مسعود فراستی در مراسم جشن امضای کتاب «جان فورد و سینمایش؛ اسطوره سینما» گفت که فورد و هیچکاک قابل مقایسه با حافظ و سعدی هستند چراکه همان‌طور که حافظ و سعدی در ادبیات جهان تاثیرگذار بودند، این دو نیز برای رشد سینمای جهان زحمت کشیده‌اند.
مسعود فراستی
مسعود فراستی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب «جان فورد و سینمایش؛ اسطوره سینما» نوشته مسعود فراستی، عصر شنبه 10 بهمن ماه با حضور علاقه‌مندان هنر سینما در فروشگاه نشر ساقی برگزار شد. 

مسعود فراستی، منتقد سینما و نویسنده کتاب، در توضیح کتاب «جان فورد و سینمایش؛ اسطوره سینما» گفت: بعد از انقلاب اسلامی با مرتضی آوینی تصمیم گرفتیم برای مقابله با روشنفکرانی که عرفان تقلبی را علم کرده بودند، مجموعه کتابی متشکل از فعالیت 10 فیلم‌ساز برتر کلاسیک تهیه کنیم تا چهره‌های شاخص به مردم معرفی شوند.

وی ادامه داد: نوشتن این مجموعه را آغاز کردیم اما متأسفانه مرتضی بعد از مجموعه «هیچکاک» شهید و کار چند سالی متوقف شد. سینمای کلاسیک با شخصیت‌هایی مانند هیچکاک و فورد به فرهنگ ما بسیار نزدیک است چراکه تمام رابطه‌ها در فیلم‌های این فیلم‌سازان انسانی است.

فراستی در تشریح تفکرات جان فورد گفت: تفکرات فورد ایرانی و سنتی است و با مطالعه زندگی افراد موفق سینمای کلاسیک، متوجه خواهیم شد که آنها نیز تفکرات مثل فورد دارند. فورد در یکی از مصاحبه‌های خودش می‌گوید: فیلم‌سازی مانند نانوایی می‌ماند چراکه فیلم‌ساز مانند نانوا وظیفه دارد فیلم خوب به مخاطب تحویل بدهد.

وی ادامه داد: فورد و هیچکاک قابل‌مقایسه با حافظ و سعدی هستند زیرا همان‌طور که حافظ و سعدی در ادبیات جهان تاثیرگذار بودند، این دو نیز برای رشد سینمای جهان زحمت کشیده‌اند.

این منتقد سینمایی با اشاره به فواید مطالعه اظهار کرد: چهار شماره از این مجموعه 10 تایی تا به امروز روانه بازار نشر شده است و به‌تمامی علاقه‌مندان سینما پیشنهاد می‌کنم تا این کتاب‌ها را مطالعه کنند. به خصوص به افرادی مانند آن خانم بازیگر که به عنوان سوپراستار به برنامه «دید در شب» رضا رشیدپور آمده بود اما بازیگران مطرح سینمای جهان را نمی‌شناخت.

فراستی همچنین جزئیات کتاب را تشریح کرد و گفت: این اثر مجموعه مقالاتی درباره جان فورد، کارگردان اسطوره‌ای هالیوود، به قلم نویسندگان و منتقدان مطرح خارجی چون رابین وود و فرانسوا تروفو در کنار مقالاتی از منتقدان داخلی است. این کتاب دیدگاه‌ها، نقدها و روایت‌های شخصیت‌های ادبی، هنری، سیاسی را همراه با تصاویری از فیلم‌ها و آثار وی ارائه می‌کند.

این منتقد سینما، در بخش دیگری از سخنانش، به انتقاد از سینمای کشور پرداخت و گفت: سینمای دولتی به سمتی رفته است که برخی فیلم‌ها بسیار مبتذل شده‌اند و فیلم‌سازان جوان نه تنها به سینمای انقلاب، بلکه به سینمای قبل از انقلاب نیز بدهکار هستند.

با فرهنگ اروپایی و آمریکایی نمی‌توان فیلم مذهبی ساخت

مسعود فراستی با گلایه از فیلم‌های سینمای ایران اظهار کرد: متأسفانه فیلم‌هایی در حال ساخت است که سینمای ما را به چالش کشیده است. سینمای حال حاضر به ضرر کشور و نظام است چراکه عاقبت چندان مناسبی ندارد. در سال‌های گذشته به‌قدری فیلم ضعیف دیده‌ام که معتقدم فیلم‌های خوب هم بر اساس دانش ساخته نمی‌شوند و بر اساس یک اتفاق یا حادثه هستند.

وی ادامه داد: فیلمی در همین ایران ساخته‌شده که 200 میلیارد بودجه خرج آن شده است، اما واقعاً این فیلم توانست توقعات را برطرف کند و آیا نتیجه‌ای هم داشت؟ دوستان فکر می‌کنند که اگر پول زیادی خرج کنند و فیلم را توسط عوامل خارجی بسازند، معجزه خواهد شد. درصورتی‌که یک خارجی وقتی برای فیلم‌برداری فیلم ایرانی می‌آید، فرهنگ کشور خودش را می‌آورد و با فرهنگ اروپایی و آمریکایی نمی‌توان فیلم مذهبی ساخت.

 سینما شوخی نیست اما سینماگران ما آن را شوخی گرفته‌اند

نویسنده کتاب «جان فورد و سینمایش؛ اسطوره سینما» در توضیح نقش نقد در پیشرفت سینما اظهار کرد: نقد بسیار مؤثر است و نمی‌توان نقش آن را نادیده گرفت چراکه منتقد وکیل مدافع مردم است. به نظرم نقد باید پاتوق پیدا کند و به یک نهاد تبدیل شود.

وی افزود: متأسفانه بسیاری از منتقدان سکوت کردند و شاید این موضوع یکی از دلایلی است که رابطه دختر و پسر و نحوه آشنایی آنها با هم، به درد امروز سینمای ایران تبدیل شده است و عده‌ای هم منتظر نشستند تا از دولت پول بگیرند و این فیلم‌ها را بسازند. درواقع باید گفت که سینما شوخی نیست اما سینماگران ما آن را به شوخی گرفته‌اند. 12 سال است که ما با مساله هسته‌ای درگیر هستیم اما یک فیلم در این حوزه ساخته نشده است.

فراستی با اشاره به سریال‌های صداوسیما گفت: متأسفانه صداوسیما هم مسیر سینما را دنبال می‌کند. دیدن 5 دقیقه از سریال کیمیا کار بسیار سختی است و بدون شک این وضعیت نیاز به جراحی فرهنگی دارد.

در پایان این مراسم از کتاب «جان فورد و سینمایش؛ اسطوره سینما» رونمایی شد.
 
کد مطلب : ۲۳۲۷۴۵
http://www.ibna.ir/vdcayunum49ne01.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده شهید سلیمانی
فیلم