طرح «پیک کتاب» در کتابخانه‌های عمومی استان کردستان وارد فاز اجرایی شد.
آغاز اجرای طرح «پیک کتاب» در کتابخانه‌های عمومی کردستان
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، آیین افتتاحیه و رونمایی از طرح «پیک کتاب» بعد از ظهر شنبه 20 دی با حضور جمعی از مسئولان نهادهای فرهنگی و اصحاب رسانه استان در استانداری کردستان کلید خورد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: این طرح شامل تحویل کتاب با پیک بە اعضای کتابخانە‌های عمومی و جلوگیری از حضور آنان در اماکن عمومی در شرایط کرونایی است.

ابراهیم زارعی اجرای طرح «پیک کتاب» را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: با اجرای این طرح از گسترش ویروس کرونا در میان مردم جلوگیری می‌ود که ابتکار بسیار خوبی در حوزه کتاب و کتابخوانی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در این شرایط دشوار حاکم بر جامعه نباید امر کتاب و کتابخوانی و مطالعه به فراموشی سپرده شود، تاکید کرد: با اجرای طرح «پیک کتاب» مردم می‌توانند کتاب‌های مورد نیاز خود را از طریق تلفن از کتابخانه‌های عمومی سفارش دهند و آن را با پیک و به‌صورت رایگان دریافت کنند که این امر کمک می‌کند که فرهنگ کتاب و کتابخوانی همچنان در میان مردم گسترش یابد.

وی یادآور شد: در شرایط بیماری کرونا پرهیز از حضور در تجمعات و اماکن عمومی پرتردد امری ضروری است و بی‌گمان طرح «پیک کتاب» در این راستا کارساز خواهد بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان با بیان اینکه در  حال حاضر استان در شرایط زرد کرونایی قرار دارد، اظهار داشت: طبق مصوبات ستاد کرونا برگزاری هر نوع مراسم، تجمع و گردهمایی همچنان ممنوع است.

زارعی با اشاره به اینکه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از تجمع‌های مذهبی، سیاسی و فرهنگی ممنوع اعلام شده است، اظهار کرد: در مواردی نیز که مجبور به حضور در برخی مکان‌ها هستیم حتما پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنیم تا در شرایط قرمز بیماری کرونا قرار نگیریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان نیز در ادامه این مراسم رونمایی اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا، طرح «پیک کتاب» با هدف ارتقای سرانه دسترسی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در برخی از کتابخانه‌های عمومی استان کردستان اجرا می‌شود.

محمد مخدومی با اشاره به چگونگی اجرای این طرح ادامه داد: در مرحله اول از اجرای طرح، 10 باب کتابخانه عمومی در شهرستان‌های استان مشخص شده است که علاقمندان می‌توانند کتاب‌های مورد نظر خود را از این کتابخانه‌ها دریافت کنند.

وی همچنین عنوان کرد: شیوه کار اینگونه است که علاقمندان در روزهای شنبه، یکشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه با کتابخانه‌های مورد نظر در شهرستان متبوع خود تماس می‌گیرند و کتاب مورد نظر خود را سفارش می‌دهند.

مخدومی اضافه کرد: پس از تائید و ثبت سفارش توسط کتابداران، کتاب مورد نظر در روزهای دوشنبه و چهارشنبه هر هفته و در محدوده زمانی 9 الی 12 توسط پیک کتاب و به آدرس اعلام شده توسط متقاضی ارسال می‌شود.

وی همچنین گفت: اعضای کتابخانه برای جستجوی کتاب‌های مورد نیاز خود می‌توانند با مراجعه با سامانه یکپارچه کتاب به آدرس « www.samanpl.ir » منابع مورد نظر را جستجو کنند.

مخدومی با اشاره به کتابخانه‌های مجری طرح یادآوری کرد: در وهله نخست و به صورت آزمایشی، طرح مذکور در 10 کتابخانه عمومی شهید مطهری و شهید برهان عالی در شهرستان سنندج، کتابخانه عمومی نبی اکرم (ص) شهرستان بانه، کتابخانه عمومی شهید بهشتی دیواندره، کتابخانه عمومی شهید ملامحمد امینی سقز، کتابخانه عمومی شهید مدرس شهرستان قروه، کتابخانه عمومی شهید نعمتی شهرستان کامیاران، کتابخانه عمومی شهدای 23 تیر شهرستان مریوان، کتابخانه عمومی شهید دکتر مجید شهریاری شهرستان دهگلان و کتابخانه عمومی شهید نجات اللهی شهرستان بیجار اجرا می‌شود.

به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، علاقمندان برای سفارش کتاب در کتابخانه عمومی شهید مطهری سنندج با شماره 33285521، کتابخانه عمومی برهان عالی سنندج با شماره 33784043، کتابخانه عمومی نبی اکرم (ص) شهرستان بانه با شماره 34260500 و کتابخانه عمومی شهید نجات اللهی شهرستان بیجار با شماره 38220566 تماس بگیرند.

وی اظهار داشت: همچنین سفارش کتاب در کتابخانه عمومی شهید ملامحمد امینی شهرستان سقز در تماس با شماره 36227732، کتابخانه عمومی شهید مدرس قروه با شماره 35224150، کتابخانه عمومی شهید نعمتی کامیاران با شماره 35522830، کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهرستان دیواندره با شماره 38725890، کتابخانه عمومی 23 تیر شهرستان مریوان با شماره 34594935 و کتابخانه عمومی شهید دکتر مجید شهریاری شهرستان دهگلان با شماره 35123366 میسر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خواستار حمایت شهروندان و علاقمندان به کتاب از اجرای طرح پیک کتاب شد و گفت: این طرح می‌تواند در ارتقای سطح دسترسی اعضا به کتاب بسیار موثر باشد و سبب افزایش سرانه مطالعه شود.

مخدومی با بیان اینکه این طرح با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و مجموعه شهرداری و شورای شهر اجرا می‌شود، اضافه کرد: در صورتی که اجرای آزمایشی طرح با موفقیت همراه باشد و استقبال شهروندان را به همراه داشته باشد در سایر کتابخانه‌های عمومی استان نیز اجرا می‌شود.

استان کردستان در حال حاضر دارای 81 باب کتابخانه‌های عمومی است که از این تعداد 51 باب نهادی و بقیه مشارکتی هستند.
گزارشگر
شنو نوری
کد مطلب : ۳۰۱۱۴۳
http://www.ibna.ir/vdcjxvettuqeyvz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تقدیر از مروجان کتابخوانی
نمایشگاه مجازی کتاب