در ادامه تلاش‌های شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب؛

پاکبانان شیراز به شبکه دوستدار کتاب پیوستند

در ادامه برنامه‌های تدارک‌دیده شده برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران، پاکبانان و باغبانان شیرازی طی مراسمی که در این شهر ببرگزار شد، به شبکه دوستداران کتاب شیراز پیوستند.
پاکبانان شیراز به شبکه دوستدار کتاب پیوستند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، ابراهیم گشتاسبی‌راد امروز دوشنبه ۱۱ آذرماه در آیین پیوستن پاکبانان به شبکه دوستداران کتاب، ابراز امیدواری کرد: بتوان با ایجاد شبکه‌های کتابخوانی در گروه‌های مختلف جامعه، اعم از خانواده شهرداری و غیر آن، همچون سالمندان، کودکان و توانخواهان فرهنگ کتابخوانی را در میان اقشار مختلف رواج داد.

وی عنوان کرد: فارغ از اینکه شیراز بتواند عنوان پایتختی کتاب را کسب کند یا نه؛ مهم این است که کتابخوانی در بین مردم توسعه یابد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، با اشاره به سابقه این شهر در عرصه نویسندگی و کتابخوانی، یادآور شد: از آن هنگام که عضدالدوله دیلمی در بیش از 1100 سال پیش کتابخانه بزرگی ایجاد کرد تا امروز، شاهد هستیم که فرهیختگان اهل کتاب در فارس همچنان به گسترش این امر فرهنگی اهتمام دارند.

گشتاسبی‌راد کتابخوانی را محور توسعه و نشانه توسعه یافتگی ملت‌ها دانست و گفت: مردم در کشورهای توسعه‌یافته در همه حال، مشغول کتاب‌خوانی‌اند و فرهنگ به همراه داشتن کتاب‌های جیبی رواج دارد.

وی تاکید کرد: خواندن،‌ غذای روح و خورام مغز است و آن‌کس که با کتاب محشور باشد، هرگز تنها نمی‌شود.

معاون شهردار شیراز گفت: امروز شاهد آن هستیم که نسل جدید با خواندن انواع کتاب‌ها اعم از کاغذی یا غیر آن، در این زمینه گام‌هایی برداشته است.

گشتاسبی با اشاره به عصر انفجار اطلاعات، بیان کرد: دسترسی به اطلاعات زمینه پرسش‌گری را در جوانان فراهم می‌کند و از این منظر هم، فرصت به شمار می‌رود و هم تهدید.

او دریافت اطلاعات فاقد ارزش را تهدیدی برای دانش و آگاهی عمومی را فرصت جهان اطلاعات دانست و ادامه داد: در چنین شرایطی، اینکه چه کسی باید پاسخگوی پرسش‌هایی باشد که بعد از دسترسی به این شبکه اطلاعات رخ می‌دهد، همچنان مشخص نیست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در این مراسم، کار باغبانان و پاکبانان را ستود و زدودن گرد از رخسار شهر را با زدودن زنگار نادانی از روان، به یکدیگر شبیه دانست.

روح‌الله منوچهری بیان کرد: کتاب گنجینه‌ای از دانش الهی و بشری است و ماحصل اندیشه‌ورزی فرهیختگان است که می‌تواند درباره گذشته، حال و آینده مسائل روز راهگشا باشد.

وی با اشاره به تعبیر رهبری که از کتاب با عنوان جویبار یاد کردند، گفت: کتاب همچون جویباری روان است که به اطراف نشاط می‌بخشد، اطلاعات عمومی را افزایش می‌دهد و باعث برنامه‌ریزی در امور زندگی می‌شود.

در این مراسم تعدادی از پاکبانان به معرفی کتاب‌های دلخواه خود همچون، بخارای من، ایل من؛ بیشعوری، دیوان حافظ و راز پاک‌زیستن پرداختند.

با پیوستن پاکبانان به شبکه دوستدار کتاب، همه آن‌ها می‌توانند به‌صورت رایگان به عضویت کتابخانه‌های عمومی در آیند. پیش از این گروه‌ها و اصناف مختلف از جمله سالمندان، آتش‌نشانان، دانش‌آموزان، نابینایان، نامه‌رسانان، رستوران‌ها و کافه‌داران، و دیگر گروه‌ها نیز از طریق معاونت فرهنگی شهرداری به این شبکه پیوسته‌اند.

طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و تاکنون چهار دوره متوالی آن برگزار شده است.
کد مطلب : ۲۸۴۱۳۱
http://www.ibna.ir/vdcgwt9xqak97q4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما