مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر در نشست خبری:

95 اثر به جایزه کتاب سال استان بوشهر ارسال شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر از ارسال 95 اثر به جایزه کتاب سال بوشهر خبر داد و گفت: آئین پایانی این جایزه اسفندماه امسال برگزار می‌شود.
95 اثر به جایزه کتاب سال استان بوشهر ارسال شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بوشهر، فاطمه کرم‌پور در نشست خبری خود که شنبه 19 بهمن‎ماه برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن آیین پایانی جایزه کتاب سال بوشهر در اسفندماه 98، گفت: فراخوان این رویداد با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر، حمایت و تشویق مولفان، مترجمان و ناشران، معرفی نویسندگان فعال و ارتقای سطح کیفی نشر منتشر شد. کلیه مولفان، مترجمان و مصححان استان بوشهر که چاپ اول آثارشان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ منتشر شده بود، در این رویداد شرکت کردند.

وی در ادامه درخصوص تعداد آثار ارسال شده به این رویداد علمی توضیح داد: در مجموع 95 اثر از نویسندگان بومی به جایزه کتاب سال بوشهر - که برای نخستین بار در بوشهر برگزار می‎شود - در شش بخش ارسال شد که این آثار از سوی 27 داور در موسسه خانه کتاب مورد داوری قرار گرفتند. درنهایت چهار اثر به‎عنوان اثر برگزیده انتخاب شدند که در آیین پایانی این رویداد که اسفندماه سال جاری برگزار می‎شود، معرفی می‎شوند. همچنین در این آیین از شش اثر نیز تقدیر به عمل می‎آید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در ادامه به برگزاری جشنواره ملی داستان‎نویسی رضوی در بوشهر اشاره کرد و گفت: با توجه به پیشینه و سبقه خوبی که استان بوشهر در زمینه برگزاری جشنواره ملی مشاعره رضوی و ادبیات به‎ویژه ادبیات داستانی دارد، درصدد برآمدیم متولی برگزاری جشنواره ملی داستان‎نویسی رضوی شویم که پس از ارائه اسناد و مدارک لازم، بنیاد بین‎المللی فرهنگی امام رضا (ع) با میزبانی بوشهر برای برگزاری این رویداد موافقت کرد.

کرم‌پور همچنین با اشاره به پایان مهلت ارسال اثر به جشنواره مطبوعات استان بوشهر تصریح کرد: 407 اثر شامل مقاله، گفت‎وگو، یادداشت تخصصی و... در حوزه‎های مختلف از سوی فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران و روزنامه‎نگاران استان به این رویداد ارسال شده که اینکه در حال داوری هستند و برگزیدگان این رویداد نیز در نیمه دوم اسفندماه در آیینی با حضور مسئولان فرهنگی کشور در بوشهر معرفی می‎شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر در ادامه درخصوص برگزار نشدن نمایشگاه کتاب بوشهر در سال جاری نیز توضیح داد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در آذرماه تاریخی را برای برگزاری نمایشگاه کتاب با موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران هماهنگ کرد؛ اما متاسفانه در تاریخ تعیین‌شده نمایشگاه بین‎المللی بوشهر برای برگزاری یک رویداد ملی دیگر رزرو شده بود که همین مساله موجب شد که نتوانیم نمایشگاه کتاب را در سال 98 برگزار کنیم؛ چراکه نمایشگاه‎های کتاب استانی بر اساس تقویم و بازه زمانی مشخص برنامه‎ریزی شده است و ما به‌دلیل کمبود فضا نتواستیم این رویداد بزرگ فرهنگی را در تاریخ مشخص‎شده برگزار کنیم؛ اما درصدد هستیم در ماه‎های آغازین سال 99 این نمایشگاه را در فرصتی مناسب برپا کنیم.

وی در پایان درباره فراخوان جمع‎‌‎آوری اسناد تاریخی، عکس، ملزومات و اشیا برای موزه «چاپ، نشر و مطبوعات جنوب کشور» گفت: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف راه‌اندازی این موزه از خبرنگاران و فعالان حوزه فرهنگ و هنر دعوت می‎کند که آثار و اسناد نشریات قدیمی، ملزومات چاپ، عکس، سند و اشیای مرتبط ارزشمندی که در اختیار دارند برای نمایش و نگهداری در این موزه با حفظ امتیاز معنوی به نام ارائه‎دهنده یا صاحب اثر در اختیار واحد مطبوعات اداره‎کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر قرار بدهند. بدون تردید این اقدام ارزشمند می‌تواند موجب غنای بیشتر این موزه در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و آگاهی‌بخشی باشد. همچنین در این زمینه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات ارزشمند اصحاب فرهنگ، هنر و فعالان عرصه رسانه و صاحب‌نظران و عموم مردم هستیم.

کرمپور با اشاره به برگزاری مرحله پایانی دهمین جشنواره دانش‎آموزی رضوی در بوشهر یادآور شد: زهرا رجب‌پور و فاطمه رجب‌پور از بوشهر و محمدصدرا عابدی، امیرعلی عابدی، ستایش جعفری و مهدا فخرایی از دیّر نفرات در مرحله نهایی این رویداد در سه بخش مشاعره عادی، سرعتی و مشروط به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

وی همچنین گفت: امسال پنج شهر استان شامل برازجان، خورموج، کاکی، گناوه و کنگان در لیست نهایی 38 نامزد پایتخت کتاب ایران قرار گرفتند و دو روستای استان هم به جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب راه یافتند.
کد مطلب : ۲۸۷۰۱۶
http://www.ibna.ir/vdcb8zb50rhbwgp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما