در چهلمین روز شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی؛

مجموعه شعر «عقیق سرخ سلیمانی» در اردبیل رونمایی شد

بزرگداشت هنری اربعین شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی و هم‌رزمان شهیدش از سوی انجمن هنری و ادبی سازمان بسیج هنرمندان استان اردبیل، با رونمایی از مجموعه شعر «عقیق سرخ سلیمانی» برگزار شد.
مجموعه شعر «عقیق سرخ سلیمانی» در اردبیل رونمایی شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل، در جریان بزرگداشت هنری اربعین شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی که از سوی انجمن هنری و ادبی سازمان بسیج هنرمندان استان اردبیل در نگارخانه ختایی پایگاه جهانی بقعه شیخ صفی الدین برگزار شد، سردار جلیل بابازاده قانع، فرمانده سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل، در سخنانی گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی با عمل و رفتار خود نشان داد که اگر گرسنه، سیر و شاد هم باشیم، همگی در کنار هم هستیم و خواهیم بود.


وی افزود: گفتمان و حرکتی که از ابتدای انقلاب اسلامی به راه افتاده، تاکنون ادامه داشته و هیچ تغییری نکرده است؛ چنان‌که زمانی شهید مهدی باکری در آن سوی فرات نوشت «خداوندا مرا پاکیزه بپذیر» و در خاک کربلا به شهادت رسید و امروز یعنی 35 سال پس از آن واقعه، سردار شهید قاسم سلیمانی همان عبارت را نوشته و در این خاک مقدس به شهادت رسیده است.

بابازاده ادامه داد: اگر شعرا و بزرگان ادبی 1400 سال قبل با ایثار و فداکاری خود وقایع را به شکل‌های مختلف نقل نمی‌کردند، مشخص نبود سرنوشت مسلمانان و شیعیان جهان چه می‌شد؛ اما امروز در سایه همان اسناد ثبت‌شده، پدیده انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس در امتداد نهضت عاشورا رخ داده است.

فرمانده سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل تصریح کرد: در جنوب کشور و در منطقه‌ فکه، محلی وجود دارد به‌نام گودال قتلگاه که در عملیات والفجر مقدماتی برخی نیروهای ایرانی در آن گودال ماندند و دشمن بعثی امکان تصرف آن را نداشت؛ نیروهای ایرانی هم امکان رسیدن به محل را نداشتند؛ پس از چند سال که نیروهای خودی به این محل رسیدند، در کنار رزمندگان شهید، یک دست‌نوشته کشف شد با متنی به این مضمون که «امروز روز چهارم است که در این محل محاصره هستیم. آب جیره‌بندی شده است و همه تشنه هستند بجز شهدا». همین دست‌خط علاوه بر اینکه نشان می‌داد نویسنده آن در روز چهارم به مقام شهادت رسیده، نشانگر ماندگاری نوشته‌ها و آثار مکتوب است و بر این اساس، شعرا و نویسندگان وظیفه دارند روایت زندگی و شهادت عباس بابایی‌ها، صیاد شیرازی‌ها و سلیمانی‌ها را منعکس کنند.
 

سیدسعید اطهر نیاری، مسئول انجمن شعر بسیج هنرمندان استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: رهنمودهای مقام معظم رهبری، آکنده از مضامین درخشان و کاربردی و بیانگر سیاست و نگرش جمهوری اسلامی درباره شعر و شاعران است.

وی افزود: رهبر فرزانه، رسالت شعرا در جنگ بین حق و باطل را به صراحت باز می‌گویند؛ بر این اساس، بی‌طرفی در دعوای حق و باطل معنی ندارد، یعنی باید مقابل باطل ایستاد؛ یکی به شکل نظامی، یکی به شکل سیاسی و افرادی نیز با بیان اندیشه و فکر.

اطهر نیاری ادامه داد: شاعر نمی‌تواند در جنگ بین حق و باطل بی‌طرف باشد؛ اگر بود تضییع نعمت خدا کرده و اگر طرف باطل را گرفت، بحث اهمال نیست، بلکه جنایت کرده است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری با تبیین جایگاه شعر می‌فرمایند «شعر انقلاب، شعری است که در خدمت هدف انقلاب باشد» در خدمت عدالت و انسانیت، دین، وحدت ملی، پیشرفت همه‌جانبه کشور و انسان‌سازی به معنای واقعی.
 

این شاعر و نویسنده اردبیلی درباره چگونگی گردآوری کتاب «عقیق سرخ سلیمانی» اظهار کرد: برای ادای دین به مقام والای سردار شهید سلیمانی، فردای شهادت ایشان، فراخوانی در فضای مجازی و خبرگزاری‌ها منتشر شد و به‌همت مدیران انجمن شعر استان‌ها و شاعران برجسته کشور، در ۱۰ روز ۳۲۱ اثر از ۲۱۴ شاعر به دبیرخانه رسید و مجموعه حاضر، شامل ۱۴۹ اثر منتخب است که 46 اثر از استان اردبیل در آن جای گرفته و نخستین مجموعه درباره سردار شهید و مدافعان حرم محسوب می‌شود.

وی افزود: این اتفاق با همکاری همسرم، سپیده فرخ‌نهاد میسر شد و سردار بابازاده در پیگیری، اطلاع‌رسانی و اخذ مجوز تلاش مجدّانه‌ای داشتند که شایسته تقدیر است.

اطهر نیاری گفت: این کتاب از سوی انتشارات محقق اردبیلی در 300 صفحه و قطع وزیری در چاپخانه شیران‌نگار و با حمایت انجمن شعر بسیج هنرمندان استان اردبیل به چاپ رسیده و نخستین مجموعه از اشعار 149 شاعر 28 استان کشور با موضوع سپهبد شهید سلیمانی است.
 


بنا بر این گزارش، رونمایی از نخستین کتاب مجموعه شعر شاعران کشور و استان در رثای حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم با نام «عقیق سرخ سلیمانی»، رونمایی از قطعه موسیقی دوزبانه «سرداریمیز»، قرائت شعر شاعران منتخب استان اردبیل و زنجان، قرائت داستان کوتاه و دل‌نوشته، نمایش رادیویی، اجرای نمایش، ارائه اثر خوشنویسان منتخب استان و طراحی زنده پرتره از دیگر بخش‌های بزرگداشت هنری اربعین شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هم‌رزمان شهیدش بود که به همت انجمن هنری و ادبی سازمان بسیج هنرمندان استان اردبیل در نگارخانه ختایی پایگاه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد.
کد مطلب : ۲۸۷۱۹۸
http://www.ibna.ir/vdccomqi42bq4s8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما