گزارش ایبنا از نشست «تشریح رویکردهای حمایتی معاونت فرهنگی ارشاد به حوزه دفاع مقدس»

امیرزاده: معاونت فرهنگی ارشاد حدود 6 میلیارد ریال به کتاب‌های حوزه دفاع مقدس اختصاص داده است

مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست «تشریح رویکردهای حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به حوزه دفاع مقدس» از حمایت 6 میلیارد ریالی این معاونت به کتاب‌های حوزه دفاع مقدس در سال گذشته خبرداد.
امیرزاده: معاونت فرهنگی ارشاد حدود 6 میلیارد ریال به کتاب‌های حوزه دفاع مقدس اختصاص داده است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست «تشریح رویکردهای حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به حوزه دفاع مقدس» امروز (یکم مهرماه) با حضور همایون امیرزاده، مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن جلسات معاونت فرهنگی ارشاد برگزار شد.

امیرزاده در این نشست اظهار کرد: ضرورت دارد که ارزش‌های دفاع مقدس را به عنوان میراث ماندگار صیانت و به نسل‌های آینده این سرزمین منتقل کنیم؛ میراثی که حاصل ایستادگی نسلی است که از خود گذشتند تا عزت ایران ماندگار باشد.

وی ادامه داد: فاصله‌ای که میان این نسل ماندگار و نسل امروز پدید آمده ناشی از پرداخت ناقص و در برخی موارد پرداخت نادرست به چگونگی تعمیق آرمان‌های دفاع مقدس است. بنابراین، همگان وظیفه داریم با بازسازی و بازنگری کلان در حوزه‌های مختلف تصمیم‌سازی، عقب‌ماندگی خودمان را نسبت به تعمیق ارزش‌های دفاع مقدس جبران کنیم.

مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با توجه به شرایط حاکم فرهنگی، رجوع به ارزش‌های 8 سال دفاع مقدس می‌تواند برای ایجاد ثبات و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران، بیشتر از سایر مولفه‌ها اثر گذار باشد.

امیرزاده با بیان این‌که به نظر می‌رسد ظرفیت‌های نامکشوف 8 سال دفاع مقدس، قابلیت توانمندسازی نه تنها نسل امروز بلکه نسل‌های آینده را در خود دارد، توضیح داد: بروز پدیده‌های چند وجهی در عرصه‌های فرهنگی کشور اقتضا می‌کند که به فرهنگ دفاع مقدس به عنوان مولفه‌ای که می‌تواند بر تمام وجوه اثرگذار باشد، به صورت ویژه پرداخته شود.

وی در ادامه سخنانش گفت: در طول یک سال گذشته معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک درست همین موضوع، نسبت به حمایت بخش‌های مختلف و مرتبط با حوزه‌های دفاع مقدس، اقداماتی انجام داده که بخشی از آنها ناظر بر خرید کتاب با موضوع دفاع مقدس از ناشران سراسر کشور بوده است. 

خرید 277 عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس
مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در طول یک سال گذشته، 277 عنوان کتاب با شمارگان 60 هزار نسخه در موضوعات مختلف دفاع مقدس در کمیته انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد حمایت قرار گرفته‌اند؛ عمدتا کتاب‌های خریداری شده، مخاطبان عام را مورد توجه قرار داده‌اند. عمده خریدها نگاه به این موضوع داشته که آثار مورد حمایت در تعمیق فرهنگ ایثار، شهادت و ارزش‌های متعالی دفاع مقدس موثر باشند. مجموع ناشرانی هم که در این زمینه در طول یک سال گذشته مورد حمایت قرار گرفتند، افزون بر 52 ناشر بودند.

امیرزاده افزود: مجموع اعتباری که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول یک سال گذشته در راستای حمایت از کتاب‌های حوزه دفاع مقدس تخصیص داده، حدود 6 میلیارد ریال بوده است؛ این مبلغ چیزی نزدیک به یک چهارم مجموع اعتبارات تخصیص‌یافته معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به سایر حوزه‌ها است. این موضوع نشان‌‌دهنده نگاه راهبردی معاونت فرهنگی ارشاد در حمایت از آثار دفاع مقدس است.

وی با اشاره به بخش دوم حمایت‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از موضوع دفاع مقدس عنوان کرد: معاونت فرهنگی در طول یک سال گذشته از طرح‌های فرهنگی و فعالیت‌های تحقیقاتی، پژوهشی و جشنواره‌ای در ابعاد مختلف دفاع مقدس، حمایت‌های ویژه انجام داده است که از آن میان می‌توان به امضای تفاهمنامه‌های کلی معاونت فرهنگی ارشاد با مراکز و موسسات وابسته در بخش دفاع مقدس اشاره کرد.

مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنین 22 پروژه فرهنگی مورد حمایت و پشتوانه معاونت فرهنگی قرار گرفتند که بخشی از آنها تاکنون بیان نشده‌اند؛ به طور مثال می‌توان به حمایت‌های معاونت فرهنگی ارشاد از راه‌اندزای نمایشگاه‌های کتاب در مناطق عملیاتی همزمان با اعزام کاروان راهیان نور یا عقد تفاهمنامه با مجموعه‌هایی نظیر هیات رزمندگان اسلام به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با موضوع دفاع مقدس و در راستای فعالیت‌های دینی و مذهبی اشاره کرد.

امیرزاده در ادامه سخنانش با اشاره به سایر حمایت‌های معاونت فرهنگی ارشاد در حوزه دفاع مقدس، گفت: بزرگداشت شهدا و ایثارگران اهل قلم، کمک به برگزاری نمایشگاه‌های ملی کتاب دفاع مقدس، برگزاری مسابقات و نشست‌های کتابخوانی با موضوع دفاع مقدس، حمایت از ناشران و پدیدآورندگان زن در حوزه دفاع مقدس، فعالیت‌های مرتبط با بزرگداشت سرداران و شهدای برخی استان‌ها و حمایت از چاپ و تامین کتاب‌ها با موضوع فرهنگ ایثار و شهادت به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در راستای کمک به تعمیق ارزش‌های دفاع مقدس به شمار می‌آیند.

وی عنوان کرد: در تفاهمنامه‌های مذکور بیش از 8 میلیارد ریال اعتبار تخصیص پیدا کرده که بخشی از این تخصیص‌ها عملیاتی شده‌اند و به پیشنهاددهندگان و مجریان طرح‌ها پرداخت شده‌‌اند. 

رونمایی از کتابشناسی دفاع مقدس به همت موسسه خانه کتاب
مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در موسسه خانه کتاب نیز به عنوان یکی از نهادهای اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، با محوریت دفاع مقدس به‌زودی فعالیت‌های تاسیسی متعددی خواهیم داشت. در آینده نزدیک از کتابشناسی دفاع مقدس با ظرفیت 10 هزار اثر مرتبط با دفاع مقدس رونمایی خواهد شد و مقدمات این کار در خانه کتاب انجام شده است.

وی با اشاره به اهمیت کتابشناسی دفاع مقدس، عنوان کرد: کتابشناسی دفاع مقدس دارای مزیت‌های مناسبی است که علاوه بر فراهم کردن زمینه‌های تحقیقاتی، برای پدیدآورندگان آثار مرتبط با حوزه دفاع مقدس نیز نقش‌آفرینی خواهد کرد. همچنین با محوریت خانه کتاب، از ظرفیت‌های خبری در خبرگزاری کتاب ایران نهایت استفاده به عمل آمده و سرویس مستقلی به پوشش مناسب آثار دفاع مقدس اختصاص یافته است.

امیرزاده ادامه داد: علاوه بر این‌ها در حوزه نکوداشت اهل قلم دفاع مقدس، برنامه‌های مناسبی در دست اقدام است که به‌زودی اطلاع‌سانی خواهند شد. همچنین به منظور نقد و بررسی آثار دفاع مقدس طرح‌ها و برنامه‌هایی آغاز شده‌‌اند که امیدواریم در هفته دفاع مقدس شاهد عملیاتی شدن آنها توسط موسسه خانه کتاب باشیم.

مشاور فرهنگی، علمی و مدیریتی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: معاونت فرهنگی وزارت ارشاد مانند هر سال در پنجمین نمایشگاه کتاب ملی دفاع مقدس که توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار می‌شود، همراهی جدی خواهد داشت و اکنون همکاران ما در معاونت فرهنگی این وزارتخانه برای کمک به تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت در کنار دوستان بنیاد هستند.

وی از راه‌اندازی گنجینه‌های دفاع مقدس در ایستگاه‌های مطالعه در سراسر کشور خبر داد و گفت: این گنجینه‌ها در طول سال، فقط کتاب‌های دفاع مقدس را عرضه خواهند کرد. مکان‌های این گنجینه‌ها در استان‌های مختلف مشخص شده‌اند.

امیرزاده در پایان گفت: در حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس نیز فعالیت‌هایی در قالب جشنواره قصه و ادبیات دفاع مقدس با محوریت استان گلستان توسط یکی از موسسات فرهنگی ـ هنری اجرا خواهد شد.

کد مطلب : ۲۰۷۹۰۷
http://www.ibna.ir/vdccxmqim2bqxo8.ala2.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما