​طباطبایی در برنامه «چشم شب روشن» مطرح کرد:

ای کاش دانشجویان ادبیات فقط دو واحد صائب و سبک هندی می‌خواندند

سیدمهدی طباطبایی، شاعر در برنامه «چشم شب روشن» با تاکید به عدم توجه دانشگاه به سبک هندی گفت: اگر دانشجوی ما فقط دو واحد صائب و سبک هندی بخوانند، اوضاع طور دیگری خواهد بود. وگرنه در این صورت شاید تنها جوشش‌های فردی در دانشگاه ما را به سبک هندی برساند.
ای کاش دانشجویان ادبیات فقط دو واحد صائب و سبک هندی می‌خواندند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌شب گذشته مرتضی امیری اسفندقه مجری و کارشناس بخش شعر برنامه تلویزیون «چشم شب روشن» میزبان سیدمهدی طباطبایی، شاعر بود. طباطبایی در ابتدای این برنامه گفت: سبک هندی از همان رودکی شروع می‌شود، برخی نقطه آغاز آن را از زمان خاقانی می‌دانند. من به حرف استاد شفیعی کدکنی استناد می‌کنم. ما وقتی بحث سبکی می‌کنیم، باید دنبال بسامد باشیم، بسامد سبک هندی در رودکی و خاقانی بسیار پایین است. بنابراین باید درنگ بیشتری در این باره کرد.

وی افزود: من پنج سال را صرف تصحیح دیوان «خلاق المعانی» کمال‌الدین اصفهانی کردم. خیلی برایم جالب است، کمال قطعه‌ای دارد که می‌گوید اگر قافیه در اشعار من مکرر شده، بر من ایراد نگیرید، این یکی از ویژگی‌های سبک هندی است.

صاحب مجموعه شعر «با چشم های تو» تاکید کرد: بابا فغانی را حافظ کوچک می‌نامند و او نیز از فعالان در عرصه سبک هندی به شمار می‌آید. ما تاکنون هنوز مبانی نظری این سبک را جمع‌آوری و تعریف نکرده‌ایم. در حالی که با یک جستجوی کوچک می‌توانید به کتاب سبک خراسانی برسیم اما درباره سبک هندی اینگونه نیست.

طباطبایی با اشاره به اینکه اگر سیدحسن حسینی را از دست نمی‌دادیم، بیدل‌پژوهی ما فراتر از این بود و محمدکاظم کاظمی هم تلاش بسیاری در این حوزه انجام داده است، ادامه داد: هنوز ما به یک جمع‌بندی نرسیده‌ایم که این سبک را هندی بنامیم یا اصفهانی. ما شاعرانی داریم که اگر در داخل مرزهای ایران بودند، آنها هم جزو سبک هندی حساب می‌شدند اما اکنون شاعران این سبک را با مرزها مشخص می‌کنند.

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند این سبک دچار نوسان است. آیا سبک‌های دیگر اینگونه نیستند؟ ما در سبک خراسانی شاعرانی داریم که حتی لهجه متفاوتی دارند اما نیامده‌ایم آنها را از این سبک حذف کنیم.

این شاعر و پژوهشگر یادآور شد: اگر بخواهیم کار پژوهشی و دانشگاهی انجام دهیم، باید چرخه دانشگاهی آن را فعال کنیم. اگر دانشجوی ما فقط دو واحد صائب و سبک هندی بخواند، اوضاع طور دیگری خواهد بود. وگرنه در این صورت شاید تنها جوشش‌های فردی در دانشگاه ما را به سبک هندی برساند.

برنامه تلویزیونی «چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.
کد مطلب : ۲۵۶۳۰۳
http://www.ibna.ir/vdcgz39xwak9nw4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما