برگزیدگان آیین اختتامیه نخستین جشنواره ادبی «شاه بیت»‌ معرفی شدند.
​برگزیدگان نخستین جشنواره «شاه بیت»‌ معرفی شدند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) آیین اختتامیه اولین جشنواره ادبی «شاه بیت» با حضور محمد‌علی بهمنی، حمیدرضا شکارسری، صابر قدیمی و دیگر شاعران، استادان و هنردوستان و شعر خوانی شاعران آیینی، عصر روز گذشته (سوم مردادماه) در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

صابر قدیمی، دبیر جشنواره ادبی «شاه بیت» گفت: از اینکه در خدمت و محضر شما هستم بسیار خوشحالم و امیدوارم  همیشه لبخند روی لبان دختران، پسران، مردان و زنان کشور باشد و سایه صلح بر سر کشورمان بوده و همه شاد و سلامت باشند.

وی درباره جشنواره «شاه بیت» و اختتامیه اولین دوره این جشنواره بیان کرد: بیش از 1100 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و داوران بزرگواری که از شاعران نام آشنا هستند، داوری آثار را انجام دادند تا این نتیجه حاصل شد. جا دارد از آقایان خادم، محمود داوود‌زاده، اسماعیل فلاح‌خیر و حسن آذری که بسیار لطف داشتند و زحمات زیادی کشیدند، تشکر کنم. امیدواریم دوره‌های بعدی با اضافه شدن بخش‌های دیگر، جشنواره با‌شکوه‌تری داشته باشیم.

هر بیت کتابی در ذهن مخاطبان
محمد‌علی بهمنی از داوران جشنواره «شاه بیت» و از غزل‌سرایان مطرح کشور مهمان دیگری بود که برای شعر‌خوانی و سخن درباره جشنواره پشت تریبون آمد. وی گفت: از این که در چنین جمع دوست داشتنی حاضر شده‌ام، بسیار خرسندم. از اینکه با درک درست و حس شاعرانگی توانستید این جشنواره را به خوبی و سرافرازی تا اینجا حمایت کنید و حضور داشته باشید، تشکر می‌کنم. درباره جشنواره می‌توانم بگویم: «من و تو آینه رو به روی هم شده‌ایم‌/ چقدر این همه با هم یکی شدن زیباست» امیدوارم همیشه این گونه باشد.

وی پس از خوانش شعری با موضوع امام رضا (ع) بیان کرد: خیلی خوشحالم که توانستم در گوشه‌ای از این جشنواره نفسی بکشم و شعری در حضور شما خوبان بخوانم. امیدوارم این تک بیت‌ها هرکدام کتابی در ذهن مخاطبین شما باشد که حتما چنین خواهد بود.

توجه به کوتاه‌سرایی در جشنواره «شاه بیت»
حمیدرضا شکار‌سری از دیگر داوران جشنواره «شاه بیت» و از شاعران و منتقدان کشور پس از ابراز تشکر از حاضران گفت: در روزگاری که سهم ما از فرهنگ عموما، سهم ما از هنر عموما، سهم ما از ادبیات خصوصا و سهم ما از شعر خصوصا، روز به روز در حال کاهش است و از طرف دیگر نوع زندگی ما در این روزگار تکنولوژی زده باز هم از این سهم کم می‌کند و مدت زمان رویارویی ما با اثر هنری را بیش از پیش کم و کم تر می‌کند، شاید بتوانیم در این بستر و با جریان کوتاه‌سرایی که در جهان ما یک جریان کاملا غالب و شناخته شده است، به تعبیری توصیف کرد. از این رو من رویکرد گردانندگان، دبیران و مسئولان برگزاری جشنواره «شاه بیت» را هوشمندانه ارزیابی می‌کنم که نیاز روزگار را به نوع خاصی از شعر، به درستی تشخیص داده‌اند.

وی افزود: در روزگاری که خواندن منظومه‌های بلند و خواندن شعرهای بلند برای مخاطبان حتی جدی، سخت و دشوار و زمان بر شده، جلب توجه به تک بیت‌ها و شاه بیت‌ها و شعرهای کوتاه و گونه‌های ادبی بسیار قابل توجه است. باید از این جریان صحبت شود و آسیب‌شناسی و تحلیل مناسب بر روی انجام شود.

شکار‌سری ضمن خوانش چند شعر کوتاه آیینی بیان کرد: در جلسات داوری که با حضور استاد بهمنی و آذری داشتیم، مدت زیادی بحث می‌کردیم که مثلا یک بیت یا حتی مصراع آیا این شایستگی را دارد که در جشنواره به عنوان برنده انتخاب شود یا نه؟! یا اینکه آیا مثلا شاعری که سن و سالش این قدر کم است این شایستگی را دارد به عنوان برگزیده جشنواره معرفی شود یا خیر؟! پس از بحث‌های طولانی با راهنمایی‌های استاد گران‌قدرم آقای بهمنی به نتیجه‌ ای رسیدیم که امروز شما استفاده کافی را ببرید.

در ادامه این برنامه حاضران شاهد شعرخوانی شاعران برگزیده جشنواره مانند یاسر قنبرلو، حسن آذری، امیر کیاشمشکی و ... بودند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر است:

بخش نوجوانان
شعر سپید: سیدمحمدعلی ابراهیمی
شعر کلاسیک: محمدامین قربانی

بخش بزرگسال
شعر کلاسیک: نفر اول: محمد خادم/ نفر دوم: یاسر قنبرلو/ امیر کیاشمشکی و مصطفی قنبری
شعر سپید: نفر اول: نداشت/ نفر دوم: علی­‌اصغر شیری/ نفر سوم: مریم سادات حسینی
شایسته تقدیر شعر سپید: سیدحمید حاجی­‌سیدجوادی/ محمدحسین افشاری­‌نیا/ یگانه هدایت­‌خواه
کد مطلب : ۲۵۰۴۵۵
http://www.ibna.ir/vdciwuarwt1aw52.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما