محمد فرهادی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری، در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور گفت: هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی و ایجاد زیرساخت‌های فناوری‌های نرم باید تقویت شود و دنبال تحول در نظام آموزش عالی، تدوین دروس، توسعه مراکز رشد فناوری و توسعه پارک‌های علم و فناوری باشیم.
وزیرعلوم: تحول در آموزش عالی نیازمند تدوین دروس و توسعه مراکز فناوری است/ حدادعادل: ابتدا باید دنبال مخاطب داخلی کتاب باشیم
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) پانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی، رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد.

حرکت به سمت ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم 
محمد فرهادی، وزیر علوم در این آئین گفت: از ابتدای انقلاب بحث توسعه کمی در حوزه پژوهش آموزش عالی مطرح بوده است. در حال حاضر نیز دو هزار و 600 مؤسسه آموزش عالی و بیش از چهار و نیم میلیون دانشجو در کشور وجود دارند.
 
وی با اشاره به لزوم تاسیس دانشگاه های کارآفرین ادامه داد: باید به سمت ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم یا همان دانشگاه های کارآفرین حرکت کنیم و برای این‌کار نیازمند یک نهضت و انقلاب در عرصه آموزش عالی هستیم و ایجاد این نوع دانشگاه نیازمند همکاری همه ارگانهاست.

فرهادی درباره کیفیت تأمین بودجه کل کشور افزود: تولید ناخالص داخلی حدود 80 درصد به منابع طبیعی و به‌ویژه نفت وابسته است و فقط 20 درصد از بودجه کل کشور از  تولیدات مغزی پژوهشگران تأمین می‌شود. باید از اتکا به نفت فارغ شویم. توجه به دانشگاه‌ها و آموزش فارغ‌التحصیلان زمینه قطع وابستگی به نفت را ایجاد می‌کند.

هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی
وزیر علوم با تأکید بر توجه به اسناد بالادستی کشور اظهار کرد: پیگیری اسناد بالادستی و سیاست‌های توسعه علمی کشور، نجات کشور را به دنبال دارد. وزارت علوم از نتایج مطالعات گذشته خود استفاده می‌کند. افزایش همکاری بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از نتایج فعالیت یک سال گذشته وزارت علوم است.

وی در ادامه گفت: بیش از یک‌هزار شرکت دانش‌بنیان طی چند سال گذشته مجوز فعالیت گرفته‌اند؛ شرکت‌هایی که نیازمند حمایت دولت‌اند. با توجه به اعتبارات اندک و کاهش قیمت نفت، اعتبارات پیش‌بینی شده برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان افزایش یافته است. ساز و کار حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در شورای اقتصاد تصویب شده است.

فرهادی افزود: هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی و ایجاد زیرساخت‌های فناوری‌های نرم باید تقویت شود. باید به دنبال تحول در نظام آموزش عالی، تدوین دروس، توسعه مراکز رشد فناوری و توسعه پارک‌های علم و فناوری باشیم.

بین مقاله و کتاب فاصله وجود دارد
 دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور، درباره چرایی تمایل بیشتر پژوهشگران به تولید مقاله در مقایسه با انتشار کتاب اظهار کرد: تولد پژوهش در مقاله است و بین مقاله و کتاب فاصله وجود دارد. مقاله مسیر طبیعی تبدیل شدن یک نوآوری به مطالب کلاسی است.

وی ادامه داد: بنابراین توجه به مقاله جای تعجب ندارد و نشانی از یک اشکال نیست. اگر در پانزدهمین جشنوراه تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر اشاره‌ای به کتاب نشد، به معنای بی توجهی مسئولان و پژوهشگران به این مقوله نیست، چراکه نمی‌توان درباره همه مباحث علمی و پژوهشی در یک جلسه سخن گفت.

کمبود منابع دانشگاهی، نقص در نظام آموزش عالی
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: مهم‌ترین آسیب بی‌توجهی به کتاب، کمبود منابع دانشگاهی است و این نقصی است که در نظام آموزش عالی ما وجود دارد.

حداد عادل درباره معیارهای جهانی شدن کتاب‌های تولیدی ایران نیز عنوان کرد: نخست باید به این فکر باشیم که کتاب‌هایمان مخاطب داخلی داشته باشند و بعد به فکر مخاطب خارجی باشیم، اما یکی از شرایط لازم در جلب توجه مخاطب بین‌المللی، تألیف کتاب به زبان انگلیسی است.
کد مطلب : ۲۱۳۴۲۸
http://www.ibna.ir/vdchixni623nzkd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما