نخستین بخش نگهداری اسناد، نسخ خطی و نفیس چاپی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان با نام «برهان‌الدین حمدی» در کتابخانه عمومی شهید برهان عالی در شهرک بهاران سنندج افتتاح شد.
بخش نگهداری از اسناد، نسخ خطی و نسخ چاپی نفیس در سنندج افتتاح شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان در آیین افتتاح این بخش که با حضور برخی اعضای شورای اسلامی شهر سنندج و فعالان فرهنگی برگزار شد، گفت: بخش نگهداری نسخ خطی کتابخانه‌های عمومی استان در فضایی به‌مساحت بیش از ۳۰ مترمربع در کتابخانه عمومی شهید برهان عالی راه‌اندازی شده است.

محمد عبدالملکی با اشاره به اینکه این بخش تنها فضای نگهداری نسخ خطی در استان است، اضافه کرد: در این بخش بیش از ۵۱۵ نسخه شامل ۵۹ نسخه خطی، ۳۲۸ چاپ سربی و ۱۲۸ کتب سنگی و بسیاری اسناد قدیمی است که در شرایطی استاندارد نگهداری می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام کتاب‌های این بخش اسکن شده و به‌صورت الکترونیک در اختیار پژوهشگران استان قرار دارد، یادآور شد: راه‌اندازی این بخش جهت حفظ و نگهداری از نسخ خطی و قدیمی استان و استفاده پژوهشگران از نیازهای ضروری بود که تحقق یافت است.

عبدالملکی با بیان اینکه نسخ خطی مورد نظر پس از جمع آوری، در مرکز اسناد مرمت و به بخش نگهداری نسخ خطی تحویل داده شده است، افزود: آفت‌زدایی منابع و نحوه صحیح استفاده افراد از نسخ خطی و قدیمی امری مهم است که باید باجدیت مورد توجه قرار بگیرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، نسخ قدیمی و خطی را بخش مهمی از فرهنگ و هویت جامعه دانست و تاکید کرد: به این منظور، حفظ هویت فرهنگی، آثار ملی و فرهنگی باید با جدیت و ضرورت بیشتری دنبال شود چون حفظ و نگهداری آثار فرهنگی و تاریخی یک وظیفه عمومی است و راه‌اندازی چنین بخش‌هایی نقش موثری در نگهداری آثار و نسخ قدیمی به عنوان هویت جامعه دارد.

عبدالملکی در ادامه با بیان اینکه انتظار می‌رود با کمک فرهیختگان، علما و اهالی علمی نسخ قدیمی موجود در این استان شناسایی و به این بخش اهدا شود، گفت: از مردم استان دعوت می‌شود تا به منظور حفظ هویت فرهنگی مردمان این منطقه، نسخ خطی و آثار فرهنگی موجود در منازل خود را به بخش نگهداری نسخ خطی تحویل دهند.

یادآوری می‌شود، استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارای ۸۰ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی است که بیش از ۵۰ هزار نفر در این کتابخانه‌ها عضویت دارند.
کد مطلب : ۲۸۷۴۱۱
http://www.ibna.ir/vdca60nu649nay1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما