همزمان با صد و پنجاهمين سال تولد چخوف، نمايشنامه‌نويس و داستان‌پرداز مشهور اواخر قرن نوزدهم ميلادي، جشن‌هاي متعددي در روسيه و برخي از كشورهاي اروپايي برگزار شد.\
گراميداشت صد و پنجاهمين سال تولد آنتوان چخوف

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از خبرگزاري ريا نووستي، جشنواره تئاتر چخوف در مسكو از برنامه‌هاي ويژه صد و پنجاهمين سالگرد تولد چخوف بود. در اين جشنواره سه روزه كه از  31-29 ژانويه (11-9 بهمن) برگزار شد، آثار نمايشي كارگردانان جوان و كارگردان سرشناسي چون آندري كونچالوفسكي بر اساس نمايشنامه‌ها و داستان‌هاي كوتاه چخوف به نمايش درآمد. 

علاوه بر كارگردانان روسي كارگردانان خارجي نيز آثاري از چخوف را در اين جشنواره به صحنه بردند. ولاديمير پانكوف از بلاروس و دانيله فينزي پاسكا از سوييس از كارگردانان خارجي حاضر در جشنواره بودند.
 
در سالن مشهور تئاتر مسكو كه نخستين بار شاهد اجراي نمايشنامه «مرغ دريايي» به كارگرداني كنستانتين استانيسلاوسكي بود، روز جمعه و در نخستين روز جشنواره نيز نمايشي از مرغ دريايي براي گراميداشت ياد و خاطره چخوف به صحنه رفت. در اين نمايش كه بيشتر بازيگران و چهره‌هاي امروزي تئاتر روسيه حضور داشتند، اولگ تاباكوف گفت: «اين نمايش نشانه عشق هنرمندان تئاتر روسيه به چخوف است. اين نمايش از سوي همه دوستداران چخوف به او تقديم مي‌شود». 

نمايشنامه‌هاي مشهوري چون «سه خواهر» و «باغ آلبالو» نيز نخستين بار در سالن تئاتر مسكو اجرا شدند. در آن زمان تنش‌هاي بسياري بين بازيگران و مخاطبان بر سر نحوه اجراي اين نمايش‌ها به وجود آمده بود. بازيگران اين نمايش‌ها به توصيه چخوف قواعد سنتي بازيگري را ناديده گرفته و به «تئاتر حالت» و «بازي دروني» روي آورده بودند.
 
چخوف، دهقان‌زاده‌اي بود كه در تمام زندگي به حرفه پزشكي و نويسندگي اشتغال داشت. او كه در نمايشنامه‌هاي خود با ظرافت خاصي لايه‌هاي دروني و ابعاد رواني شخصيت‌هاي نمايشنامه را در بستر روابط جمعي آنها با يكديگر نمايش مي‌داد، با ارائه «مرغ دريايي» مسير تئاتر معاصر را به كلي تغيير داد. در عرصه داستان كوتاه نيز چخوف به عنوان آغازگر نوشتن داستان‌ كوتاه با پايان‌ باز شناخته مي‌شود. 

ماتيو ايرنست كارگردان صاحب‌نام انگليسي درباره آثار چخوف گفته بود: «نويسندگان سمبوليست پيش از چخوف هرگز در آثارشان مانند چخوف مخاطب را همزمان با شخصيت‌هاي چندلايه مواجه نمي‌كنند». 

روز جمعه در شهر يالتاي اوكراين نيز دكلان دونلان نويسنده و كارگردان تئاتر انگليسي، نمايشنامه «سه خواهر» را بر روي صحنه برد. اين نمايشنامه را چخوف پس از نقل مكان به شهر بندري يالتا در كنار درياي سياه در سال 1897 نوشت. علت نقل مكان چخوف به يالتا خونريزي ريوي حاد او بر اثر بيماري سل و اصرار پزشكان بر تغيير شيوه زندگي او بود.
 
چخوف در سال 1890 به رغم بيماري‌اش طي سه ماه در جزيره دورافتاده ساخالين (جزيره‌اي روسي در درياي اختسك در شمال ژاپن) جهت روايت زندگي، حالات و عوالم مجرمان و تبعيدشدگان اين جزيره با حدود 10 هزار تن از آنها گفتگو كرده بود.
 
چخوف كه با ديدن اتفاق‌هاي جاري ساخالين دچار شوك ‌شده بود، مشاهداتش را در كتابي با عنوان «جزيره ساخالين» منعكس ‌كرد. بسياري از مورخان بر اين باورند انتشار اين كتاب تزار را مجبور به بهبود شرايط زندانيان اين جزيره كرد.
 
روز جمعه همچنين وزير فرهنگ و مقامات رسمي روسيه در قبرستان قديمي نوودويچي مسكو بر مزار چخوف حاضر شدند و به پاس و احترام چخوف بر آرامگاه او گل نثار كردند. آندري بوسيگين، وزير فرهنگ روسيه گفت: «واقعيتي كه چخوف در آثارش نشان مي‌دهد واقعيتي بسيار تلخ است».
 
در اين مراسم برنار فور مدير پيشين فستيوال مشهور تئاتر آوينيون فرانسه نيز اظهار داشت: «امروز مردم فرانسه نيز همپاي مردم روسيه صد و پنجاهمين سالگرد تولد چخوف را جشن مي‌گيرند».
 
ديميتري مدودف، رييس جمهور روسيه نيز با حضور در شهر جنوبي تاگانروگ اداي احترام خود به چخوف را در زادگاه نويسنده به جاي آورد. چخوف متولد 29 ژانويه 1960، در سن 44 سالگي در سال 1904 در شهر آلماني بادن وايلر پس از سال‌ها ابتلا به بيماري سخت سل درگذشت.

کد مطلب : ۶۱۳۹۳
http://www.ibna.ir/vdcbffb0.rhb89piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما