?> ?> در ره عشق نشد کس به یقین محرم راز | ایبنا
گزارش ایبنا از کتاب‌های منتشر شده درباره پیاده‌روی اربعین طی یک سال اخیر

در ره عشق نشد کس به یقین محرم راز

در یک سال اخیر کتاب‌هایی درباره پیاده‌روی اربعین نگارش شده است که عظمت این حرکت را در نزد نویسندگان ایرانی نشان می‌دهد.
در ره عشق نشد کس به یقین محرم راز
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) - آن‌هایی که پیاده‌روی اربعین را تجربه کرده‌اند می‌دانند که عشق سبب می‌شود سختی راه را هرگز حس نکنی. برخی میان نجف و کربلا یا بعضی از شهرهای دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضی از بصره، بعضی از مرز، بعضی از شهرهای دیگر، پیاده راه می‌اُفتند و حرکت می‌کنند. در میانه راه بیگانه و آشنا وجود هم ندارد؛ همه یک‌دل هستند و یک‌رنگ.

بسیاری در این راه به ثبت حرکت‌های عاشقانه خود می‌پردازند و پیاده‌روی اربعین را وسیله معرفی جهانی امام حسین (ع) می‌دانند.
 
در سال‌های اخیر کتاب‌های بسیاری درباره این حرکت عظیم نگارش شده است ـ کتاب‌هایی که شاید بیشتر جنبه کمی دارد نه کیفی ـ اما به هرحال توجه نویسندگان و زائران را به این حرکت بزرگ نشان می‌دهد.

در ادامه به کتاب‌هایی اشاره می‌شود که در یک سال اخیر درباره پیاده‌روی اربعین توسط نویسندگان و زائران نگارش شده است.

اسرار پیاده‌روی اربعین
مهدی دهبان‌لنگرودی - تولی - 216 صفحه - جیبی (شومیز) - چاپ 1 سال 1396 - 1000 نسخه - 80000 ریال

پياده‌روی اربعين عبارت است از حرکت شمار زيادی از مسلمانان شيعه به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن همه آن‌ها در چهلمين روز پس از سالگرد شهادت امام حسین (ع). نويسنده در اين اثر به اسرار پياده‌روی اين روز با عظمت می‌پردازد.اربعین، حماسه ظهور
محمد شجاعی ؛ مترجم: سیدمبین‌حیدر رضوی - محیی - 133 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1397 - 5000 نسخه - 90000 ریال
اثر حاضر درباره اربعین و آثار معنوی، اجتماعی و سیاسی راهپیمایی این روز مقدس تهیه و تدوین شده است. مؤلف در این کتاب، راهپیمایی اربعین و زیارت سیدالشهداء (ع) را در محدوده جهان اسلام و سایر نقاط جهان مورد بررسی قرار می‌دهد. این تحقیق، تشویق مردم برای حضور در راهپیمایی اربعین را با ایجاد دو شرط اصلی ظهور یعنی «وفاداری و همدلی» معرفی می‌نماید. نویسنده ابتدا مبحث سبقت وجودی اهل‌بیت (ع) بر سایر انبیاء را ذکر و زمینه‌های عزاداری امام حسین (ع) را یادآوری و تلاش اهل‌بیت (ع) را در معرفی امام حسین (ع) بی‌نظیر جلوه می‌دهد. نوشتار پیش رو در ادامه زیارت اربعین را علامت مؤمن معرفی کرده و در پایان راهپیمایی اربعین را مقدمه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت قلمداد می‌کند. آثار معنوی، اجتماعی و سیاسی راهپیمایی اربعین از موضوعات قابل توجه این اثر محسوب می‌شود.


 پیاده تا بهشت: سفرنامه اربعین حسینی
جواد محمدزمانی ؛ تهيه و تنظيم: کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی - مشعر - 228 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1397 - 1000 نسخه - 180000 ریال
به گفته نویسنده این کتاب حقایقی از اربعین حسینی است. در لابلای خاطرات اربعین قطعه‌های ادبی و دل‌نوشته‌های بسیاری وجود دارد که پاره‌ای از آن‌ها حاصل سفر نویسنده و برخی نیز به قلم دیگران آمده و منتشر شده است. 
 پیاده‌روی اربعین: تاملات جامعه‌شناختی (مجموعه مقالات)
گردآورنده: محسن‌حسام مظاهری - آرما - 248 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1397 - 500 نسخه - 300000 ریال

به گفته نویسنده در این کتاب اربعين، پديده‌ای است كه در ميدان مذهب ظهور يافته است اما اثرات و پيامدهای آن منحصر به ميدان مذهب نمی‌شود. اين پديده، پيامدهای جدی دينی، مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی داشته است و خواهد داشت. فهم اربعين و تحليل آن به عنوان پديده‌ای صرفا مذهبی نوعی تقليل‌گرایی جدی است كه فهم آن را به صورت جدی تحت تأثير قرار خواهد داد. اين كتاب مشتمل بر مجموعه مقالاتی در حوزه شناخت پديده اربعين است. در اين مقالات «اهميت و ضرورت شناخت اربعين»، «اربعين و بازنمایی هويت شيعی»، «ويژگی‌ها و ساختار نهادی شده اربعين» و... بررسی می‌شود.
 
 

 

پیاده‌روی اربعین، مغناطیس حسینی
نويسنده: محمودرضا ذکاوت - میراث ماندگار -  104 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1395 - 1000 نسخه - 80000 ریال.

کتاب حاضر، براساس تجربيات يک طلبه در عتبات عاليات و پياده‌روی اربعين نگاشته شده است. نگارنده با توجه به مشکلاتی که بعضا زائرين اربعين در خصوص آن‌ها آگاهی نداشته‌اند بر آن شده تا براساس اطلاعات موجود و عنوان شده در اربعين سال 1394 از سوی مراکز ذیربط کشورمان مجموعه حاضر را گردآوری کند. توصيه‌های مهم امنيتی، ليست اشيای ممنوعه، نکات بهداشتی، موکب‌های ايرانی و ... از جمله مباحث مطرح شده در اين اثر است.قدم‌های عاشقی: مجموعه خاطرات برگزیده اولین فراخوان خاطرات مکتوب پیاده‌روی اربعین
تدوين: موسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان - موسسه فرهنگی هنری سیب سرخ نیکان - 192 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1397 - 200 نسخه - 220000 ریال

در این کتاب خاطرات افراد مختلف از زیارت امام حسین (ع) در پیاده‌روی اربعین مکتوب شده است و زائرانی که اهل سفر هستند در این کتاب اثری نوشته‌اند.
 

موکب آمستردام
بهزاد دانشگر - عهد مانا - 136 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1397 - 1000 نسخه - 100000 ریال

«موکب آمستردام»، خرده‌روایت‌هایی است از زائران دوردست سیدالشهدا(ع)؛ زائرانی که از اروپا به مقصد زیارت پیاده امام حسین(ع) رهسپار شده‌اند. زائرانی که امام حسین(ع) را نه در کربلا و نجف و قم و مشهد و... بلکه در قلب اروپا یافته و دریافته‌اند که عشق حسین(ع) زمین و زمان و مکان نمی‌شناسد و چه بخواهی و چه نخواهی، عالم‌گیر خواهد شد. فقط باید خود را به این دریای عظیم سپرد تا به ساحل آرامش رسید. موکب آمستردام، دومین گام و تلاش پس از کتاب موفق پادشاهان پیاده است که در کمتر از یک سال به چاپ پنجم رسید. بهزاد دانشگر، در این کتاب در تلاش است با به تصویر کشیدن عشق زائران امام حسین(ع)، روایتی از تلاش آنان برای فدا شدن در مسیر سیدالشهدا(ع) را برای مخاطبان تصویر کند. 
به صحرا شدم، عشق باریده بود...: گزارشی از راه‌پیمایی اربعین
غلامعلی حدادعادل - فرهنگ اسلامی 104 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 2 سال 1398 - 500 نسخه - 130000 ریال
این کتاب ره‌آورد سفر کربلاست. سفری که در آبان‌ماه نود و شش نویسنده توفیق همراهی با راهپیمایی اربعین حسینی را داشته است. به عقیده نویسنده راهپیمایی اربعین برای عموم ایرانیان پدیده تازه‌ای است که با ظرفیت بسیار و ابعاد سیاسی و اجتماعی و فرهنگی گوناگون و فرصت مغتنمی است برای مردمی که به انقلاب اسلامی دل بسته‌اند.
 
 

 
پیاده‌روی اربعین (فرصتها،‌ آسیبها و توصیه‌ها)
حافظ نجفی‌زنجانی - مشعر - 248 صفحه - وزیری (شومیز) - چاپ 1 سال 1398 - 500 نسخه - 215000 ریال
يكي از بی سابقه‌ترين اجتماعات و راهپيمايی‌های چندين ميليونی كه هر ساله در ايام اربعين شهادت امام حسين (ع) انجام می‌شود «پياده‌روي اربعين» در سرزمين عراق است. اين راهپيمایی فرصت خودسازی و تربيت نفس، تقويت پيوند عشق و محبت و تجديد عهد با امام خود و ... را در اختيار زائران قرار می‌دهد. در اين كتاب كوشش بر آن است به اين سؤال پاسخ داده شود كه اربعين و پياده‌روی آن چه موقعيت‌ها و فرصت‌هايي را در اختيار علاقه‌مندان به امام حسين (ع) قرار می‌دهد و چه كاستی‌ها و آسيب‌هایی متوجه اين راهپيمایی جهای است؟تحفه‌ی اربعین
 رسول عربان - 162 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1398 - 1000 نسخه - 200000 ریال  
کتاب حاضر شامل مجموعه مقالاتی به قلم مؤلف است که با موضوع معرفی سفرهای اربعین، جایگاه امام حسین (ع) و همچنین مفاهیم عاشورایی تألیف شده است. هر مقاله، شامل تاریخ و معرفی مکان نوشتن آن می‌باشد که نویسنده در تلاش بوده آنچه که در آن زمان و مکان مشاهده می‌کند را به رشته قلم در آورد. همچنین تعدادی شعر عاشورایی نیز به تشخیص مؤلف در این کتاب ذکر شده است.


جوادی کجایی؟: پیاده‌روی اربعین به روایت یک طنزچی
فاطمه تقی‌زاده - شهید کاظمی صفحه - جیبی (شومیز) - چاپ 1 سال 1398 - 1000 نسخه - 90000 ریال
در این کتاب با اتفاقات طنز و شیرینی همراه خواهیم بود که در مسیر پیاده روی نجف تا کربلا برای راوی اتفاق افتاده است. طراحی جدید و خلاقانه این کتاب از دیگر ویژگی‌های کتاب جوادی کجایی؟ به شمار می‌رود. تمام روایت این کتاب در قالبی مشابه پست های اینستاگرام طراحی و چاپ شده است.
 

  چهل منزل: کتاب همراه زائر اربعین حسینی
 محمدمهدی نجاتی - ابومسلم کتابدار توس - 136 صفحه - رقعی (شومیز) - چاپ 1 سال 1398 - 1000 نسخه - 70000 ریال   
این کتاب، ویژه مسافرین و زائرین اربعین حسینی تألیف شده است تا آن را ضمن پیاده‌روی همراه خود داشته و مطالعه کنند. کتاب حاضر تلاشی است برای ایده پردازی، طراحی و الگودهی انجام برنامه‌های فرهنگی در جریان پیاده‌روی اربعین حسینی از مبداء تا مقصد و برعکس. مخاطب این کتاب، طلاب، دانشجویان، تشکل‌های فرهنگی دینی، هیئت‌های مذهبی و نیز زائران پیاده‌ای هستند که گرایش فرهنگی دارند و می‌خواهند در طول مسیر کاری محتوایی و نرم‌افزاری متفاوتی انجام بدهند. این کتاب برای چهل منزل در طول سفر برنامه‌ریزی و ایده پردازی دارد. که شامل روضه‌خوانی‌ها، تدبر و بصیرت در واقعه عاشورا، عملیات فرهنگی، کارگاه‌های زبان‌آموزی، نقالی و پرده‌خوانی و غیره است.
 

روایتی از پیاده‌روی اربعین (روایت مردم‌شناسانه و جامعه‌شناختی از پیاده‌روی اربعین)
محمدرضا جوادی یگانه - محمد روزخوش - پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهری، 971 صفحه، رقعی (شومیز)، چاپ 1 سال 1398 - 3000 نسخه - 1000000 ریال.

به استناد مقدمه این کتاب، نمونه یا پیشینه‌ای از تدوین گزارش‌های توصیفیِ محققانه و مبتنی بر جزئیات از چنین واقعه‌ای در ایران نمی‌توان یافت. آنچه در این کتاب منتشر شده است، گزارش محققانی است که با حضور در راهپیمایی اربعین، تلاش کرده‌اند توصیف دقیق و روایت محققانه از آنچه مشاهده کرده‌اند، ارائه دهند. محققان این طرح در تدوین گزارش نهایی عمدتاً فرم گزارش روایی و گزارش‌ توصیفی متعارف و درمواردی فرم یا ژانر سفرنامه را برگزیده‌اند.

کد مطلب : ۲۸۲۰۶۳
http://www.ibna.ir/vdciqrarpt1avu2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما