش درآمد. در سال 1954 هم نخستين اقتباس سينمايي از اين اثر به زبان انگليسي ساخته شد. در همين سال «لوني تونس» نخستين اثر انيميشن را با استفاده از اين داستان توليد كرد.

شبكه‌ي «ان.بي.سي.» در سال 1958 فيلم موزيكالي را بر اساس اين داستان ساخت و به نمايش درآورد. در سال‌هاي 1982 و 1983 هم اقتباس‌هاي تلويزيوني از اپراي «هانسل و گرتل» به نمايش درآمد. گروه «كنون» نيز در سال 1987 فيلمي را با اقتباس از اين داستان تهيه كردند.

در سال‌هاي 1999 و 2002 نيز اقتباس‌هاي تازه‌اي از داستان «هانسل و گرتل» به ترتيب توسط «متيو برايت» و «گري جي. توني كليف» ساخته شد. «تومي ويركولا» تازه‌ترين اقتباس سينمايي از اين داستان را در سال 2011 انجام داده است و فيلمي هيجان‌انگيز - ترسناك را بر اساس اين داستان توليد كرده است.

اما به جز اين اقتباس‌هاي سينمايي و فيلم‌ها و كارتون‌هاي مختلفي كه در اين مقاله به آن اشاره نشد، اين داستان مورد استفاده‌ي نويسندگان نيز قرار گرفته است. «دونا جو ناپلي» در سال 1993 كتابي را با اقتباس از اين داستان نوشت كه ماجرا را از زاويه‌ي ديد پيرزن جادوگر بيان مي‌كند. 

منبع: ويكي پديا
کد مطلب : ۹۳۹۸۶
http://www.ibna.ir/vdcepo8o.jh8xvi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
زهرا
این داستان خیلیییییییییییییییی خوبههههههههههههههه