نخستین جشنواره «دهه هنر فارس» با معرفی برگزیدگان در شیراز به کار خود پایان داد.
برگزیدگان دهه هنر فارس معرفی شدند/حضور 1400 هنرمند در رویدادی استانی
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس شامگاه چهارشنبه 6 اسفندماه 1399 در این مراسم که با حضور محدودی از برگزیدگان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تالار حافظ برگزار شد، گفت: روزهای ابتدای شیوع بیماری کرونا آنچه ذهن فرهنگوران را به خود مشغول کرده بود، مشکلات روحی و روانی پس از کرونا بوده است. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از همان ابتدا تمام توان و تلاش خود را برای تاثیرات روانی دوران بیماری با ساخت و تولید برنامه هایی در فضای مجازی و بسترهای الکترونیکی با همکاری هنرمندان و فرهنگوران استان انجام داد.
 
وی افزود: محتواها در بیش از پانزده کانال ارتباطی و ده‌ها خبرگزاری و رسانه‎ های برخط تولید و بازنشر داده شد و توانست گوشه‌ای از بار روانی و اجتماعی فضای استان و شهرهای استان را تلطیف کند. کار در همان جا تمام نمی‌شد. با همه‌گیری برنامه‌ها در بسترهای مجازی تقریبا رویکرد برنامه‌های ارزشمند فرهنگی و هنری همه در همین مسیر قرار گرفت و نیاز همراهی مردمان را بیش از پیش نشان می‌داد.
 
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با بیان اینکه ظرفیت‌های شهرستان‌های فارس خود می‌توانست ما را در این مسیر قدرتمندتر جلوه دهد و فرصت‌های بیشتر و بهتری را برایمان فراهم آورد، اظهار کرد: باید تهدیدهای زمان کرونا را با استعانت از فرهنگ و هنر و همراهی فرهنگوران استان به فرصتی تبدیل می‎‎کردیم تا بتوانیم امید و نشاط را به جامعه برگردانیم. کار دشواری بود؛ ایجاد نشاط و شادی اجتماعی نیاز مردم زمان بود. فرهنگ و هنر می ‎توانست مهم ترین ابزار این روزها باشد، کارهای زیادی انجام گرفت که هرکدام به نوبه خود ارزشمند و قابل تامل بود. از طرح‎ های کتابخوانی گرفته تا کنسرت‌های مجازی و گالری‎ هایی که در فضاهای مجازی مردم را به امیدواری تشویق و ترغیب می‌کردند همه و همه بازوهای ما برای برنامه‌ریزی و اجرای طرحی نو و بزرگ بود که از ظرفیت‌های تمام شهرستان‌های فارس بهره‌مند می‎شد.
 
بزرگترین جشنواره فرهنگی و هنری را با همراهی 10 شهرستان فارس
به گفته سهرابی، بر همین اساس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بر آن شد تا بزرگترین جشنواره فرهنگی و هنری را با همراهی 10 شهرستان فارس به عنوان دبیرخانه‌های همراه با مرکز استان اجرایی کند. این جشنواره با عنوان «جشنواره استانی فرهنگی و هنری فارس» نامگذاری شده و با هدف ارایه و شناساندن هنرمندان از ارائه آثار هنری در دوره شیوع بیماری کرونا و همچنین با زنده نگاه داشتن خاطرات هشت سال دفاع مقدس در سالی که مصادف با چهلمین سالگرد دفاع مقدس است و در سال جهش تولید، راه اندازی شد.
 
وی با بیان اینکه شیراز به عنوان دبیرخانه مرکزی کار ارتباط بین شهرستان‌ها را دنبال می‌کرد، به معرفی دیگر دبیرخانه‌ها بدین شرح پرداخت:
- جشنواره داستان‌نویسی و داستانک، دبیرخانه: لارستان
- جشنواره خوشنویسی، دبیرخانه: ارسنجان
- جشنواره فیلمنامه کوتاه و جشنواره نقاشی، دبیرخانه: کازرون
- جشنواره شعر، دبیرخانه: جهرم
​​​​- جشنواره عکس، دبیرخانه: مرودشت
- جشنواره بازیگری(تک بازیگر)، دبیرخانه: اوز
- جشنواره گرافیگ، دبیرخانه: داراب
- جشنواره نمایشنامه‌نویسی، دبیرخانه: شیراز
- جشنواره تذهیب و گل و مرغ، دبیرخانه: اقلید 
 
سهرابی یادآوری کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و اداره‎ های شهرستان‌ها به عنوان دبیرخانه‌های همراه در استان با ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی و هنری راه را برای رسیدن آثار هموار کرده و جریانی بزرگ و فرهنگی راه اندازی کردند تا بتوانند نشاط و امید را به جامعه بازگردانند. امروز که در پایان این راه قرار گرفته ایم، بیش از هزار و سیصد هنرمند از سراسر استان فارس با همراهی و همدلی دبیرخانه‌ها، در جشنواره با ارائه آثارشان همراه و همدل شدند و بیش از هزار و چهارصد اثر به دبیرخانه‌ها ارسال کردند که در نوع خود بی‌نظیر است. آثار رسیده نشان از یک نشاط اجتماعی نسبی در میان اهالی فرهنگ و هنر و بازتاب آن در فضاهای مجازی خواهد داشت.  
 
وی اظهار کرد: امید آن داریم که با همراهی و همدلی هنرمندان و فرهنگوران در همه دوره‌ها بتوانیم جهانی شاد و آباد داشته باشیم و ره‌آورد متعالی فرهنگ و هنر را بیشتر از پیش در جامعه استان فارس نمایان کنیم و لبخندها و سرزندگی را به مردمان زمان هدیه دهیم. از خداوند برای همه کسانی که ما را در این راه همراهی کردند، آرزوی سلامتی و شادکامی داشته و آسمانی آرام در زندگی شان آرزومندم.
 
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دهه هنر فارس در سال 1400 به شکل منطقه‌ای و در دوره‌های آینده به رویدادی ملی تبدیل شود.
 
در ادامه این مراسم معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس نیز در پیامی تصویری، گفت: اهتمام جدی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برای برگزاری این جشنواره در دوران کرونا نشان از دلسوزی مسئولان فرهنگی و هنری دارد.
 
ایجاد فضای نشاط و سرزندگی در دوران خانه نشینی
 
احمد احمدی زاده، افزود: این جشنواره توانست به ایجاد فضای نشاط و سرزندگی در دوران خانه نشینی یاری برساند.
 
وی با بیان اینکه قشر هنرمند در تعامل با کادر درمان به واسطه این جشنواره به ارایه آثار ارزشمندی پرداختند، افزود: ادامه این مسیر، کمک به امیدآفرینی خواهد کرد.
 
معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس از تلاش ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها و فرمانداری‌ها و اصحاب فرهنگ و هنر در این دوران سخت سپاسگزاری کرد.
 
در بخش داستان و داستانک نخستین جشنواره دهه هنر فارس که به میزبانی لارستان برگزار شد، 136 اثر در 2 بخش ویژه و کرونا به دبیرخانه رسید که در نهایت 7 برگزیده داشت. همچنین در بخش نمایشنامه‌نویسی که به میزبانی شیراز برگزار شد، 20 اثر در مجموع شرکت یافت که 5 برگزیده و 3 تقدیر داشت. این در حالی بود که در بخش شعر 150 اثر به دبیرخانه این بخش در شهرستان جهرم ارسال شد که پس از داوری، 3 نفر در بخش کرونا و 3 نفر در بخش دفاع مقدس برگزیده شدند.
 
یادآور می‌شود: در پایان این مراسم که بر بستر فضای مجازی و به شکل محدود با حفظ شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار، جوایز برگزیدگان اهدا شد.
کد مطلب : ۳۰۳۳۳۳
http://www.ibna.ir/vdcc11q112bqx18.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تقدیر از مروجان کتابخوانی
نمایشگاه مجازی کتاب