بازنشر یک گزارش در پی شهادت محسن فخری‌زاده؛

دانشمندی که در صدر فهرست ترور موساد و سيا قرار داشت

ميخابيل بار زوهار؛ مورخ ونويسنده زندگينامه پايه‌گذار رژيم صهيونيستی «ديويد بن گورين» همراه نسيم مشعال؛ روزنامه‌نگار كهنه‌كار اسراييلی، كتابی را با عنوان «موساد؛ عمليات بزرگ» منتشر كرده‌‌اند كه در آن ترورهای موساد در كشورهای «دشمن اسراييل» و ناتوانی آن‌ها شرح داده شده است.  
دانشمندی که در صدر فهرست ترور موساد و سيا قرار داشت
به گزارش خبرگزاری كتاب ايران (ايبنا)، جمعه هفتم آذرماه 1399، بار دیگر کشور ما به سوگ یکی از دانشمندان هسته‌ای خود نشست و تروریسم جهانی و در رأس آن‌ها اسراییل که در توقف ایران از پیشرفت‌های دانش هسته‌ای ناکام مانده‌اند، با ترور محسن فخری‌زاده؛ رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ، به خیال خام خود درصدد ضربه زدن بر پیکره ایران عزیز برآمدند.
 
در پی شهادت این دانشمند هسته‌ای، گزارشی که دی‌ماه 1390 با محوریت اهداف تروریستی موساد در ایبنا منتشر شده، بازنشر می‌شود. در بخشی از این گزارش آمده که نويسندگانِ كتاب «موساد؛ عمليات بزرگ» از اشخاصی همچون محسن فخری‌زاده نام می‌برند و اين ادعا را مطرح می‌كنند كه او در رتبه نخست فهرست ترور موساد و سيا قرار دارد.
 

ناتوانی اسراييل از توقف برنامه‌های هسته‌ای ايران
«به نقل از روزنامه القدس العربی، زوهار و مشعال در نگارش كتاب «موساد؛ عمليات بزرگ»، به اطلاعاتی از چند مسئول بلندپايه در سازمان جاسوسی اسرایيل (موساد) تكيه كرده‌اند. این‌ دو در كتاب خود آورده‌اند: «پس از تحليل اقدامات موساد و روش‌های اجرای عمليات و اهدافش، يعنی عمليات ترور دانشمندان ايرانی و غيرايرانی، به اين نتيجه حتمی رسيديم كه هيچ سازمان جاسوسی به جز موساد قادر به اجرای چنين ترورهايی نيست.»
 
آنان اضافه می‌كنند كه يگان ترور موساد با عنوان «كيدون» (سرنيزه)، پايگاهی در منطقه نقب در جنوب فلسطين اشغالی در اختيار دارد. در اين پايگاه چهل جنگجوی زن و مرد حضور دارند كه به چند زبان زنده دنيا صحبت می‌كنند. آن‌ها مأمور اجرای ترورها و ديگر عمليات موساد در داخل «كشورهای دشمن اسرایيل» هستند.
 
نويسندگان می‌گويند اسرایيل فقط به ترور دانشمندان ايرانی اكتفا نمی‌كند بلكه از طريق اقدامات پنهانی جاسوسان، فرستادن واحدهای ترور به داخل ايران، انفجار، ثبت شركت‌های غير واقعی و طراحی ترور مسئولان عالي‌رتبه ايرانی مرتبط با برنامه هسته‌ای، با كل برنامه هسته‌ای ايران در حال مبارزه است.
 
نويسندگان در اين كتاب از اشخاصی از جمله «محسن فخری‌زاده» نام می‌برند كه رسانه‌های غربی، لقب «پدر برنامه‌ هسته‌ای نظامی ايران» را به او داده‌اند و جزیيات زندگی و اطلاعات كاملی را از او منتشر كرده‌اند و اين ادعا را مطرح می‌كنند كه اين فرد در رتبه نخست فهرست ترور موساد و سيا قرار دارد.
 
نويسندگان در بخشی از اين كتاب هم به گفت‌وگوی مدير پژوهش‌های موسسه استراتفور آمريكا، روا بهالا، با روزنامه «ديلی تلگراف» اشاره می‌كنند كه وی موساد را در حال جنگ با برنامه هسته‌ای ايران توصيف می‌كند و می‌گويد: بهترين اقدام، ترور مسئولان هسته‌ای ايران، با همكاری سازمان اطلاعات و امنيت آمريكا (سيا) است.
 
نكته قابل‌توجهی كه اين كتاب درباره كشورهای درگير در برنامه هسته‌ای ايران مطرح می‌كند آن است كه آمريكايی‌ها و اسرایيلی‌ها هنوز برنامه‌های هسته‌ای ايران را به يک اندازه درک نكرده‌اند. آنان ادامه می‌دهند كه تل آويو و واشنگتن، هنوز متوجه نشده‌اند كه روسيه خواستار تبديل ايران به يک قدرت هسته‌ای نيست و علت آن هم نزديكی مرزی ايران با روسيه، تركيه و جمهوری‌های مسلمان‌نشين آسيای ميانه و قفقاز است. نويسندگان در اين‌‌باره معتقدند كه تبديل شدن ايران به يک قدرت هسته‌ای، تأثير اين كشور بر جمهوری‌‌های مسلمان‌نشين آسيای ميانه را دو چندان خواهد كرد و اين چيزی است كه مسكو خواهان آن نيست. ضمن آنكه اگر ايران به بمب اتم و موشک‌های دوربُرد و موشک‌های قادر به حمل كلاهک هسته‌ای دست يابد، روسيه خود را در معرض خطر می‌بيند.
 
نويسندگان كتاب معتقدند، نيروی هوايی اسرایيل حتی اگر بتواند آسيب‌هايی هم به تأسسيات هسته‌ای ايران كه در مناطق مختلف اين كشور پخش شده است، بزند، نمي‌تواند به‌طور كامل آن را ويران كند؛ ضمن آن‌كه واكنش ايران همراه حزب‌الله و حماس هم بسيار شديد خواهد بود. اين مطلب، دستگاه تصميم‌گيری سياسی تل آويو را مجبور به گرفتن يک تصميم سرنوشت‌ساز می‌كند؛ تصميمی كه دولت صهيونيستی از ابتدای تأسيسش در سال 1948 تاكنون با آن مواجه نشده است.
 
سخن پايانی نويسندگان در اين جمله خلاصه می‌شود كه بايد برای همه آشكار باشد كه موساد توان نابودی برنامه هسته‌ای ايران را ندارد.»

لینک این گزارش در ایبنا:

http://www.ibna.ir/fa/report/127452
کد مطلب : ۲۹۹۲۱۴
http://www.ibna.ir/vdcezo8wejh8owi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی