مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: در سال گذشته 394 مجوز نشر در این استان صادر کردیم که 288 مورد از آنها به زیور طبع آراسته شد.
صدور مجوز برای 394 کتاب در سال 97 در اردبیل/ زندگی شاه اسماعیل صفوی سریال می‌شود
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ویژه برنامه روز فرهنگ و هنر استان اردبیل عصر روز شنبه 7 اردیبهشت با حضور استاندار اردبیل، رییس مجمع نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و اهالی فرهنگ و هنر این استان در محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست سیدناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: در سال گذشته 11 رویداد ملی و بین‌المللی در حوزه‌های فرهنگی و هنری در اردبیل برگزار شد که از آن جمله می‌توان به همایش بین‌المللی گفتگو و مناظرات رضوی، همایش بین‌المللی فیلم کوتاه و همایش ملی داستان کوتاه اشاره کرد.

 
وی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت حوزه نشر و کتاب در استان متبوعش، گفت: در سال گذشته 394 مجوز نشر صادر کردیم که 288 مورد آنها به زیور طبع آراسته شد. همچنین در دو سال پیاپی دو نمایشگاه استانی کتاب در اردبیل برگزار شد که با استقبال چشمگیر مخاطبان روبه‌رو بود.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل همچنین گفت: در 4 سال گذشته 76 هزار نفر از تئاترها و نمایش‌های به اجرا درآمده در سطح استان اردبیل دیدن کردند.

 
در بخش دیگری از این برنامه منوچهر صدوقی‌‌‌ (سها) نویسنده و پژوهشگر خطه اردبیل ضمن ارائه کلیاتی درباره حاملین فرهنگ اردبیل در 200 سال اخیر، گفت: طی دو سده گذشته حدود 10 تا 12 تن از علمای اهل اردبیل در این خطه مستقر بوده‌اند که همگی دارای رساله عملیه بوده‌اند.

وی همچنین گفت: اردبیل از مراکز مهم تصوف نیز بوده و چند تن از اقطاب صوفیه در دو سلسله نعمت‌الهیه و ذهبیه، اردبیلی بوده‌اند.

 
وی ادامه داد: در حوزه شعر هم شاعری مانند بیضا در اردبیل حضور داشته که به یقین می‌توان گفت اگر زبانش فارسی بود، کل ایران را تحت الشعاع قرار می‌داد.
 
این پژوهشگر حوزه حکمت و فلسفه همچنین پیشنهاد کرد که بنیادی برای جمع‌آوری آثار علمای اردبیل در همه حوزه‌ها در تهران ایجاد شود و قول داد که در صورت تحقق این مساله، وی کتابخوانی شخصی خود را به عنوان شروع فعالیت این بنیاد به آن  اهدا کند.
 
 
در ادامه این برنامه اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل هم در سخنان کوتاهی با اشاره به روحیه سخت‌کوشی مردم این خطه به ویژه جوانان آن این مساله را در توسعه همه جانبه استان اردبیل موثر خواند.
 
وی همچنین این نوید را داد که سریالی با موضوعیت زندگی شاه اسماعیل صفوی در اردبیل تولید شود.
 
 
در این برنامه و پس از سخنرانی ملکی رییس مجمع نمایندگان استان اردبیل به زبان ترکی و اجرای تکم‌‌گردانی و موسیقی عاشیقی، از 13 عنوان کتابی که ماحاصل حدود 10 همایش ملی و بین‌المللی اجرا شده در سال گذشته در اردبیل بوده‌‌اند، رونمایی شد.
کد مطلب : ۲۷۴۸۱۷
http://www.ibna.ir/vdcgqt9xuak9u74.rpra.html
گزارشگر : کمال صادقی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
تولید سریال شاه اسماعیل صفوی و زندگی هیتلر و کارادزیچ و چنگیز خان و بقیه جنایتکاران تاریخ مثل هم است.