حسین اشتیاق حسینی، رئیس اسبق دانشگاه فردوسى مشهد و عضو هيات علمى دانشکده علوم این دانشگاه روز گذشته ٢٤ دی‌ماه ١٣٩٩ چشم از جهان فروبست.  
رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی ، مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار این خبر، آورده است حسین اشتیاق حسینی 4 سال سابقه معاونت آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و 5 سال سابقه ریاست این دانشگاه در کارنامه مدیریتی و علمی خود داشت.
 
حسین اشتیاق حسینی در سال 1326 در شهر تبریز ، محله شش کلان چشم به جهان گشود . سه خواهر داشت . پدرش خیاط و مادرشان خانه دار بودند، دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به تحصیل پرداخت و در دانشگاه تهران در رشته فیزیک و در دانشگاه تبریز در رشته شیمی پذیرفته شد  و با توجه به علاقمندی به شیمی، دانشگاه تبریز را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردند و بعنوان اولین ورودی های این رشته مشغول به تحصیل شد و در اسفند ماه 1348 موفق به کسب مدرک مهندسی شیمی با رتبه شاگرد اولی شدند. 
 

از سال 1349 تا مهر 1350 خدمت سربازی را به اتمام رساندند و پس از اتمام خدمت سربازی در تیر ماه 1351 به صورت بورسیه به انگلستان اعزام شدند و فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته شیمی آلی فلزی از دانشگاه ساسکس دریافت کردند. در سال 1356 وارد مقطع فوق دکترا شدند که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و دکتر اشتیاق حسینی با توجه به اینکه بورسیه بودند ، احساس دین به هموطنانشان کردند و دوره فوق دکترا را ناتمام رها کرده و مقدمات بازگشت به ایران را فراهم کرد و علی رغم اینکه امکانات و شرایط مناسب زندگی و ادامه تحصیل در آنجا مهیا بود ، به ایران بازگشت.

با توجه به حضور همسرشان در مشهد، دانشگاه فردوسی را جهت کار و تدریس انتخاب کرده و از سال 1358 در این دانشگاه استخدام شدند ، از 8 خرداد 1358 رسما در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی استخدام شد . مدت کوتاهی را به تدریس پرداخت که انقلاب فرهنگی شد و با توجه به تعطیلی دانشگاه ها به عضویت در هیات رئیسه دانشگاه در آمد. یک سال مسئولیت دانشکده علوم ، 4 سال معاون آموزشی دانشگاه و از سال 1364 تا 1369 به مدت 5 سال ریاست دانشگاه فردوسی مشهد را عهده دار بود.
 
تاسیس دانشکده های مهندسی ، اقتصاد و تربیت بدنی و توسعه دانشکده های کشاورزی و علوم در زمان ریاست حسین اشتیاق حسینی در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد .
 
دکتر اشتیاق حسینی با همکاری چندی از اساتید دیگر دو مجتمع آموزشی (دبستان دانشوران و دانشوران 2) را در مناطق محروم مشهد تاسیس نمود و همچنین کارگاه های هنرستان های امام خمینی(ره) را از نظر عمرانی و الکترونیک تجهیز کرد.
 

دکتر محمد کافی و دکتر محمدحسین بحرینی رؤسای دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر اشتیاق حسینی پیام تسلیتی منتشر کردند.
 
در این پیام آمده است دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد در برهه ای از تاریخ پرافتخار خود، مرهون کوشش ها، دلسوزی ها و تدابیر بزرگ مردی هستند که به عنوان سکاندار هدایت این دو مهد علم و خرد، منشأ خدمات ارزنده و افتخارات بسیاری بودند.
 
مرحوم دکتر حسین اشتیاق حسینی، اندیشمندی فرهیخته و انسانی والامقام بود که اندیشه، اخلاق و مهرورزی آن استاد بزرگ، میراثی گرانبها برای دانشجویان و اساتید این دو دانشگاه و جامعه علمی کشور خواهد بود. بی شک خبر فقدان آن عالم گرانقدر، مصیبتی دردناک برای خانواده دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد، جامعه علمی کشور، دانشجویان و بویژه  همکارانی است که شاگردی آن مرحوم را در کارنامه علمی خویش به یادگار دارند.
 

به نمایندگی از خانواده بزرگ دو دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد، درگذشت این استاد فرهیخته را به جامعه علمی کشور، دانشجویان، همکاران و بویژه خانواده داغدار آن مرحوم تسلیت گفته، علو درجات و رحمت واسعه الهی برای روح بلند آن استاد فقید آرزومندیم.
 
خبرگزاری ایبنا هم این ضایعه را به خانوادۀ بزرگ دانشگاه فردوسی مشهد، جامعۀ علمی كشور و خانوادۀ گرامی آن زنده‌یاد تسلیت می‌گوید.
کد مطلب : ۳۰۱۳۶۸
http://www.ibna.ir/vdciqzapvt1aup2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما