کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مروری بر کتاب‌های آقاجان «دایی جان ناپلئون»

12 آذر 1398 ساعت 15:18

نصرت کریمی بازیگر نقش آقاجان در «دایی جان ناپلئون» امروز دوازدهم آذرماه در گذشت،‌به این بهانه مروری داشته‌ایم بر کتاب‌های او.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)‌ نصرت کریمی، بازیگر سینما و تئاتر امروز دوازدهم آذرماه بر اثر کهولت سن در گذشت. بیشترین شهرت این نویسنده و کارگردان به دلیل حضور در فیلم «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی است که اثری اقتباسی از کتابی با همین نام است. همچنین این هنرمند را بیشتر با حضور در فیلم‌هایی چون «گوزن‌ها» به عنوان دستیار فیلمبردار، «خانه خراب» و «درشکه چی» به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان می‌شناسند؛ در حالی که علاوه بر این وی دستی به قلم داشته و کتاب‌هایی را به رشته تحریر در آورده است.
 


 از جمله کتاب‌هایی که این نویسنده و کارگردان نوشته است می‌توان به کتاب «درون و برون: انعکاس خصوصیات اخلاقی در چهره آدمی» اشاره کرد. این کتاب با موضوع قیافه‌شناسی یکبار سال 1368 با تیراژ 5000 نسخه و بار دیگر در سال 1387 با 1000 نسخه از سوی انتشارات مرکب سپید منتشر شد. نصرت کریمی در این کتاب چگونگی انعکاس اخلاق و روحیه آدمی در چهره را با شیوه علمی و به همراه تصاویر گویا نشان می‌دهد.

بازیگر «حکیم‌باشی» زندگی‌نامه بنیانگذار تئاتر علمی در ایران، عبدالحسین نوشین، را نوشته است و در کتابی با عنوان «یادنامه عبدالحسین نوشین» منتشر کرده است. کریمی در این کتاب به بیان سرگذشت زندگی نوشین، نامه‌ها و یادبودها، خاطرات دوستانش و سخنان برخی کارگزاران، تهیه‌کنندگان و بازیگران تئاتر ایران درباره او می‌پردازد. برخی از این افراد عبارت‌اند از: محمود دولت‌آبادی، نصرت کریمی، هما روستا، علی نصیریان، داوود رشیدی، صادق شباویز، توران مهرزاد و عزت‌الله انتظامی.
 

«16 نمایشنامه تلویزیونی» و «پیوند» نیز دیگر کتاب‌های این نویسنده به شمار می‌روند. همچنین نصرت کریمی سال 1383 فیلمنامه فیلم «درشکه‌چی» که خود آن را نوشت و کارگردانی کرد را در قالب کتابی با همین نام منتشر کرد.


کد مطلب: 284184

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/report/284184/مروری-کتاب-های-آقاجان-دایی-جان-ناپلئون

ایبنا
  http://www.ibna.ir