کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ششمین نشست خبری جایزه پروین اعتصامی برگزار شد:

قزلی: رقابت هزار و 400 اثر در ششمین جایزه پروین اعتصامی

11 خرداد 1394 ساعت 14:35

مهدی قزلی دبیر اجرایی ششمین دوره جایزه پروین اعتصامی گفت: در بحث داستان هزار و 400 اثر داشتیم که 95 اثر به مرحله بعدی رسید و در زمینه شعر هزار اثر داشتیم که به 142 اثر رسیدیم. در بخش نمایشنامه 47 اثر داشتیم که به 23 اثر رسیدیم و در بخش کودک جمعاً حدود دو هزار و 100 کتاب در حوزه شعر و داستان داشتیم که حدود 200 اثر به مرحله بعدی رسیدند تا از میان آنها 10 نامزد نهایی را انتخاب کنیم.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مهدی قزلی دبیر اجرایی ششمین جایزه پروین اعتصامی در نشست خبری این جایزه که با حضور جواد محقق نماینده دبیر علمی این جایزه برگزار شد گفت: اختتامیه این جایزه در تهران و در اواخر خرداد ماه امسال برگزار می‌شود.
 
وی افزود: ابتدا می‌خواستیم این جایزه در تبریز برگزار شود اما آنجا زیرساخت‌های آن را نداشت که بتوانیم این جایزه را برگزار کنیم. سعی کردیم در جایزه جلال و جشنواره شعر فجر این جوایز را از مرکز خارج کنیم که در نهمین جشنواره بین‌المللی فجر تا حدود زیادی در این کار موفق شدیم.
 
مدیر بنیاد  شعر و ادبیات داستانی ایرانیان توضیح داد: جایزه ادبی پروین پنج بخش دارد و بخش‌های آن از جایزه شعر فجر بیشتر است. این جایزه یک بخش رسمی و یک بخش غیر رسمی(غیر اساسنامه‌ای) دارد. بخش داستان، شعر، نقد، ادبیات نمایشی و ادبیات کودکان و نوجوانان بخش‌های رسمی این جایزه را در بر می‌گیرند. بخش غیر اساسنامه‌ای این جایزه نیز بخش ترجمه است. امیدوارم در این 6 بخش بتوانیم برگزیدگان یا تقدیر شوندگان را به جامعه ادبی معرفی کنیم.
 
قزلی اضافه کرد: در بخش پژوهش حدود هزار اثر دریافت کردیم. در این مرحله اشکالات زیادی وجود داشت،برخی کتاب‌ها نیز چاپ اولشان مربوط به سال 91 و 92 نبود. در واقع برخی از این موارد باعث می‌شد که کتاب‌ها از دور جایزه خارج شوند. در این میان در زمینه پژوهش از میان هزار اثر به 29 اثر رسیدیم و قرار است که پنج نامزدش مشخص شود. در بخش ترجمه 900 اثر داشتیم که 122 اثر به مرحله بعدی راه یافته‌اند که از این میان هم پنج اثر اعلام خواهند شد.
 
وی گفت: در بحث داستان هزار و 400 اثر داشتیم که 95 اثر به مرحله بعدی رسید و در زمینه شعر هزار اثر داشتیم که به 142 اثر رسیدیم. در بخش نمایشنامه 47 اثر داشتیم که به 23 اثر رسیدیم و در بخش کودک جمعاً حدود دو هزار و 100 کتاب در حوزه شعر و داستان داشتیم که حدود 200 اثر به مرحله بعدی رسیدند تا از میان آنها 10 نامزد نهایی را انتخاب کنیم.
 
گزارش تکمیلی ششمین نشست خبری جایزه پروین اعتصامی منتشر می‌شود.  


کد مطلب: 223431

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/report/223431/قزلی-رقابت-هزار-400-اثر-ششمین-جایزه-پروین-اعتصامی

ایبنا
  http://www.ibna.ir