امیر سیفی در رونمایی از کتاب «مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس» مطرح کرد:

این کتاب یک کتاب مرجع است

رئیس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح در آئین رونمایی از کتاب «مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس» بیان کرد: این کتاب یک کتاب مرجع است به این معنا که بیانات، رهنمودها و مواضع مقام معظم رهبری درباره مجاهدت ارتش در هشت سال دفاع مقدس در پنج فصل تبیین شده است که نمونه آن‌را پیش از این نداشتیم.
این کتاب یک کتاب مرجع است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آئین رونمایی از کتاب «مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس» ظهر امروز دوشنبه (1 مرداد) با حضور امیردریادار حبیب‌الله سیاری، رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده آجا، سردار عباس سه‌دهی، رئیس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح، امیر‌سرتیپ دوم ستاد حمید‌رضا گرامی، رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، امیر سرتیپ حسن سیفی، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش، امیر گلفام و جمعی دیگر از مقامات و مسئولان در ستاد ارتش برگزار شد.

امیر دریادار سیاری در این آئین گفت: امروز 30 سال از پایان دفاع‌مقدس می‌گذرد. 38 سال پیش در تاریخ 31 شهریور 1359 دفاع‌مقدس آغاز شد، در حالی‌که تنها 19 ماه و 8 روز از انقلاب گذشته بود. در این شرایط نیروی انسانی آماده، تجهیزات و آمادگی نظامی نداشتیم. در این مدت آموزش‌های تعطیل شده بود و مسئولان نیز بیشتر سرگرم ساماندهی ارگان‌های انقلاب بودند. این عوامل باعث شد دشمن گمان کند که می‌تواند یک روزه خرمشهر و سه روز مجموعه جزیره آبادان را تصرف و هفت روزه به پایتخت برسد و با این نگاه به ایران حمله کرد.
 
وی افزود: در چنین شرایطی وقتی به کشوری حمله می‌شود و آمادگی نظامی و دفاعی وجود ندارد، آیا چیزی غیر از غیرت، شرف، آبرو، ولایت‌مداری و دینداری می‌تواند در مقابل دشمن تا بُن دندان مسلح معجزه‌ ایجاد کند؟ آیا غیرت نیروی زمینی نبود که حماسه 34 روزه خرمشهر را رقم زد؟ اگر در این شرایط نیروی زمینی جلوی پیشرفت دشمن را نگرفته بود، دشمن به هدف اولیه خود که فتح پایتخت ایران در هفت روز بود می‌رسید؟ باید از این جانفشانی‌ها قدردانی کرد.
 
معاون هماهنگ‌کننده آجا، بیان کرد: در 200 سال گذشته در تاریخ ایران، مناطق زیادی از خاک کشور جدا شد. افتخار می‌کنیم در دوران دفاع‌مقدس هیچ قطعه‌ای از خاک ایران جدا نشده است. امروز هم نیروهای مسلح با تجربیات آن روزها و تحت فرماندهی فرمانده کل قوا از اقتداری برخوردار هستند که هر هجومی به مرزها و منابع ما صورت گیرد، پوزه دشمن را به خاک می‌مالیم؛ دشمن از این اقتدار ما می‌ترسد. باید با رهبری فرمانده کل‌قوا، این مسیر پراقتدار را ادامه و جایگاه کل کشور را حفظ کنیم.
 
امیر سیاری همچنین با اشاره به کتاب «مجاهدت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس» گفت: تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری، بسیار ارزشمند و ریشه‌دار است که باید برای آن‌ها تدبیر و برنامه‌ریزی کرد و از دل هرکدام از این تدابیر یک دنیا کار بیرون می‌آید. توصیه من این است طراحان، اهل پژوهش و مسئولان اجرایی از این رهنمودها و تدابیر بهره‌های لازم را بگیرند. با استفاده از این رهنمودها و تدابیر قطعا می‌توانیم به هدف‌گذاری‌‌های نیروهای مسلح برسیم. با توجه به اینکه نسل عوض شده و نسل جدید چندان نمی‌داند که در دفاع‌مقدس چه گذشته و چه شرایطی داشتیم، انعکاس این رشادت‌ها بسیار اهمیت دارد.
 
دفاع‌مقدس قطعه بریده شده از تاریخ نیست

امیر سیفی، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس ارتش نیز در این آئین با اشاره به اینکه دوران دفاع‌مقدس قطعه بریده شده از تاریخ نیست، اظهار کرد: بدون شناخت و تبیین انقلاب و وقایع آن نمی‌توان تصویری درست، شفاف، علمی و روشمند از دفاع‌مقدس ارائه داد. مقام معظم رهبری از سال‌ها قبل از دفاع‌مقدس، پیگیر فعالیت‌های نیروهای مسلح بودند و پس از انقلاب به‌عنوان یک مجتهد مسلط، توانا و آگاه به زمان به‌عنوان نماینده رهبری در نیروهای مسلح انتخاب شد. هیچ‌یک از ارتش‌های زینتی و ماموریتی جهان، ادبیاتی به غنای ادبیات رسالت‌محور ارتش ایران تولید نکرده و هیچ‌یک از کشورهای دنیا نیز به اندازه جمهوری اسلامی مطالب راهبردی و کاربردی از رهبر خود در اختیار ندارند.
 
وی افزود: ادبیاتی که رهبری تولید کرده، ادبیات غنی است که سال‌های سال باید کارکرد داشته باشد. اقیانوس مطلب از ایشان موجود است اگر دیگر کشورهای دنیا چنین رهبری داشتند از هر قطره از بیاناتش ادبیات و اثر تولید می‌کردند هر واژه از بیانات رهبری بُن‌مایه‌های یک داستان است.
 
کتابی مرجع در مقوله هشت سال دفاع مقدس

سردار سرتیپ دوم ستاد عباس سه‌دهی نیز به‌عنوان دیگر سخنران این برنامه، گفت: این کتاب به‌عنوان یک مرجع در مقوله هشت سال دفاع‌مقدس مطرح است. طبیعی است که محتوای این کتاب که به نقل از بیانات رهبر معظم انقلاب تبیین شده، بخش‌هایی از روایت تاریخ را هم در باب دفاع‌مقدس در برمی‌گیرد که بیشتر شامل تاریخ معاصر ایران و وقایعی است که در این دوره اتفاق افتاده است.
 
وی ادامه داد: اگر به تاریخ جنگ‌های ایران با دیگر کشورها در دو قرن اخیر نگاه کنیم مشخص می‌شود، چرا پیروز هشت سال جنگ تحمیلی، ملت ایران و نیروهای مسلح ما بودند. در دوره‌های گذشته با بی‌کفایتی شاهان و مسئولان مملکتی در موقعیت‌های مختلف بخش‌های زیادی از خاک ایران از دست رفت. با این پیشینه در دوران دفاع‌مقدس نیز دشمن با محاسبات خود گمان کرده بود با یک حمله برق‌آسا می‌تواند نیروهای ما را در هم بشکند و عنان اختیار کشور را در دست بگیرد. امام خمینی (ره) در تاریخ 5 مهر 1359 در یک پیام بسیار مهم و تاریخی بیان کردند تا من هستم اجازه نمی‌دهم یک وجب از خاک ایران توسط هیچ دشمنی اشغال شود. تصمیم امام مبنی بر مقاومت یک تصمیم تاریخی است و تاریخ‌ساز شد.
 
رئیس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح افزود: ملت ما آزمون‌دیده و اهل عمل است. امروز ملت ایران در برابر دشمنان با دست پر ایستاده و اگر کسی بخواهد ایران را تهدید کند در میدان عمل قدرت نیروهای مسلح ما را خواهد دید این میدان علم در هشت سال دفاع‌مقدس نهادینه شده است.
 
سردار سه‌دهی بیان کرد: این کتاب یک کتاب مرجع است به این معنا که بیانات، رهنمودها و مواضع مقام معظم رهبری درباره مجاهدت ارتش در هشت سال دفاع مقدس در پنج فصل تبیین شده است که نمونه آن‌را پیش از این نداشتیم. این کتاب بسیار خوب و دارای محتوای فاخری است که مشابه آن در سپاه نیز انجام شده و به‌زودی چاپ و رونمایی خواهد شد. این دو کتاب مرجع به‌عنوان معیار اصلی برای قضاوت و ارزیابی درباره نقش عمده ارتش، سپاه و بسیج، پیش‌روی عموم قرار دارد. بعد از این هرکس بخواهد در این زمینه موضعی بگیرد و یا اظهارنظری کند باید به این کتاب‌های مرجع مراجعه کند و گفته‌هایش با مطالب کتاب منطبق باشد، در غیر اینصورت هرگونه موضع‌گیری قابل قبول نیست.
کد مطلب : ۲۶۳۵۳۹
http://www.ibna.ir/vdcfmmd01w6dvta.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما