در دهه فجر و به‌مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، خبرگزاری ایبنا برخی از رمان هایی را که با موضوع انقلاب در قم به چاپ رسیده است، بررسی کرد.
نگاهی به رمان‌های منتشرشده با موضوع انقلاب اسلامی در قم
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، انقلاب اسلامی با ابعاد متفاوت و فراوانی که دارد، چشم‌اندازهای جدیدی را پیش روی داستان‌ نویسی ایران گشود؛ موضوعات مرتبط با انقلاب توانست دستمایه نو و تازه‌ای برای ادبیات داستانی باشد. در سال‌های اخیر آثار متفاوتی در این زمینه با موضوع انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است. به مناسبت فرا رسیدن سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی، در گزارشی تعدادی از کتاب‌های ادبیات داستانی را که با موضوع جریان انقلاب اسلامی در قم منتشر شده‌اند، مرور کرده‌ایم:
 

۱- «ظلمت سفید»
رمان «ظلمت سفید» اثر سجاد خالقی است که در دو زمان موازی پیش می‌رود و خواننده روایتی از دو نسل متفاوت از یک خاندان را در دو عصر متفاوت می‌بیند. یکی در عصر قاجار و تلاش برای رسیدن به مشروطه و دیگری در عصر پهلوی.

در «ظلمت سفید» خواننده شاهد نقش قومیت‌های دیگر در جریان انقلاب اسلامی نیز هست و سجاد خالقی کوشیده به نقش آن‌ها در دفاع از کشور اشاره کند. «ظلمت سفید» برای مخاطب نوجوان نوشته شده و از فضای رئال فاصله گرفته و در یک فضای فانتزی اتفاقاتش رخ می‌دهد.

این رمان برگزیده بخش رمان نوجوان جشنواره داستان انقلاب نیز بوده است. رمان «ظلمت سفید» اثر سجاد خالقی در سال 95 با 269 صفحه و قیمت 15 هزار 500 تومان از سوی نشر کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شده است.
 


۲- «آن مرد با باران می‌آید»
این رمان روایتی دراماتیک از حوادث و اتفاقات چهار ماه پایانی انقلاب در سال ۵۷ است؛ به طوری که روایت داستان از مهر سال ۵۷ آغاز و تا ۲۶ دی‌ماه که فرار شاه بوده به پایان می‌رسد.

وجیهه علی اکبری سامانی در رمان «آن مرد با باران می‌آید» روایت داستانی زندگی یک خانواده طبقه متوسط در کوران انقلاب را مطرح کرده است که وقایع داستان حول یک گروه نوجوان که در راس آن‌ها شخصیتی به نام بهزاد است، اتفاق می‌افتد. بهزاد که ناگهان در مسیر انقلاب قرار گرفته است دچار ترس‌هایی است که شاید هر نوجوانی در آن سن دارد اما در بهزاد کمی بیشتر است.

رمان «آن مرد با باران می‌آید» اثر وجیهه علی اکبری سامانی در سال 95 به جاپ دوم رسید و با 217 صفحه و قیمت 12 هزار 500 تومان از سوی نشر کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شده است.
 

۳-«پنجره چوبی»
«پنجره چوبی» داستان عاشقی است که در کوران حوادث پخته می‌شود؛ قصه دختری جوان که عاشق یک جوان مبارز انقلابی می‌شود و این عشق، او را به وسط میدان مبارزه، انقلاب، جنگ، خون و قیام می‌کشد. ماجرای «پنجره چوبی» یک عاشقانه انقلابی است. یک عشق و عاشقی وسط حادثه! دل و دلبری در وسط میدان جنگ!

«پنجره چوبی» اثر فهیمه پرورش تازگی به چاپ دوازدهم رسیده و از سوی نشر کتابستان معرفت در شمارگان 1100 نسخه با قیمت 33 هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.
 

۴- «سالهای بنفش»
این رمان به جریان‌ها و گروهک‌های مختلفی که داعیه‌دار مبارزه با رژیم پهلوی بودند و در این مسیر برخی از آن‌ها تا مرز شهادت پیش رفتند و برخی دیگر به معامله با ساواک مشغول شدند، می‌پردازد. «سال‌های بنفش» بر خلاف بسیاری از داستان‌ها که به خاطر نداشتن قصه و ماجرا کسل‌کننده هستند، ماجرای خوب و با تعلیق بالا دارد. علاوه بر خط اصلی داستان قصه‌های فرعی نیز در داستان به خوبی روایت شده است.

این رمان در دو بخش روایت می‌شود. بخش اول مخاطب را وارد جغرافیایی بکر و محیط زندگی افرادی می‌کند که فرهنگ و شیوه زندگی آن‌ها برایتان تازگی فراوانی دارد. در بخش دوم ناگهان پرده دیگری گشوده می‌شود و حوادث پرهیجان و گوناگونی شما را در می‌نوردد و طوفانی بر می‌خیزد که شخصیت‌های داستان را دستخوش تغییرات شگرفی می‌کند.

«سالهای بنفش» اثر ابراهیم حسن بیگی از سوی نشر کتابستان معرفت در سال 93 در 296 صفحه با شمارگان 1200 نسخه و قیمت 15 هزار 500 تومان روانه بازار کتاب شده است.
 

۵- «مسافر جمعه»
در تاریخ رمان‌های فارسی، تعداد رمان‌هایی که به بررسی اتفاقات سال 41 و اوایل سال 42 بپردازند بسیار کم است. شاه با برگزاری رفراندوم در 6 بهمن سال 41، فرمان اصول نوزده‌گانه موسوم به انقلاب سفید را تأیید کرد، اما تاکنون رمانی نبوده است که در کنار جنبه‌های سیاسی و تاریخی این ماجرا، به جنبه‌های اجتماعی و مردمی آن بپردازد.

سمیه عالمی آمده است تا این بار را بردارد و این موضوع را دستخوش داستان خودش کند. رسول که از اقتضائاتِ الزام‌آورِ محیط زندگی خویش متأثر است، چندان از اصل ماجرا آگاه نیست. ابتدا از موافقان اصلاحات ارضی است، چراکه رعیت‌زاده است و با این اتفاق به نان‌ونوایی می‌رسد؛ اما حضور در قم و رفاقت با پسرخاله‌اش علی و دوستش، او را به سمت دیگری می‌کشاند.

«مسافر جمعه» به قلم سمیه عالمی در ۲۳۴ صفحه و شمارگان 1200 نسخه و قیمت 13 هزار 500 تومان از طرف انتشارات کتابستان معرفت در قم منتشر شده و چاپ دوم آن به تازگی وارد بازار شده است.
کد مطلب : ۲۷۱۷۳۴
http://www.ibna.ir/vdcbf8b5arhbzzp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما