رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مطرح کرد

وجود 1500 تفسیر و 700 ترجمه در فرهنگ شيعه/ قرآن کریم غذای روح است

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این‌که هم‌اکنون هزار و 500 تفسیر مختلف از قرآن کریم در فرهنگ شیعه وجود دارد و بیش از 700 ترجمه قرآن به زبان فارسی موجود است این کتاب آسمانی را غذای روح بشر دانست.
حجت‌الاسلام احمد عابدی
حجت‌الاسلام احمد عابدی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام احمد عابدی در آیین اختتامیه مسابقات پسران و افتتاحیه مسابقات دختران شکوفه‌های قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كه عصر ديروز سه‌شنبه 25 شهريور 1393 برگزار شد، با بیان این که قرآن کتاب رزق معنوی انسان است، گفت: انسان دارای دو بعد جسمانی و روحانی است. غذای جسم همین غذای عادی و روزانه است و غذای روح، قرآن کریم است و اگر فردی غذا نخورد، ضعیف و لاغر می‌شود، به همان ترتیب، اگر فرد با قرآن انس نداشته باشد هم این‌گونه است. 

وی با اشاره به این که فردی که با قرآن مانوس است، سلامت روح و روانش تضمین می‌شود، تاکید کرد: بهداشت روان انسان در گرو انس با قرآن است. قرآن می‌تواند غذای روح انسان باشد و اگر کسی با قرآن انس نداشته باشد روحش دچار بیماری می‌شود. خداوندی که انسان را آفریده، قرآن را به عنوان راهنمای عمل انسان‌ها آفریده تا راه صحیح و عملکرد درست را به وی نشان دهد. 

وی با اشاره به این که سازمان یونسکو به عنوان مجموعه فرهنگی سازمان ملل متحد مجموعه‌ای از تمام کتاب‌های آیینی و مقدس ادیان مختلف را تدوین کرده است، افزود: این مجموعه 50 جلد است که جلد نخست آن را قرآن قرار داده‌اند و در مقدمه آن ذکر کرده‌اند که این کتاب با سایر کتب متفاوت و غیر قابل مقایسه است. 

عابدی با اشاره به مانوس بودن بزرگان علمی و دینی با قرآن کریم یادآور شد: خواجه نصیرطوسی هر شبانه روز 15 جزء قرآن را تلاوت می‌کرد. میرداماد نیز به مدت 40 سال، هر شبانه روز 18 جزء قرآن را تلاوت می‌کرد و همچنین سبزواری از فیلسوفان بزرگ دوهزار و 800 ختم قرآن داشته و هر روز نماز جعفر طیار را می‌خواند. 

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این‌که دانشگاه الازهر مصر دارای 170 دانشکده است، گفت: تمام 500 هزار دانشجوی این دانشگاه حافظ کل قرآن هستند و در کشور لیبی نیز یک پنجم جمعیتش حافظ کل قرآن هستند اما اهتمام شیعیان به قرآن بیش از سایر فرق مسلمان است. 

وی ادامه داد: هم اکنون هزار و 500 تفسیر مختلف از قرآن کریم در فرهنگ شیعه وجود دارد و بیش از 700 ترجمه قرآن نیز به زبان فارسی موجود است. 

عابدی با اشاره به اهمیت اخلاق‌مداری و توجه به قراردادهای اجتماعی افزود: عده‌ای از یعقوب بن اسحاق کندی خواستند تا کتابی مانند قرآن بیاورد و وی شش ماه روی قرآن مطالعه کرد و پس از شش ماه گفت روی این آیه قرآن متوقف شده‌ام که می‌فرماید؛ «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ» و دلیل آن هم این است که تمام قرادادهای نانوشته اجتماعی را شامل می‌شود.
 
وی با بیان این که بهترین راه برای حفظ جوانان در برابر شیطان پرستی، عرفان‌های کاذب و نوظهور و ... انس با قرآن کریم است، افزود: حفظ و قرائت قرآن نیز اهمیت دارد ولی آن چه باید مورد توجه قرار گیرد رعایت اخلاق قرآنی و فرهنگ قرآنی است.
 
عابدی در پایان سخنانش تاکید کرد: احترام به یکدیگر و همچنین احترام به پدر و مادر از دستورات قرآن کریم است و حتی اگر حافظ قرآن و یا دانشجو و عالم باشی نیز پدر و مادر از تو برتر هستند و باید آنان را احترام کنی.

کد مطلب : ۲۰۷۵۰۶
http://www.ibna.ir/vdchvqni-23nvmd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما