سرپرست معاونت فرهنگی در نشست خبری نمایشگاه فرانکفورت:

ایران با تاکید بر دیپلماسی فرهنگی در نمایشگاه فرانکفورت شرکت می‌کند

سلگی، در نشست خبری «تشریح برنامه‌های ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت» ضمن اشاره به برنامه‌های جمهوری اسلامی در این رویداد فرهنگی گفت: سیاستی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث دیپلماسی فرهنگی در پیش گرفته برپایی این رویداد را نسبت به دوره‌های قبل متفاوت کرده است.
ایران با تاکید بر دیپلماسی فرهنگی در نمایشگاه فرانکفورت شرکت می‌کند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری «تشریح برنامه‌های ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت» ‌یکشنبه(16 مهر‌ماه) با حضور دکتر محمد سلگی،‌ سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر امیرمسعود شهرام‌نیا، رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در تالار علی عاشوری برگزار شد.  

دیپلماسی فرهنگی رویکرد اصلی وزارت ارشاد است
سلگی با اشاره به رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه دیپلماسی فرهنگی گفت: نمایشگاه کتاب فرانکفورت از 19 تا 23 مهرماه برقرار می‌شود. سیاستی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث دیپلماسی فرهنگی در پیش گرفته برپایی این رویداد را نسبت به دوره‌های قبل متفاوت کرده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان معرفی برنامه‌های خود در مجلس شورای اسلامی نیز دیپلماسی فرهنگی را به‌عنوان محور رویکردی عنوان کرده است.
 
وی افزود: برپایی این رویداد به شکل متفاوت و جدیدی در دستور کار برنامه‌ریزان فرهنگی به‌ویژه مسئولان موسسه فرهنگی نمایشگاه‌ها قرار گرفته است. در این نمایشگاه سه غرفه با‌ عنوان غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران شامل غرفه بزرگسالان، کودک و نوجوان و غرفه ویژه گرنت برپا خواهد شد؛ علاوه بر این پنج تشکل شامل اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، موسسه فرهنگی مجمع ناشران دفاع مقدس و انجمن فرهنگی زنان ناشر حضور دارند.
 
سلگی با تاکید بر اهمیت آژانس‌های ادبی در ایجاد ظرفیت افزایش تعامل فرهنگی در نمایشگاه فرانکفورت ادامه داد: در غرفه بزرگسال علاوه بر پنج تشکل، 16 ناشر فعال نیز آثار خود را عرضه خواهند کرد. آژانس‌های ادبی حاضر در این رویداد فرهنگی در افزایش تعامل فرهنگی بین ناشران ایرانی و بین‌الملل نقش بسزایی دارند بنابراین دو آژانس ادبی در نمایشگاه فرانکفورت حضور خواهند داشت.
 
سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت حضور ناشران کودک و نوجوان در عرصه بین‌الملل افزود: با توجه به اهمیت فعالیت ناشران کودک و نوجوان در عرصه جهانی نمایندگان ایران در این حوزه در سالن مجزا 300 عنوان کتاب از 50 ناشر ارایه خواهد شد. معرفی 105 نویسنده کودک و نوجوان نیز با هدف آشنایی با نشر بین‌الملل پیش‌بینی شده است.
 
سلگی گفت: علاوه بر تشکل‌ها چند نویسنده مهمان نیز که در جشنواره‌های ادبی ازجمله جشنواره پروین اعتصامی حایز رتبه شدند به‌همراه چند تصویرگر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت حاضر خواهند شد.
 
وی در تشریح برنامه‌های جنبی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت ادامه داد: 40 نشست و میزگرد در فضای داخلی و خارج از غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران برپا خواهد شد. در سال‌های گذشته براساس تعامل در جهت سیاست‌های دیپلماسی فرهنگی ناشران کشورهای افغانستان، ایتالیا، عمان و روسیه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حاضر بودند و تعامل با این کشورها ادامه دارد.
 
سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره معرفی طرح گرنت عنوان کرد: در سال‌های گذشته توجه ویژه‌ای به طرح گرنت وجود داشته است. دیپلماسی فرهنگی و ضرورت نشر آثار داخلی به زبان‌های دیگر موجب شده طرح گرنت باهدف ترویج فرهنگ اسلامی ـ ایرانی در دستور کار قرار گیرد. فعالیت جدید در حوزه گرنت از سه ماه قبل آغاز و ارتباط مناسبی با ناشران برقرار شده است. معرفی این طرح در نمایشگاه فرانکفورت با برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور آژانس‌های ادبی خارجی ادامه دارد. تسهیل تبادل رایت از جمله اهداف مهم طرح گرنت است.
 
سلگی با تاکید بر شیوه فعالیت ناشران خارجی در معرفی آثار ایرانی و حمایت از 250 اثر در طرح گرنت ادامه داد: در طرح گرنت از ناشران خارجی که به صورت جدی کتاب‌های ایرانی را معرفی می‌کنند حمایت می‌شود. به‌عبارت دیگر معیار این حمایت، عرضه کتاب‌های ایرانی در فضای گسترده است. دو مولفه‌ کشور و ناشر در طرح گرنت در اولویت هستند. محدودیت موضوعی در طرح گرنت وجود ندارد اما تاکید می‌کنم در این طرح اولویت‌بندی پیش‌بینی شده است. به‌عنوان مثال کتاب‌های حوزه اسلام‌شناسی، کودک و نوجوان و ادبیات داستانی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

همه ناشران زیر پرچم جمهوری اسلامی
در ادامه این نشست شهرام‌نیا با اشاره به تاریخچه‌ای از برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: این نمایشگاه به‌عنوان میعادگاه ناشران و نویسندگان هرساله در اکتبر برگزار می‌شود. باتوجه به برگزاری 90 نمایشگاه بین‌المللی در دنیا نمایشگاه کتاب فرانکفورت از مهمترین و گسترده‌ترین نمایشگاه به‌حساب می‌آید. سال گذشته این نمایشگاه در مساحتی برابر 192هزار مترمربع و با 7هزار و 106غرفه برگزار شد. امسال علاوه بر 134 نویسنده فرانسوی 200 رمان‌نویس این کشور در 2هزار و 500 مترمربع غرفه در این نمایشگاه حضور دارند.
 
رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ادامه داد: ناشران 80 تا 85 کشور در 69‌امین دوره در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حاضر هستند. ایران نیز مانند دوره‌های قبل و با تاکید بر قرار گرفتن همه ناشران زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران در این دوره به عرضه آثار ناشران اقدام می‌کنند. غرفه جمهوری اسلامی ایران 10 تا 12 متر بزرگتر از غرفه سال گذشته است. ناشران کودک و نوجوان آثار خود را در غرفه 40 متری در معرض نمایش قرار می‌دهند.

حضور دو آژانس ادبی در فرانکفورت
شهرام‌نیا با اشاره به ناشران حاضر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت گفت: 16 ناشر از جمله فرهنگ معاصر، پیدایش، ایران‌شناسی، شمع و مه، کتاب الکترونیک ایران، خانه هنرمندان و کامل در این رویداد حاضر هستند. علاوه بر این دو آژانس ادبی پل و تماس نیز با هدف برقراری ارتباط بین صنعت نشر ایران و بین‌الملل برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌اند. فضایی نیز برای معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و طرح گرنت اختصاص پیدا کرده است.
 
وی با اشاره به بازبینی در طرح گرنت افزود: نخستین‌بار طرح گرنت سال گذشته در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت رونمایی شد و بعد از آن در مفاد آیین‌نامه این طرح بازبینی صورت گرفت. بنابراین با برگزاری نشست‌های تخصصی و همچنین عرضه بروشورها به زبان انگلیسی و آلمانی برای معرفی طرح گرنت با دست پر در این رویداد فرهنگی حاضر می‌شویم. امیدواریم با شعار «افزایش کیفیت حضور» طرح گرنت به جهانی‌شدن کتاب ایران کمک کند.

رونمایی از کتاب فرشچیان در آلمان
این فعال حوزه فرهنگی درباره برنامه‌های جنبی غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به رونمایی از کتاب استاد محمود فرشچیان و کتاب معماری ایران از صفویه تا انقلاب اسلامی و برگزاری نشست‌های تخصصی در حوزه ادبیات مقاومت و پایداری و ترویج خواندن در ایران و آلمان اشاره کرد.
 
به گفته شهرام‌نیا، بازدید مسئولان نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، معرفی طرح گرنت، نشست‌های تخصصی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن ناشران کتاب دانشگاهی از جمله دیگر برنامه‌های جنبی ایران در این رویداد فرهنگی است.

حضور نویسندگان ایرانی در فرانکفورت
وی همچنین از برگزاری آیین تجلیل از فریبا وفی و حضور الهام فلاح، نویسنده برگزیده جایزه پروین اعتصامی، محمدرضا شمس، محمود برآبادی، مصطفی رحماندوست، شیوا مقانلو، شیرعلی‌نیا، ضحی کاظمی، غلامرضا امامی، نسیم مرعشی و مهسا هدایتی در غرفه جمهوری اسلامی خبر داد.
 
شهرام‌نیا اضافه کرد: روز جمهوری اسلامی ایران با حضور مقامات و رئیس نمایشگاه‌ بین‌المللی فرانکفورت برگزار خواهد شد. با رایزنی‌های صورت‌گرفته مراسم تعزیه براساس ترجمه آلمانی مقتل‌الحسین در غرفه جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد. باتوجه به لزوم برقراری ارتباط با ناشران بین‌المللی مسئولان ایران از غرفه کشور ایتالیا بازدید خواهند کرد. بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم حضور ایران در این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته پررنگ‌تر و تاثیرگذارتر برگزار خواهد شد.

حمایت همه‌جانبه موسسه نمایشگا‌ه‌ها از ناشران
این مسئول فرهنگی بر حمایت موسسه نمایشگاه‌ها از ناشران فاقد غرفه تاکید کرد و غرفه ملی ایران را پایگاهی برای تعامل همه علاقه‌مندان ایرانی اعلام کرد.
کد مطلب : ۲۵۲۵۹۲
http://www.ibna.ir/vdccoiqii2bqpp8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما