​رئیس‌جمهور در آیین اختتامیه سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال بیان کرد؛

مفاخر ایرانی بر گردن فرهنگ دنیا حق دارند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آئین اختتامیه سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال ضمن تشریح اهمیت و جایگاه کتاب و فرهنگ در پیروزی انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر فرهنگ جهان بیان کرد: دشمنان می‌دانند فرهنگ برای ملت ایران عزیز است و مفاخر ایران به گردن فرهنگ جهان حق دارند.
مفاخر ایرانی بر گردن فرهنگ دنیا حق دارند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اختتامیه سی‌وهفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، عصر امروز، (چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه) با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و اهالی قلم برگزار شد.

روحانی با بیان این مطلب که خوشحالم در ایام دهه فجر بین اندیشمندان و اهالی قلم حضور دارم، بیان کرد: تردیدی نداریم که رشد و افتخار امروز آینده و البته دیروز ما در سایه علم، دانش و اندیشه و ماندگاری آن در سایه کتابت و کتاب است. هدف این است با پیشروی جامعه و انسان‌ها، مسیر را برای مردم روشن کنیم.

وی افزود: نکته مهم این است که وظیفه ما در این مسیر تا کجاست و مردم ما تا چه حد اختیار و حقوق دارند تا مسیری را انتخاب کنند؟ قرآن می‌گوید «ولایت خداوند برای این است که مردم را از تاریکی‌ها برهاند و نور و روشنایی را در مسیر راه آن‌ها قرار دهد» خداوند می‌گوید می‌خواهم مسیر را روشن کنم و این شما هستید که انتخاب می‌کنید.
 
رئیس‌جمهور گفت‌: انتخاب‌گر بودن بسیار با اهمیت است و اتفاقا یکی از مشکلات جامعه امروز ما همین موضوع است؛ به‌عبارت دیگر برخی تصور می‌کنند بالاتر از نور وظیفه دیگری برعهده آن‌هاست؛ درحالی‌که انتخاب برعهده مردم است؛ البته اینکه بپذیرند یا نپذیرند نیز در اختیار مردم قرار دارد. ما باید مسیر را معرفی کنیم و نگذاریم تا تاریکی باقی بماند.
 
روحانی بیان کرد: در مهم‌ترین کتاب ما خداوند می‌گوید، همه کتاب‌ها و انبیاء الهی برای روشنایی مسیر نازل شده و آمده‌اند تا مردم راحت‌تر برگزینند و انتخاب کنند. انتخاب بزرگ ما که این روزها چهل‌ویکمین بار به استقبال آن می‌رویم، برمبنای آگاهی مردم و در اثر کتاب و کتابت و روشنگری بود. از همان لحظه آغاز نهضت در سال 1341 این روشنگری در قالب اعلامیه‌های علما و همان صفحه‌های مکتوب که به‌دست عالمان بزرگ و نخبگان نوشته شده بود، انقلاب شکل گرفت و آغاز شد.
 
رئیس دولت تدبیر و امید افزود: در آن سال‌ها، همه‌جا بیان، زبان، کتاب و نشر بود که توانست مردم را در مسیر درست برای آزادی قرار دهد. دو نکته مهم قابل ذکر است؛ نخست اینکه کتاب را بنویسیم، ارج نهیم و البته نقد کنیم. نقد کتاب بسیار مهم است اگر کتابی را نقد کنیم، نشان اهمیت آن اثر است.

نقد مردم را به خرید کتاب تشویق می‌کند
وی ادامه داد: نقد یعنی کتاب، درخور بحث و انتقاد و تضرب آراست. وقتی کتابی نقد می‌شود موجب تشویق مردم به مطالعه و خرید آن خواهد شد؛ به‌عبارت دیگر در سایه نقد، کتاب از سوی مردم دیده می‌شود. یکی از راه‌های تشویق مردم به خرید کتاب نقد است که نباید فراموش شود.
 
روحانی با اشاره به روزهای مبارزه مردم ایران برای استقرار حکومت اسلامی افزود: در روزهای نخست راه را گم نکردیم، علاوه بر این در دوسالی که تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی از سوی دشمنان به‌ویژه آمریکا بودیم، یعنی اقداماتی که خلاف مقررات، قطعنامه‌های بین‌المللی و موازین حقوقی بود اولین بار است که مستقیم با آمریکا رو در رو می‌شویم و البته باید بگویم همه قطعنامه‌های بین‌المللی حامی ما هستند و آمریکا برخلاف موازین و قطعنامه‌هایی که خود پای آن‌ها را امضا کرده عمل می‌کند.
 
روحانی با اشاره به تحریم‌های همه‌جانبه دولت آمریکا علیه ایران گفت: در جریان تحریم‌ها قدرت بزرگ دنیا ملت ایران را تحریم کرده است، یعنی 83 میلیون جمعیت ایران نه فقط فرد یا گروهی خاص. اعلام اخبار مبنی بر تحریم افراد و گروه‌های خاص، فریبکاری آمریکا را نشان می‌دهد. همه این جریان‌ها ازجمله ایجاد مانع برای ورود قطعات و دارو به کشور به معنای تحریم جریان تولید و تلاش کارگران ایرانی است.
 
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به تاثیر تولید کتاب بر جریان اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران بیان کرد: در این جریان خصمانه است که با کتاب و نشر باید این واقعیت‌ها را به مردم نشان داد. آمریکا دشمن یک حکومت نیست؛ آمریکا امروز اقدامات تروریستی گسترده‌ای را انجام می‌دهد، از جمله اینکه 52 مرکز فرهنگی ایران را تهدید به تخریب می‌کند. آمریکا امروز ملت بزرگ فرهنگ‌دوست و فرهنگ‌ساز ایران را که بر گردن همه ایران حق دارد را تهدید می‌کند و تحت فشار قرار می‌دهد؛ اما نکته مهم در این جریان این است که فشارها مانع از تغییر مسیر ما نشده است؛ اما آمریکا تلاش می‌کند از مسیر منحرف شویم و وارد مسیری شویم که او انتخاب می‌کند. اما تأکید می‌کنم ملت ما با هوش، با تدبیر و صبر فراوان ایستاده است.
 
وی با اشاره به اهمیت ایستادگی دولتمردان در روزهای سخت بیان کرد: آمدن به صحنه و پذیرفتن بار مسئولیت در روزگار سخت هنر است؛ همه ملت ما بار سخت را بر دوش گرفته‌اند.
 
روحانی با اشاره به وضعیت اقتصادی دو سال گذشته گفت: با وجود ماه‌ها فشار از نظر اقتصادی از سال‌های گذشته عقب‌تر نیستیم. اینکه درباره رشد آمار نشر بیان شد بسیار مهم است. وقتی از توسعه و فشارهای اقتصادی صحبت می‌شود به‌عنوان مثال می‌گویند نمی‌توان بدون تولیدات کشاورزی زندگی کرد اما می‌توان بدون کتاب و نشر زندگی کرد. اما همان طور که اعلام شد از سوی وزیر محترم در عرصه تولید علم و کتاب از سال‌های قبل عملکرد بهتری داشته‌ایم که نشان می‌دهد مسیر را گم نکرده‌ایم، علاوه بر این آمارها نشان می‌دهد رشد در همه عرصه‌های فرهنگ وجود دارد. به‌عبارت دیگر ملت ما در رشته‌های مختلف از جمله سینما، تئاتر و موسیقی پیشتاز است و وضعیت ما در مقایسه با سال گذشته مطلوب‌تر ارزیابی می‌شود.
 
روحانی با اشاره به وضعیت دور از انتظار اقتصاد کشور در مقایسه با دو سال گذشته گفت: اقتصاددان‌ها این وضعیت مطلوب را پیش‌بینی نمی‌کردند. امروز در جلسه هیأت دولت اعلام کردم در برخی امور، تورم تولیدگر به‌عنوان مثال در عرصه صنعت که در آینده ظاهر خواهد شد منفی است و در برخی امور 7دهم درصد است به عبارت دیگر در ماه‌های آینده شرایط بهتری را تجربه خواهیم کرد. در مجموع همه این شرایط به معنای ایستادگی ملت ایران است؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها فکر می‌کردند در روزهای نخست فشارهای حداکثری ایران را به زانو درخواهند آورد.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به موفقیت‌های اخیر ایران در ساقط‌کردن پهباد متجاوز آمریکایی و موشک‌باران پایگاه نظامی این کشور در عراق بعد از ترور سردار سلیمانی بیان کرد: آیا به خاطر داریم در سال‌های گذشته و حتی ده‌های اخیر از سوی کشوری این واکنش‌ها انجام شده باشد؟
 
روحانی درباره مسأله تحریم و زیرپا گذاشتن تعهد هسته‌ای از سوی آمریکا و کشور‌های اروپایی بیان کرد: همه دنیا آمریکا را محکوم کردن که به معنای پیروزی کشور ایران است. این محکومیت سه‌بار در طول سال گذشته تکرار شد. آمریکا حتی از سوی دادگاه لاهه نیز ملزم به توقف تحریم غذایی و دارویی ایران شد اما همچنان آمریکا به این الزام پایبند نیست بنابراین در زمینه حقوقی و سیاسی نیز ایران پیروز است اما یادآور می‌شوم همچنان تحت فشار هستیم.
 
وی ادامه داد: در ملاقات با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به صراحت از ملت ایران عذرخواهی شد. بنابراین معتقدم در همه شاخص‌ها در برابر فشارها تسلیم نشدیم و نخواهیم شد. ما روزهای بلندی پیش‌رو داریم و البته هم باید مردم را تشویق کنیم تا در مواقع ضروری به نقد توجه کنند همه نهادها قابل نقد هستند. در سال‌های اخیر دو سه مسأله مهم مرتبط با جنایت آمریکا را در منطقه شاهد بودیم تحریم، ظلم بر مردم منطقه با حمایت از تروریسم، از جمله ترور شهید سلیمانی و همچنین تحقیر مردم منطقه با طرح معامله قرن یا به تعبیر دقیق‌تر جنایت قرن.
 
رئیس دولت تدبیر و امید بیان کرد: از همه اصحاب قلم می‌خواهم دولت و ملت خودشان را یاری کنند با نوشتن بیشتر. با هر جمله‌ای که مسیر را روشن‌تر کند که مدنظر قرآن است. اگر کتابی مسیر را روشن و نقطه تاریکی را از بین ببرد و آینده را روشن کند کتاب مدنظر قرآن است.
 
روحانی با اشاره به تهدید آمریکا به تخریب 52 مرکز فرهنگی ایران از سوی آمریکا بیان کرد: دشمن می‌داند فرهنگ برای ما و مردم ایران عزیز است، ابن‌سیناها، خوارزمی‌ها، مولاناها و اندیشمندان و مفاخر دیگر ایران و شعرا به گردن فرهنگ جهان حق داشتند و امروز مردم همان راه را ادامه خواهند داد.
کد مطلب : ۲۸۶۹۳۰
http://www.ibna.ir/vdcfmvd0xw6dc1a.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما