دریا اورس؛ سفیر ترکیه در ایران با محسن جوادی، رئیس سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دیدار کرد، در این دیدار بر توسعه روابط فرهنگی دو کشور تاکید شد.
دیدار سفیر ترکیه با رئیس نمایشگاه کتاب تهران/ تاکید بر توسعه روابط فرهنگی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ساعتی پیش هم زمان با شروع به‌کار دومین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران با محسن جوادی، رئیس سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دیدار و درباره اشتراکات فرهنگی دو کشور صحبت کردند.
 
در این نشست اورس با اشاره به فعالیت آکادمی آموزش زبان فارسی در ترکیه، گفت: این موسسه از سال 1981 فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون به هزار نفر زبان فارسی را آموزش داده است.
 
وی افزود: همچنین در سفارت ترکیه مرکز آموزش راه‌اندازی شده است و در آن به علاقه‌مندان زبان ترکی – استانبولی آموزش داده می‌شود.
 
بخش دیگر این دیدار به توسعه سطح روابط فرهنگی ایران و ترکیه اختصاص داشت. اورس در این زمینه، تاکید کرد: اکنون باید در کنار دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی فرهنگی را تقویت کنیم زیرا تجربه نشان داده است که دیپلماسی فرهنگی بیشتر از سیاست موثر است.
 
وی با بیان اینکه در برخی از شهرهای ترکیه فرهنگ و ادب اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: در برخی از شهرهای آناتولی هم مانند شیراز و اصفهان فرهنگ و ادب اهمیت ویژه‌ای دارد و امیدواریم زمینه‌ای برای معرفی این شهرها به مردم ایران نیز فراهم شود.
 
اورس یادآور شد: ایران کشوری فرهنگی است اما در جهان منظره متفاوتی از این کشور ترسیم می‌کنند اما تاکنون ندیده‌ام کسی به ایران سفر کند و از آن ناراضی باشد. این سیاه‌نمایی‌ها برای ترکیه هم وجود دارد و باید با کمک یکدیگر این پروپاگاندای منفی را خنثی کنیم.
 
سفیر ترکیه درایران همچنین درباره لزوم تقویت ارتباطات دوستی و برادری دو کشور، گفت: ما می‌توانیم با توجه به اشتراکات فرهنگی میان دو کشور آینده روشنی پیش روی جوانان خود داشته باشیم و برای پرورش آن‌ها آماده باشیم.
 
در پایان این دیدار، محسن جوادی مجموعه دوجلدی تذکره‌اولیای عطار نشابوری با تصحیح شفیعی کدکنی را به سفیر فرهنگی و کتاب‌دوست ترکیه هدیه داد.سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن؛ توانستن است» تا 14 اردیبهشت 98 هر روز از ساعت 10 تا 20 در مصلای امام  خمینی (ره) برپا است.
 
کد مطلب : ۲۷۴۵۸۱
http://www.ibna.ir/vdceve8wzjh8fni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما