​همزمان با بیست‌وهفتمین دوره هفته کتاب صورت گرفت؛

افتتاح کتابخانه بخش دیالیز مرکز درمانی شفاء با 250عنوان کتاب

همزمان با پنجمین روز هفته کتاب، کتابخانه بخش دیالیز مرکز تخصصی بیماران کلیوی با 250 عنوان کتاب اهدایی موسسه خانه کتاب، تجهیز و راه‌اندازی شد.
افتتاح کتابخانه بخش دیالیز مرکز درمانی شفاء با 250عنوان کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، همزمان با بیست‌وهفتمین دوره هفته کتاب، صبح امروز (یکشنبه 27 آبان‌ماه)، کتابخانه بخش دیالیز مرکز درمانی تخصصی بیماری‌های کلیوی (شفاء) با حضور نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب و علیرضا خباززاده؛ رئیس هیأت مدیره و یکی از موسسان انجمن حمایت از بیماران کلیوی، افتتاح شد.
 در این آئین با حمایت موسسه خانه کتاب و اهدای 250 جلد کتاب، نخستین کتابخانه بخش‌ دیالیز بیماران کلیوی تجهیز و راه‌اندازی شد. نیکنام حسینی‌پور در این برنامه با اهدای گل به بیماران دیالیزی، از وضعیت این بیماران جویا شده و دقایقی کوتاه درباره مطالبات فرهنگی به‌ویژه در حوزه کتاب با آن‌ها گفت‌وگو کرد.
 
در ادامه این طرح، با همکاری انجمن حمایت از بیماران کلیوی، خانه کتاب و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتابخانه‌ در تمامی بخش‌های دیالیز راه‌اندازی خواهد شد.
 
تقارن هفته کتاب و هفته حمایت از بیماران کلیوی
علیرضا خباززاده؛ رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی در حاشیه این برنامه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا، بیان کرد: ما در چهلمین سالگرد تأسیس این انجمن قرار داریم و امروز انجمن بالغ بر 185 شعبه در کل کشور دارد. 23 تا 30 آبان‌ماه در تقویم رسمی کشور، هفته حمایت از بیماران کلیوی ایران است که امسال این مناسبت با هفته کتاب تقارن پیدا کرده که این تقارن می‌تواند نویدبخش روزهای خوب در ادامه باشد. با همکاری و هماهنگی‌های صورت گرفته با مسئولان حوزه کتاب و به‌ویژه موسسه خانه کتاب، درصدد هستیم در بخش‌های دیالیز با راه‌اندازی کتابخانه، کتاب‌هایی با موضوعات مختلف به‌ویژه کتاب‌هایی که بتواند در جهت آگاهی‌بخشی به بیماران کلیوی و خانواده‌های آن مفید باشد را در دسترس آن‌ها قرار دهیم.  
 
وی ادامه داد: بیماران برای انجام دیالیز بین چهار تا پنج ساعت در این بخش حضور دارند که در این فاصله می‌توانند وقت خود را به مطالعه بگذرانند که سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند. ما پیش از این در سال 1362 این کار را در بیمارستان لبافی‌نژاد انجام دادیم. کتابخانه‌ای به همت دکتر امین انصاری تشکیل شد که بسیار مورد توجه و استقبال واقع شد. وی همچنین یک‌سری مطالبات به‌ویژه در زمینه پیوند کلیه تدوین و گردآوری کرده بود که به‌صورت بولتن چاپ کردیم. این بولتن‌ها در بیمارستان لبافی‌نژاد و فیروزگر، شهدای هفتم تیر و چند بیمارستان دیگر توزیع شد که بیماران و خانواده‌های آن‌ها نسبت به پیوند کلیه و انجام دیالیز آگاه باشند.

این‌گونه فعالیت‌های فرهنگی و کاری که شما در خانه کتاب انجام می‌دهید می‌تواند در جهت آگاهی‌بخشی بسیار مفید و ارزشمند باشد. باید در این زمینه از استان‌ها نیز حمایت شود تا این‌گونه برنامه‌ها در همه کشور فراگیر شود. از مدیران انجمن در شهرستان‌ها می‌خواهیم که راه‌اندازی کتابخانه را در بخش‌های دیالیز انجام داده و گزارش فعالیت‌های خود را به ما ارائه دهند.
 
خباززاده گفت: علم پیوند کلیه در ایران در مسیر پیشرفت قرار دارد، امیدوارم روزی برسد که با پیشگیری و درمان بیمار دیالیزی در کشور نداشته باشیم. وظیفه انجمن درمان نیست، اما آموزش و پیشگیری و حمایت‌های معنوی و روانی از بیماران کلیوی و خانواده‌های آن‌ها را سرلوحه کارمان قرار داده‌ایم. در بین بیماران ما از همه اقشار ازجمله دانشجویان و دانش‌آموزان نیز قرار دارند که انجمن پیش از این نیز برای بالا بردن بینش روحی و روانی و اجتماعی آن‌ها و تهیه کتاب و ملزومات تحصیلی کمک‌هایی انجام داده و این‌کار را ادامه خواهیم داد. سعی می‌کنیم به بیماران کلیوی با تشویق به خواندن کتاب، انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش و شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی، از نظر روحی و روانی کمک کنیم.
 
قدم بزرگ خانه کتاب در حمایت معنوی از بیماران کلیوی
رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی درباره امضای تفاهم‌نامه با نهادهای فرهنگی در جهت راه‌اندازی کتابخانه نیز گفت: به خانه کتاب و موسسات فرهنگی پیشنهاد می‌دهیم تا با امضای تفاهم‌نامه بتوانیم اینگونه برنامه‌ها را استمرار بخشیم. خود انجمن نیز وظیفه دارد با تهیه کتاب و لوح‌های الکترونیکی آموزشی در تجهیز این کتابخانه کمک کند و در این راه خیرین نیز با اهدای کتاب یا کمک‌های مالی ما را یاری می‌کنند. یکی از حمایت‌های ما از بیماران کلیوی و خانواده‌های آن‌ها، همین بحث کتابخوانی است.
 
وی در پایان اظهار کرد: امیدوارم این کار ارزشمند تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه را با همکاری خانه کتاب بتوانیم در تمامی بخش‌های دیالیز کشور به انجام برسانیم. یکی از همکاران ما در شهرستان سرپل‌ذهاب در اقدامی تحسین‌برانگیز، کتابخانه‌ای را راه‌اندازی کرده که ضمن تشویق ایشان، قول دادیم که همه‌گونه حمایت در زمینه تهیه کتاب و لوح فشرده و ... از آن‌ها داشته باشیم. پیش از این حمایت‌های ما به‌صورت پراکنده بوده، ولی بعد از این، حمایت‌های ما به‌صورت سراسری با مدیریت اصولی و همکاری نهادهایی همچون خانه کتاب و خیرین صورت خواهد گرفت. از مسئولان خانه کتاب تشکر می‌کنم که قدم بزرگ و باارزشی برای بالا بردن توان روحی و روانی بیماران دیالیزی و خانواده‌های آن‌ها در این ایام مبارک برداشتند.
کد مطلب : ۲۸۳۴۸۹
http://www.ibna.ir/vdcbwfb59rhbwap.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی