در نشست خبری هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری مطرح شد:

آثار حوزه ادبیات دفاع مقدس باید استانداردسازی شود

سردار داوود عامری گفت: آثار حوزه ادبیات دفاع مقدس باید استانداردسازی شود چون هیچ ابزاری برای انتقال فرهنگ جای کتاب را نمی‌گیرد.
آثار حوزه ادبیات دفاع مقدس باید استانداردسازی شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری صبح امروز (15 مهر) در محل ستاد مرکزی راهیان نور برگزار شد.

سردار داوود عامری، رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در این نشست به برنامه‌های هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری اشاره کرد و گفت: ما امروز برای داشتن یک ادبیات فاخر نیازمند خلق آثار ارزشمندی هستیم. همان‌طور که شاهنامه توانست یک جریان بزرگ برای ادبیات پایداری و احیای ادبیات فارسی باشد ما امروز معتقدیم ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری نماینده ادبیات کشور است و می‌تواند نماینده آثار ایران در سطح جهان باشد. ادبیات دفاع مقدس این شایستگی را دارد که وارد عرصه جهانی شود و گام در ادبیات تطبیقی بگذارد.

ایران فرهنگی بزرگتر از مرزهای کنونی است
او ادامه داد: مقام معظم رهبری در جلسات فرهنگی خود معتقد هستند اگر بخواهیم نظرات خود را منتقل کنیم به ادبیات فاخر نیاز داریم و امروز هم ادبیات دفاع مقدس بسترساز این فرهنگ و کریدوری برای انتقال آن به نسل آینده است. اگر بازتولید‌های ما زیرساختی از اندیشه و قلم نباشد قطعاً امکان ظهور نخواهد داشت.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در ادامه به پیشینه کنگره ادبیات پایداری اشاره کرد و گفت: یکی از مکان‌هایی که پیشرفت ادبیات پایداری را باعث شده است دانشگاه باهنر کرمان است که با تأسیس انجمن فرهنگی دفاع مقدس کارهای بزرگی را در این زمینه رقم زده است. این هم‌افزایی در حوزه ادبیات پایداری زمانی اتفاق می‌افتد که همه نهادها و رسانه‌های در سایر کشور با هم مشارکت کنند.

سردار عامری بیان کرد: ما محتاج یک مطالعه تطبیقی بودیم و این کنگره این زحمت را پذیرفته است. یکی از مشکلات جهانی نشدن این کنگره این بوده که در خارج از تهران برگزار شده است و ما باید این نکته را بدانیم که ایران فرهنگی بزرگتر از مرزهای کنونی ماست و از سیاست‌های ما این است که تلاش کنیم این ادبیات در سطح جهانی توسعه پیدا کند.

او با بیان اینکه آثار حوزه ادبیات دفاع مقدس باید استانداردسازی شود، افزود: هیچ ابزاری برای انتقال فرهنگ جای کتاب را نمی‌گیرد. ما هم‌اکنون طرح توسعه کتاب و ادبیات دیجیتال را در دست داریم و همه اتفاقات در بسترهای نوین رخ می‌دهد و اگر این اتفاقات رخ دهد شبکه‌ای از محققان را خواهیم داشت بی‌شک با برگزاری کنگره ادبیات پایداری شبکه‌ای از کارشناسان بزرگ را خواهیم داشت.

ارسال 50 مقاله هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری
در ادامه دکتر محمدصادق بصیری، مسئول دبیرخانه هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری درباره پیشینه و اهداف برگزاری این کنگره بیان کرد: ضرورت برگزاری این کنگره در سال 1383 از سوی فعالان ادبی استان کرمان تشخیص داده شد و با حمایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و دانشگاه کرمان آثار مورد کارشناسی واقع شد.

مسئول دبیرخانه هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری ادامه داد: اولین کنگره ادبیات پایداری در سال 1384 برگزار شد و ضرورت بررسی موانع و نظریاتی که در این راه است بررسی شد. در گام بعدی پیشنهاد برگزاری کنگره بود که باعث شد درباره مبانی ادبیات پایداری نظریه‌پردازی داشته باشیم.

بصیری تأسیس کتابخانه تخصصی در حوزه ادبیات پایداری در کتابخانه ملی کرمان، برگزاری میزگردهای تخصصی در کنگره‌ها و ایجاد گروه‌‌های پژوهشی را از دیگر دستاوردهای کنگره ادبیات پایداری برشمرد.

او یادآور شد: هفتمین کنگره سراسری ادبیات پایداری روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در دانشگاه شهید باهنر استان کرمان با حضور پژوهشگران این حوزه برگزار خواهد شد. رویکرد اصلی ما در این دوره ادبیات تطبیقی است. ۵۰ مقاله به دبیرخانه رسید که ۱۵ مقاله برای سخنرانی و ۲۵ مقاله هم برای چاپ در مجله نامه پایداری انتخاب شده است.

در بخش دیگر این نشست سرهنگ ابوالحسنی رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان گفت: ما کرمانی‌ها مفتخریم شهر علمدار جبهه مقاومت سردار سلیمانی هستیم و خوشحالیم این کنگره در زادگاه این مرد بزرگ برگزار می‌شود. در طی سال‌های برگزاری کنگره 100 مقاله به کنگره ارسال شده است و امسال نیز این کنگره میزبان مقالات علمی چهل دانشگاه بود.‌

پایان‌نامه‌های ادبیات پایداری به کتاب درسی تبدیل می‌شود
در این نشست همچنین سردار داوود عامری در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با طرح این پرسش که برگزاری این کنگره تا چه اندازه منجر به کتابی مرجع در رشته ادبیات مقاومت در مقطع کارشناسی ارشد شده است؟ گفت: برای این منظور ما محتاج کارهای علمی قوی‌تری هستیم و به نظرم این کنگره‌ها کمک خواهد کرد در سال‌های آینده تطبیق بهتری برای کارها قائل شویم و از این پس تصمیم داریم در حوزه کتاب‌های مرجع سرمایه‌گذاری کنیم.

بصیری نیز در پاسخ به این پرسش گفت: امیدواریم پایان‌نامه‌ها به سمت و سوی منابع درسی پیش برود و به دانشجویان توصیه می‌کنیم برای تبدیل پایان‌نامه به کتاب تلاش کنند. در دوره دکتری استادان به این سمت و سو می‌روند که برای رشته ادبیات پایداری منبع‌سازی کنند.
 
 
کد مطلب : ۲۸۱۷۵۵
http://www.ibna.ir/vdcftyd0tw6dcea.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما