مروری بر کتاب «بادکش‌درمانی»

بایدها و نبایدهای بادکش درمانی

کتاب «بادکش‌درمانی»، بازتعریفی علمی از یک روش درمانی در طب سنتی ایران ارائه و ضمن اشاره به اثرات این شیوه درمانی، به مخاطبان خود نسبت به اجرای نادرست یا اجرای آن از سوی افراد غیرمتخصص هشدار می‌دهد.
بایدها و نبایدهای بادکش درمانی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، بادکش‌درمانی، اصطلاحی است برای یک روش درمانی که در آن از فنجان‌های کوچک شیشه‌ای یا کوزه‌هایی از جنس بامبو به‌عنوان ابزاری مکنده استفاده می‌شود، به این‌صورت که آن‌ها را روی پوست می‌گذارند تا با کشیدن خون، انرژی یا دیگر مایعات انباشته شده به سطح پوست، انسداد و همچنین خون یا اخلاط انباشته شده را پراکنده کنند و درهم بشکنند. در بادکش‌درمانی معمولی که به آن «‌حجامت خشک»‌ نیز گفته می‌شود، فرد متخصص به سادگی فنجان‌های مکنده را روی پوست قرار می‌دهد. ولی در نوع دیگر آن «حجامت»، فرد متخصص شکاف‌های کوچک و کم‌عمقی روی پوست ایجاد می‌کند و سپس فنجان مکنده را روی این شکاف‌ها قرار می‌دهد تا مقدار اندکی خون را به سمت بیرون بکشد.
 
حسی که بادکش‌درمانی ایجاد می‌کند، برای بیشتر بیماران با تسکین و آرامش ویژه‌ای همراه است. عوارض جانبی بادکش‌‌درمانی تا حدود زیادی خفیف هستند. پوست در اثر این کار حتما دچار کبودی می‌شود، ولی کبودی‌های پوست ظرف ۱۰ روز برطرف خواهند شد. دیگر عوارض جانبی بالقوه‌ بادکش درمانی عبارتند از ایجاد حس ناراحتی خفیف، عفونت پوستی، یا سوختگی. «سم‌زدایی از بدن»، «کاهش التهاب»، «پیشگیری از بیماری»، «بهبود جریان خون»، «بهبود عملکرد کلیه‌ها»، «تحریک جریان خون»، «حفظ سلامت قلب و عروق»، «پیشگیری از دیابت»، «کاهش درد»، «حفظ تندرستی»، «آرامش‌بخشی»، «کاهش سر درد»، «بهبود سرعت متابولیسم» و «ماساژ بافت عمیق» ازجمله فواید بادکش‌درمانی است. مانند هر روش درمانی دیگر، انجام بادکش‌درمانی نیز علاوه بر فوایدش برای سلامتی، نیازمند توجه به هشدارهای مختلفی است. برای پیشگیری از هرگونه تأثیرات مضر، حتما انجام بادکش‌درمانی را به فرد متخصص یا مرکز درمانی تحت نظارت یک فرد متخصص بسپارید.
 
کتاب «بادکش‌درمانی» نوشته سید مهدی میرعلی مرتضائی، از مجموعه کتاب‌های «مختصرالطب» از سوی انتشارات مرز دانش چاپ و روانه بازار نشر شده است. اثر حاضر ضمن ارائه تعاریفی علمی و دقیق از بادکش، جایگاه و اهداف بادکش‌درمانی، در ادامه به انواع و روش صحیح اجرا و اثرات این شیوه سنتی درمانی می‌پردازد.


معاینه و موارد احتیاطی
«قبل از انجام بادکش، باید فرد به‌خوبی معاینه شود، یعنی درمانگر با نگاه و لمس بافت‌هایی که قرار است روی آن بادکش انجام شود، به دقت بررسی کند. این کار از این جهت قابل اهمیت است که بداند میزان فشار و اندازه لیوان مورد استفاده چگونه باشد. همچنین لازم است در معاینه با لمس اندام‌ها، مرز سرد و گرم اندام را مشخص کنیم، زیرا بهتر است از سمت گرم به سمت سرد بادکش کنیم. با توجه به مکانیسم بادکش، باید مراقب اعضای مهم بدن باشیم تا سبب ایجاد اختلال در فعالیت بدن نشود. هرجا احتمال آسیب به عصب یا شریان وجود داشته باشد، بادکش کردن ممنوع است. شناخت آناتومی کاربردی بدن برای انجام بادکش ضروری می‌باشد. این آگاهی علاوه بر اینکه سبب پیشگیری از آسیب زدن به افراد می‌شود، حتی کمک شایانی به ما می‌کند تا با انجام صحیح بادکش، به درمان و نضج ماده سرعت بیشتری بدهیم.»


بادکش خورشیدی چیست؟
«این بادکش، مقدمه یک حجامت سنگین در افراد با غلظت خون بالاست تا با ایجاد یک مکش و فراخوان بزرگ بتوان خون بیشتری در افراد با غلظت خون زیاد، بیرون کشید. می‌توان هم از طریق بادکش متناوب و هم از بادکش لغزان در این مورد استفاده کرد. این نحوه بادکش در انواع دردهای سبک موضعی به‌صورت متناوب کارایی دارد... برای برطرف کردن یبوست دور ناف افراد انجام می‌گردد که بسیار عالی عمل می‌کند. در این مورد هم به‌صورت تدریجی بادکش می‌کنیم. این بادکش در جهت عقربه‌های ساعت صورت پذیرد. در افراد با پوست ضخیم یا بیماران سکته قلبی، قبل از حجامت عام می‌توان از بادکش متناوب استفاده کرد. در افراد با اختلالات روانی و افسردگی، کمک‌کننده خواهد بود. بهتر است افراد قبل از این بادکش، استحمام کنند.»


بادکش برای رماتیسم
«یکی از اساسی‌ترین کارها برای تمام مشکلات عضلانی و استخوانی، بادکش است زیرا معمولا یکی از اصلی‌ترین علت‌های آن ناشی از سردی در عضو و یا اعضا پدید می‌آید و مکانیسم تسخین بادکش برای همه آن‌ها موثر خواهد بود. در رماتیسم که یک سرمای گسترده در بدن است، بادکش به دو صورت متناوب و ثابت کوتاه، بسیار کمک‌کننده است. در افرادی که مدت زیادی از بیماری آن‌ها گذشته، از بادکش متناوب و برای افرادی که تازه دچار این معضل شده‌اند، از بادکش ثابت کوتاه استفاده می‌کنیم... روغن‌مالی و ماساژ و حرکات اصلاحی اهمیت فراوانی خواهند داشت. استفاده از روغن استخدوس، کرچک، سیاه‌دانه و اسفند توصیه می‌شود. خوب است در این بادکش به ترتیب از بالا به پایین و از چپ به راست یا از راست به چپ (متناسب با جهت درد) انجام شود تا دردی در قسمتی باقی نماند.»


بادکش خون‌ساز
«یکی از اصلی‌ترین مشکلات کم‌‌خونی، وجود بلغم زیاد مخصوصا در بانوان است. چون بلغم، دم نپخته است و آمادگی دارد با کمی حرارت تبدیل به دم و خون سالم گردد، بنابراین یکی از راه‌های دفع خلط بلغم، انجام بادکش است که هم سبب بهبود فرد به لحاظ خونی شده و هم چاقی این افراد را بهبود می‌بخشد. همچنین در غیربلغمی‌ها، چون خون‌‌سازی از مغز استخوان انجام می‌گیرد، با گرم کردن استخوان‌های اصلی بدن، خون‌سازی فعال می‌گردد.»

نخستین چاپ کتاب «بادکش‌درمانی» در 120صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 19هزار تومان از سوی انتشارات مرز دانش به بازار نشر عرضه شده است.
کد مطلب : ۲۸۲۶۰۰
http://www.ibna.ir/vdcfx0d0xw6dcva.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما