دومین برنامه «شبی با یک نویسنده» در اردبیل به معرفی و تجلیل از رضا کاظمی اختصاص یافت.
آئین تجلیل از رضا کاظمی، نویسنده اردبیلی برگزار شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل، «شبی با یک نویسنده» عنوان سلسله برنامه‌هایی است که با هدف معرفی و توسعه هسته‌های اندیشه‌ورزی و ایجاد همدلی بین فعالان حوزه فرهنگ و هنر برگزار می‌شود و این بار به همت انجمن مردم‌نهاد نشاط و امید، همیاری خانه فرهنگ و هنر، خانه داستان و حمایت دفتر امور فرهنگی- اجتماعی استانداری و اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان شکل گرفت.

برنامه نخست، سال گذشته با معرفی یعسوب محسنی، یکی از داستان‌نویسان استان در «هفته اردبیل» برگزار شد و در گام دوم به تجلیل از رضا کاظمی، دیگر داستان‌نویس استان در حضور دوستداران فرهنگ و ادب اختصاص یافت.

شفیع شفیعی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، در مقام نخستین سخنران برنامه گفت: چند سال پیش، معاون سیاسی پیشین استانداری که خود از اهالی کتاب بود و در اغلب جلسات هم پیشنهاد کتاب می‌کرد، عقیده داشت اردبیل هسته‌های اندیشه‌ورزی، دورهمی‌های کتابخوانی و جلسات هم‌فکری کم دارد و حال شاهدیم که این دغدغه به جایی رسیده که نشست‌هایی با موضوع کتاب شکل بگیرد.
 
وی افزود: امروز اتفاقات ادبی اینچنینی با اینکه کم است اما آغاز خوب و امیدوار کننده‌ای محسوب می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با اشاره به حرکت‌های خودجوشی که این روزها در کتابفروشی‌ها، کافه‌کتاب‌ها، نگارخانه‌ها و گاه به همت سمن‌ها رخ می‌دهد، تصریح کرد: ما در بسیاری از موارد اجتماعی مشکل داریم؛ از تولید یا ساماندهی زباله، منابع آب، محیط زیست، حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و... اما اگر منتظر حل شدن این مسائل باشیم تا بعد به موضوعاتی چون کتابخوانی بپردازیم، دچار نوعی فریب شده‌ایم.
 

وی با تأکید بر گسترش هسته‌های تفکر و اندیشه ادامه داد: هدف از چنین برنامه‌هایی، ابتدا دور هم نشینی هنرمندان و نویسندگان است؛ ثانیاً بزرگداشت و معرفی سرمایه‌های اجتماعی و شناساندن آنها به بخش مهمی از جامعه و این به معنای ارج نهادن به ارزش‌های فرامادی است.

شفیعی تأکید کرد: برای چنین رویدادهایی نباید منتظر کارهای دولتی بود بلکه باید خود را به آنها تحمیل کرد و کار را پیش برد.

یعسوب محسنی نویسنده اردبیلی نیز ابتدای سخن خود را با توصیف وضعیت ادبیات آغاز و اظهار کرد: ادبیات ما از درون تاریخ ما برخاسته است و از آنجا که تاریخ ما سیاه است، سرد است و غم دارد، ذات ادبیات ما تاریک است؛ اما به همان اندازه که تهدید است، فرصتی است برای عدالت‌طلبی و کشف حقیقت؛ بر این اساس، نویسنده تلاش می‌کند تا از دل همین تاریکی به جایی برسد.

وی درباره خصوصیات بارز رضا کاظمی نیز گفت: وی در حیطه ادبیات داستانی اردبیل سرشناس بوده و آثارش چند سطح از همگامان او بالاتر است.

محسنی که سال گذشته یکی از آثارش نامزد دریافت جایزه جلال آل احمد بود، افزود: زحمات بی‌چشمداشت کاظمی طی بیش از ۲۵ سال بر هیچکس پوشیده نیست؛ از تعلیم نونویسان و نوقلمداران تا حضور در جشنواره‌ها و برگزاری کارگاه‌ها.

وی اضافه کرد: تکان‌دهنده بودن آثار او به گره‌های داستانی در آثار وی برمی‌گردد و اینکه کاملاً مهندسی‌شده و تکنیکی رویاپردازی می‌کند؛ گرایش به مرگ، فرو افتادن در نوستالژی‌های از دست‌رفته، تجسم منطق روایی به دنیای شبح‌وار، خلق جزئیات موشکافانه، مهارت در نثر و بینش عمیق ذاتی.

این نویسنده با بیان اینکه داستان کوتاه فقط یک راز است، اما ارزش آن در همدردی با انسان ستمدیده است، اذعان کرد: داستان‌های کاظمی بر پیرنگ استوار نیست؛ عمق، ظرافت و نمادگرایی در کنار تشخص زبانی در داستان‌های ترکی او قرار می‌گیرد و داستان را به اوج می‌برد اما هیچ‌گاه ایرانی بودن آن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

 وی افزود: کاظمی، روایت‌های مستند دارد، هجو نمی‌نویسد، داستان از کَفَش درنمی‌رود، هدف و مفهوم خاصی پیدا می‌کند، بدون مقدمه‌چینی وارد اصل ماجرا می‌شود، مخاطب را محدود به روایت نمی‌کند، از توصیف‌های اضافی می‌پرهیزد و مخاطب را در همان ابتدا گرفتار می‌کند؛ از همان جایی که حادثه آغاز می‌شود.

محسنی ادامه داد: در آثار کاظمی، مقدمه، پیش از نگارش مشخص است؛ جز از مسیر اصلی پیش نمی‌رود و سریع به جانب هدف خیز بر می‌دارد. با تعلیق مشخص مخاطب را به هیجان می‌آورد و در یک کلام، او کاربلد است و مکتب اردبیل کاظمی را از یاد نخواهد برد.
 

کاظمی نیز با چند روایت اپیزودیک، بهت و طنز و شگفتی را توأمان به جمع حاضر در رویداد هدیه کرد. از اینکه «ما تاریخ چند هزار ساله داریم» تا «کار نویسنده زنده کردن و پروراندن شخصیت‌هایی از آدم‌های عادی است» و اینکه کتاب خودش را که زمانی 1500 تومان قیمت روی جلد خورده بود، با تبلیغ دستفروش کنار خیابان به 5 هزار تومان از صاحب بساطی خریده است!

بنا به این گزارش، در خلال مراسم، مجری برنامه مروری بر زندگی ادبی رضا کاظمی انجام داد و بخش‌هایی از بیوگرافی وی را با حاضران به اشتراک گذاشت؛ اینکه زندگینامه جابربن حیان را به پیشنهاد داوود غفارزادگان کار کرد؛ داوری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی را در کارنامه خود دارد؛ کارگاه‌های داستان و خاطره‌نویسی را مدیریت کرده، به تألیف نخستین سالنامه داستانی استانی پرداخته، توپولوژی 40 داستان را در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به انجام رسانده، 99 داستانک از ۹۹ نویسنده خارجی را ترجمه کرده است و چندین و چند کار کرده و نکرده دیگر...
اجرای موسیقی زنده، رونمایی از تمبر هدیه شرکت مانا تمبر (کارگزار رسمی شرکت پست در شمال غرب کشور)، اهدای لوح تقدیر و تابلوهای نفیس از نهاد کتابخانه‌های عمومی، دفتر امور اجتماعی استانداری، خانه فرهنگ و هنر و معاونت فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر برنامه‌های این رویداد ادبی بود.
کد مطلب : ۲۸۴۶۰۷
http://www.ibna.ir/vdce7e8wfjh8vpi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما