سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی استان از خسارات سیلاب اخیر در امان ماندند، درباره وضعیت کتابخانه عمومی شهرک شهید چمران ماهشهر که بخش بزرگی از آن (شهرک) به زیر آب رفته است، گفت: بارش‌های سیل‌آسای چندروزه نتوانست به زیرساخت این کتابخانه آسیبی وارد کند.
تمهیدات ناشران خوزستانی برای مقابله با سیلاب/ کتابخانه ماهشهر دچار آبگرفتگی نشده است
عباس حسین‌زاده، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، ضمن بیان این نکته که بر اساس بخشنامه ابلاغی کشوری و استانی به شهرهای قرمز و نارنجی، کتابخانه‌های عمومی در این شهرها تعطیل شدند، گفت: پس از بارندگی‌ها و زیر آب رفتن بعضی از مناطق اهواز و استان خوزستان، نیروهای عمرانی کتابخانه‌ها به صورت آماده باش درآمدند و تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر آب گرفتگی کتابخانه‌های عمومی استان به ما واصل نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به زیر آب رفتن بخش بزرگی از شهرک شهید چمران ماهشهر آیا به زیرساخت کتابخانه عمومی این منطقه خسارتی وارد شده است یا خیر؟ بیان کرد: به‌علت نوساز بودن کتابخانه عمومی شهدای چمران ماهشهر (تاسیس در سال ۱۳۹۱) و قرار گرفتن آن در محدوده فضای باز، بارش‌های سیل‌آسای چند روزه نتوانست به زیرساخت این کتابخانه آسیبی وارد کند.

هیچکدام از کتابفروشی‌های اهواز دچار آبگرفتگی نشدند
همچنین رئیس اتحادیه کتابفروشان و نوشت‌افزار اهواز هم درباره خسارات احتمالی به واحدهای زیرمجموعه این صنف، به خبرنگار ایبنا گفت: به‌رغم بارندگی‌های شدید اخیر و سامانه بارشی که از شب گذشته در اهواز آغاز شده است، تاکنون هیچ کتابفروشی در سطح شهر اهواز دچار آبگرفتگی و خسارت نشده است.

فرید اسدی با اشاره به تعطیلی چندروزه کتابفروشی‌های اهواز عنوان کرد: طبق بخشنامه ابلاغی از سوی ستاد استانی به اتحادیه کتابفروشان اهواز از دو هفته گذشته این اصناف تعطیل شد. اما با رایزنی‌های انجام شده از امروز فقط کتابفروشی‌ها (و نه نوشت‌افزارفروشی‌ها) تا ساعت 18 می‌توانند به متقاضیان خدمات ارائه دهند.

رئیس اتحادیه ناشران خوزستان هم در خصوص خسارت وارد شده به موسسات انتشاراتی زیرمجموعه این اتحادیه، به خبرنگار ایبنا گفت: با توجه به زیانی که به ناشران بر اثر سیل و آب‌گرفتگی‌های سال گذشته وارد شد، امسال پیش‌بینی‌هایی صورت گرفت؛ که البته متاسفانه تاثیری نداشت.

کمال کمایی، در توضیح بیشتر این موضوع عنوان کرد: با توجه به فعالیت زیاد برخی ناشران و مواجه شدن با نوسانات قیمت کاغذ، به‌ناچار آنها حجم انبوهی از کاغذ در انبارهایشان نگهداری می‌کنند؛ چراکه در زمان بارندگی شدید، متحمل ضرر زیادی می‌شدند.

وی ادامه داد: به‌علت هزینه بالا و نداشتن توان مالی، بیشتر ناشران مجبورند از منازل ویلایی قدیمی برای انبار کتاب‌ها و کاغذشان استفاده کنند. سال گذشته متاسفانه چنین انبارهایی را آب گرفت و کلی از کتاب‌ها و کاغدها از بین رفت و خسارت زیادی به ناشران وارد شد.
 
با بیان اینکه «با توجه به سنگین بودن کارتُن‌های کتاب و کاغذ و مشکلات حمل و نقل، ناشران نمی‌توانند انبارشان را به طبقات منتقل کنند»، گفت: امسال تمهیداتی اتخاذ کردیم که کتاب و کاغذ در ارتفاع بالاتر به‌طور مثال 1.5 متری قرار بگیرد؛ اما به محض اینکه آب به نزدیک کاغذ برسد، مثل اسفنج رطوبت را جذب می‌کند و فرم‌اش عوض شده و شکل کتاب و کاغذ تغییر می‌کند. اساساً در کشور ما، کاغذها در پوشش مناسب قرار نمی‌گیرند و به‌همین خاطر، در این قبیل حوادث، رطوبت به کاغذ رسیده و از بین می‌رود.

کمایی با بیان اینکه بیشتر کاغذهایی که وارد ایران می‌شود، کاغذهای بازیافتی از کشور چین هستند، توضیح داد: این کاغذها در برابر رطوبت و آب حساس بوده و به‌سرعت حالت خود را از دست می‌دهند و در سال گذشته بیشتر چاپخانه‌ها از این بابت با مشکل مواجه شدند. به‌علت رطوبت بالا در خوزستان در فصل سرما، چاپخانه‌ها هیچ نوع کاغذی را نگهداری نمی‌کنند.
 
وی با اشاره به اثرات سیل بر حمل نقل در اهواز و بیشتر شهرها تاکید کرد: با توجه به نبود انبار مناسب و اتخاذ نکردن تمهیدات لازم در زمان بارندگی برای ارسال کتاب و کاغذ ازسوی شرکت‌های باربری، بیشتر از نیمی از کارتُن‌های کتاب ارسالی در سال گذشته خیس می‌شد؛ هرچند ما تلاش می‌کردیم که با کاور کاغذ و پلمب آن، از آبگرفتگی کاغذها و کارت‌های کتاب جلوگیری کنیم اما عملا این اتفاق نمی‌افتاد.

رئیس اتحادیه ناشران خوزستان افزود: امسال برای حل این مشکلات، هواشناسی را چک می‌کنیم و در روزهای بارانی کتاب ارسال و دریافت نمی‌کنیم.

خبرنگار ایبنا با مسئولان کتابفروشی «رسانه بیداری» در محله نادری و «جعفری» شعبه زیتون اهواز هم در خصوص آبگرفتی واحد صنفی‌شان در بارندگی‌های اخیر، گفت‌وگو کرد که مدیران این دو کتابفروشی در پاسخ، از عدم بروز خسارت جدی به واحدهای صنفی خود خبر دادند.
گزارشگر
فریبا حیدرپور
کد مطلب : ۲۹۹۳۹۰
http://www.ibna.ir/vdcjhhe8yuqehtz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما