یک استاد دانشگاه از جمهوری چک در نشستی در قم مطرح کرد؛

اروپا در زمینه فقه پزشکی نیازمند هم‌فکری و مشورت با ایران است

یک استاد دانشگاه از جمهوری چک در نشستی علمی «تاثیر فناوری‌های نو بر مذهب؛ در اسلام و مسیحیت» که در قم برگزار شد، گفت: در اروپا دیدگاه‌ها درباره فقه پزشکی یکسان نیست و به همین خاطر ما در این زمینه نیازمند هم‌فکری و مشورت هستیم.
اروپا در زمینه فقه پزشکی نیازمند هم‌فکری و مشورت با ایران است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، نخستین نشست از سلسله نشست‌های انتقال دانش با عنوان «تاثیر فناوری‌های نو بر مذهب؛ در اسلام و مسیحیت»، به همت اداره تعاملات علمی و بین‌المللی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری گروه فقه و حقوق پژوهشکده نظام‌های اسلامی و گروه مردم‌شناسی دانشگاه بوهیمیای غربی، با حضور و ارائه «ورونیکا سوبوتکووا» استاد دانشگاه از کشور جمهوری چک برگزار شد.

در ابتدای این نشست علمی، ورونیکا سوبوتکووا با توجه به اهمیت موضوع فقه پزشکی گفت: من در طی ارائه خود مجبور هستم تا بارها این علم مهم را مورد تاکید و توضیح قرار دهم؛ فقه پزشکی شامل موضوعات فراوانی است، که از جمله می‌توان به ابتدا و انتهای انسان، و زندگی او، پیوند اعضا، تکنولوژی باروری و کمک به بارورسازی افراد و جلوگیری از رشد ناباروری، شبیه‌سازی در امور پزشکی، بیماری‌های خاص، ایدز و بیماری‌های مربوط به آن اشاره کرد.

سوبوتکووا با توجه به حضور خود در ایران بیان کرد: من در فرصتی که در ایران به سر خواهم برد، قصد دارم تا روی مهندسی ژنتیک و فقه مهندسی ژنتیک کار علمی انجام دهم.

این استاد دانشگاه جمهوری چک تصریح کرد: در اروپا دیدگاه‌ها درباره فقه پزشکی یکسان نیست، دیدگاه‌های زیاد و متفاوتی وجود دارد و به همین خاطر ما در این زمینه نیازمند هم‌فکری و مشورت هستیم؛ در اروپا گاهی اوقات یک تکنولوژی به هر صورتی اجازه کار دارد و به محض ایجاد لابی و یا اعتراضی از آن، متوقف شده و به عمر خود پایان می‌دهد.

وی با توجه به اهمیت حضور علما و مراجع تقلید در امور فقهی افزود: من برای توضیح این مباحث در اروپا باید از مراجع تقلید یاد کنم و این افراد را توضیح دهم اما الان در ایران هستیم و شما نسبت به این افراد شناخت دارید.

سوبوتکووا با اشاره به بحث آغاز زندگی انسان و یا زمان آغاز زندگی انسان گفت: این بحث فقط یک موضوع فکری و فلسفی نیست، بلکه به‌خاطر نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید صورت گرفته باید زمان دقیق آغاز زندگی انسان مشخص شود، گرچه این موضوع، موضوعی نیست که توسط پزشکان گفته شود، زیرا خود این افراد هم در این موضوع دچار تردید هستند.

این استاد دانشگاه جمهوری چک در بخش دیگری از سخنان خود به بحث فقهی سقط جنین و موارد منع و یا انجام این موضوع پرداخت و تصریح کرد: برخی علما دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به نوزاد دارند، بیماری‌های جسمی و روحی مادر می‌تواند نسبت به نوزاد ایجاد مشکل کند، مثل بیماری سندرم داون که بیشتر علما این مورد را جزء مواردی می‌دانند که در آن سقط جنین جایز است.

وی ادامه داد: این بیماری الان از روی ژنتیک قابل تشخیص است و می‌توان از این روی متوجه آن بیماری شد و مورد تایید فقها از بابت سقط جنین نیز است که البته برخی از علما مثل آیت‌الله سیستانی در هیچ زمانی اجازه سقط جنین نمی‌دهند.

سوبوتکووا در پایان سخنان خود اشاره‌ای به قانون سقط جنین در دیگر جوامع کرد و گفت: برای من بسیار تعجب‌برانگیز بود که در علمای سنی اختیار کامل برای سقط جنین تا قبل از دمیده شدن روح در بدن نوزاد وجود دارد؛ در اروپا مساله بسیار متفاوت‌تر است. مثلا در لهستان قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای سقط جنین وجود دارد، برخی کشورهای دیگر مثل ایران با فقه شیعه نسبت به این موضوع عمل می‌کنند و در برخی کشورهای دیگر نیز این امر از ابتدا تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد در اختیار کامل مادر است.

در پایان این نشست اعضای هیات علمی گروه فقه و حقوق پژوهشکده نظام‌های اسلامی و دیگر حضار این جلسه نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند.
کد مطلب : ۲۸۱۰۸۰
http://www.ibna.ir/vdcg7q9xzak97z4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما